Uusi keskustelu Padell hallista

Anonyymi-ap

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 27.04.2022/Pykälä 25

Kaupunki sitoutuu vuokrasopimuksen mukaan kustannuksellaan rakentamaan alueelle rakennettavaa Padel-hallia varten tarvittavat rakennekerrokset asfaltin yläpintaan saakka. Vuosivuokran hinta sopimuksen alussa on 400 €/vuosi. Vuokraa tarkistetaan vuosittain elinkuntannusindeksin nousun verran. Lisäksi kaupunki hankkii määräalalle sähkö-, vesi- ja viemäriliittymät, joista vuokralainen korvaa kiinteän 370 €/vuosi summan vuokran laskuttamisen yhteydessä.

Kaupunki sitoutuu vuokrasopimuksen mukaan kustannuksellaan rakentamaan alueelle rakennettavaa Padel-hallia varten tarvittavat rakennekerrokset asfaltin yläpintaan saakka. Vuosivuokran hinta sopimuksen alussa on 400 €/vuosi. Vuokraa tarkistetaan vuosittain elinkuntannusindeksin nousun verran. Lisäksi kaupunki hankkii määräalalle sähkö-, vesi- ja viemäriliittymät, joista vuokralainen korvaa kiinteän 370 €/vuosi summan vuokran laskuttamisen yhteydessä.

Investointimäärärahan tarve kaupungin osuudelle on 67000 €:a, mitä ei ole mukana vuoden 2022 investointisuunnitelmassa. Oheismateriaalina on kustannusarvio kaupungin töille. Maanrakennuskustannukset ja muut rakennuskustannukset ovat nousseet merkittävästi Euroopassa käytävän sodan vuoksi.

Rakennuslupahakemus tontille on jo vireillä. Yrittäjällä olisi tavoitteena saada halli rakennettua kesäkuun 2022 loppuun mennessä. Hankkeella on positiiviset yritysvaikutukset.

Esittelijä Kaupunginjohtaja Riikka Moilanen

Päätösehdotus Kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että valtuusto varaa vuoden 2022 investointiosaan 67000 €:n määrärahan Padel - hallin pohjien rakentamiseen sekä liittymien hankintaan.

Keskustelun kuluessa varavaltuutettu Jarkko Ollila esitti, että kaupunginvaltuusto ei hyväksy lisämäärärahaa. Esitystä ei kannatettu.

11

1178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työllistävyys NOLLA.
      Jostain pöytäkirjasta luin että Marjut oli hehkuttanut kahta työpaikkaa.
      Sekin on liian vähän tuollaiselle sijoitukselle.

      Onko alustavissa keskusteluissa tiedetty yrittäjien taloudellinen valmius rakentaa itse alusta loppuun halli ja näin ottaa myös yrittäjyyden riski?

      Ikävä kyllä nyt haisee ja pahalle.

      Vaadin julkista keskustelua asiasta ja kuka kantaa vastuun.

      Pöytäkirjoja tutkiessani silmiin pisti myös 30.6.2022 kaupungin talouden tilanne; tappio 592.787 euroa.

      31.12.2022 tappio yli 4 miljoonaa ????

      Joku ei nyt osaa hoitaa tehtäviään.
      Kuten valtuuston kokouksessa Tommi Oja toi ilmi että miinusta on tulossa ja roimasti.
      Ja tiedossa jo oleva tappio eivät kuitenkaan saaneet aikaiseksi tehdä mitään korjaavia toimenpiteitä.

      Kyllä tästäkin on oikeus kuntalaisten saada selvyys.

      Mutta pieni gallup;
      onko yritystäsi tuettu millään summalla kaupungin taholta.

    • Anonyymi

      Teknisen ja sivistystoimen ylitykset huomattavia.

      Veronmaksajilla on oikeus tietää mitä ja miksi.

      Ei riitä ylimalkaiset selitykset tai mikä ihmeellisempää ettei edes tiedetä

    • Anonyymi

      Mikä on kytkös,jolla PADEL-halli bisnestä pyörittävät Turbo-jupit saavat jokaisen kala-ja pyhäjokilaaksojen kunnan rakennuttamaan itselleen hallinsa?

      • Anonyymi

        Olennainen kysymys.
        Mietintää aiheuttaa myös kaupunginjohtajan ja kaupunginhallituksen pjn "kytkös" tiettyyn lahkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olennainen kysymys.
        Mietintää aiheuttaa myös kaupunginjohtajan ja kaupunginhallituksen pjn "kytkös" tiettyyn lahkoon.

        Vainoharhaisuus, salaliittoteorioineen, on sairaus! Tämä persuille tiedoksi, kun täällä noita omia "teorioitaan" kirjoittelevat!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vainoharhaisuus, salaliittoteorioineen, on sairaus! Tämä persuille tiedoksi, kun täällä noita omia "teorioitaan" kirjoittelevat!

        Tai sitten ei.


    • Anonyymi

      Pyöriikö taustalla jonkin sortin "ompeluseura",vai mikä?

      • Anonyymi

        Sehän on tutkitusti totta että ompeluseurat pyörii ja kakkukahveilla asiat hoidetaan.
        Jos oot sattunut oleen eri ompeluseurassa et saa mitään.

        Näitä kommentteja kun lukee, myös lomautus ym palstoilta se järkyttävä viha persuja kohtaan on kyllä ihmeellistä.

        Ei tarvi ihmetellä miksi hommat on tässä mallissa kun tuon tason järjenjuoksulla on asioita hoideltu.
        Mieti kuka ja mikä ompeluseura on ollut asioita päättämässä.


    • Anonyymi

      Syntisille Ruoskaa...

      • Anonyymi

        www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=26467&start=15


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      52
      3285
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1034
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      890
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      18
      817
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      790
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      43
      677
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      24
      656
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      610
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      607
    Aihe