Epätodellinen olo

Anonyymi-ap

Moi oon 12v tyttö ja mul on ollu jotai 2kk jo sellanen epätodellinen olo. Siis kun mennään 2kk taaksepäi niin mun yks kaveri kerto kotimatkalla kui sil tuntuu välillä siltä ja se selitti vähä pelottavaaki et Mieti ollaankl me täsä nyt ja onko tää kaikki totta jne ja heti kun olin kotona niin mulle tuli sellainen epätodellinen olo eli siitä päivästä lähtien 😭 eli luulen et se syy on se. Muuten sinä päivänä olin koulussa ihan normaalisti mut heti sitku mulle kerrottii tollee nii se alko että mikä auttaa tähän ja voiko olla mahollista et mun aivot otti sen puheen itteensä ja nyt ne antaa mun tuntea silleen??

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On mahdollista, että sun aivot otti sen juuri noin kuin itse pohdiskelit.
      Kerroit, että sua jopa vähän pelotti ne kaverin puheet.
      Se pelko on kenties laukaissut jonkinlaista ahdistusta, ja olet itsekin alkanut miettiä olemassaoloa, ja onko tämä kaikki totta.

      Voin kertoa, että kyllä me kaikki ihmiset ollaan oikeasti olemassa, ja se mitä tapahtuu, on totta. Jos alkaa kuvitella jotain muuta, silloin voi alkaa todellisuudentaju heikentyä, eikä se ole hyvä asia. Sitten ihminen tarvitsee ammattiapua.

      Jos sua ahdistaa nuo jutut, niin juttele jollekin aikuiselle, ja kerro minkälaisia ajatuksia sulla on ja miltä susta tuntuu.
      Aikuiset osaavat ottaa asian vastaan, eikä kukaan pidä sua jotenkin tyhmänä tai mitään muutakaan. Rohkeasti vaan puhumaan, niin oma olo voi helpottaa huomattavasti.
      Yritä ajatella iloisempia asioita, ja keskity tulevaan kesään ja kesälomaan.
      Asioilla on tapana järjestyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3347
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      242
      2173
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      93
      1929
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1883
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1819
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1658
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1321
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1242
    Aihe