Siun sote ja kakkoset

Anonyymi-ap

Olen siis pitkä- ja lyhyt insuliinihoitoinen.
Äitini kuoli 50-kymppisenä sokeritaudin seurannaisiin.
Olen 30 vuotta sairastanut ja hoitotulokset ovat olleet pitkään kehnot.
Muutama vuosi sitten sain Libre kakkosen ja hoitotulokset ovat parantuneet koko ajan. merkittävästi.
Tasapaino on ollut hyvä, mutta työssä vaadittava liikkuminen aiheuttaa matalia sokereita. Jatkuva mittaus auttaa ennakoimaan.
Liuskoilla mitatessa insuliinin annostelusta tulee "sokea säätö" seuraavalla mittauskerralla näkee että pieleen meni.

Siun sote ei anna kakkosille antureita,
Perustelu oli että "jos vaikka se mittari jää sinne kaapin nurkkaan"
"Kakkoset eivät tarvitse Libreä."
Oma mittaustiheyteni on 10-15 kertaa päivässä.

Todellinen selitys ovat SOTE- ja strategia johtajien palkkakulut yhteensä liki 55 000 € kuukaudessa
Potilaskululuista se on säästettävä, noilla palkoilla saisi anturit 34 vuodeksi
( vähittäismyyntihinnoilla.).
Vuoden palkoilla saisi anturit 400 vuoden ajaksi.

Asiaa pohdittuani tulin päätelmään että johto on käskyttänyt kieltämään ja vedättämään asiaa kunnes potilas kuolee ennen aikojaan ta antaa periksi.

4

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä minunkin mielestä kaikille insuliinihoitoisille tyypistä riippumatta kuuluisi libre. Itse olen ykkönen, sairastanut vuosikymmeniä ja kirjoituksesi lailla koen libren huomattavasti parantaneen tasapainoani ja se on lisännyt hälytysten myötä uskallusta sietää matalampia sokeritasoja. Ihan sama juttu itsellä myös työn liikunnan ja aktiivisuuden vaihtelun vaikutuksista sokeri tasoon. Vieläkin kyllä joutuu usein nostamaan sokeritasoa turhan korkealle voidakseen rehkiä pari tuntia, sitten tullaankin ryminällä alas ja vaikutus saattaa kestää pitkään. Pelottaa vuoristoradan vaikutukset elimistölle. Mutta ennen libreä tosiaan toimi ihan sokkona.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä, Libre pitäisi olla saatavilla tyypistä riippumatta. Pelkillä liuskoilla mittailu on kuin katsoisi kolmen tunnin kahden minuutin pätkissä ennen vartin taukoa ja yrittäisi saada juonesta tolkkua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen samaa mieltä, Libre pitäisi olla saatavilla tyypistä riippumatta. Pelkillä liuskoilla mittailu on kuin katsoisi kolmen tunnin kahden minuutin pätkissä ennen vartin taukoa ja yrittäisi saada juonesta tolkkua.

        Onko pahoinvointialuellia kustannussäästösyistä 2 diabeetikot heitetty bussin alle?
        Siirryin pahoinvointialueelle hyvinvointialueelta, jossa olin vuosia käyttänyt jatkuvaa mittausta hyvin tuloksin.
        Minulle on täällä vastattu että kategorisesti kakkosille ei tulla myöntämään oikeutta jatkuvaan mittaukseen.
        Onko omahoitoon kannustaminen paha asia?
        Eikö meitä enää tarvita yhteiskunnassa, sillä onhan meidät luokiteltu alemmaksi kuin maksansa juoneet alkkarit, tai tupakoitsijat.

        Sokeritautihan on meillä itseaiheutettua.


      • Anonyymi

        Katsoin oman terveyteni olevan niin tärkeä että satsasin siihen erän rahaa ja ostin Abbottilta kuusi skanneria lukulaitteineen. Sain aika hyvän otoksen noiden kolmen kuukauden aikana miten verensokerini käyttäytyy vuorokauden mittaan. Toistaiseksi menen taas liuskamittauksilla ja jossain välissä voi taas tilata uusia skannereita. Nyt Abbott on siirtynyt kuluttajamyynnissä Libre 2 myyntiin ja hinta näkyy olevan 65,91 € kappaleelta (vanhaa ei enää löydy myynnistä).


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1598
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1119
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1010
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      838
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe