Persut ovat olleet hallituksessa vain kerran, ja se johti täydelliseen katastrofiin, rajojen yli suorastaan tulvi turvapaikanhakijoita, joista melkoinen osa osoittautui aiheetta turvapaikkaahakeviksi. Siitä on selittämistä riittänyt, kuinka sekin muka oli hallituskumppanien syy.
Nyt persujen sitten pitäisi mennä hallitukseen, mutta nyt on pelko persun pöksylissä. Ja taas se on muiden syy. Haukutaan taas kepua etunenässä, että YÄÄÄÄÄÄÄ, leikkikää meiän kaa.
Kuka persujen kanssa haluaa hallitukseen. Se on jo nähty, mitä siitä seuraa: politiikka on hirveää tohellusta, joka epäonnistuu varmasti ja siitä persut tapansa mukaan sitten syyttävät hallituskumppania.
Persut ovat kalastelleet tyhmien ääniä polttamalla kaikki mahdolliset sillat jo vuosi ajan. Nyt he anelevat kuin kumivenepakolaiset turvapaikkaa hallitukseen.
persut kuulkaas: SITÄ SAA, MITÄ TILAA!
Nyt persujen sitten pitäisi mennä hallitukseen, mutta nyt on pelko persun pöksylissä. Ja taas se on muiden syy. Haukutaan taas kepua etunenässä, että YÄÄÄÄÄÄÄ, leikkikää meiän kaa.
Kuka persujen kanssa haluaa hallitukseen. Se on jo nähty, mitä siitä seuraa: politiikka on hirveää tohellusta, joka epäonnistuu varmasti ja siitä persut tapansa mukaan sitten syyttävät hallituskumppania.
Persut ovat kalastelleet tyhmien ääniä polttamalla kaikki mahdolliset sillat jo vuosi ajan. Nyt he anelevat kuin kumivenepakolaiset turvapaikkaa hallitukseen.
persut kuulkaas: SITÄ SAA, MITÄ TILAA!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Marinin hallitus ei palauttanut yhtään matua, täysihoito paperittomille kyllä järjestyi loppuelämäksi täällä riehumiseen vasujen kanssa.
https://stm.fi/paperittomien-terveydenhuolto
Elintaso oleilumatuilu ja työperäinen maahanmuutto ei ole sama asia, tiedoksesi suvakkivasuvosu.
https://yle.fi/a/74-20022228
Persut voivat ihan itse palauttaa itse maahantuomansa laittomasti maassa oleskelevat. Miksi se muiden pitäisi tehdä.
Sepä nähdään, montako "paperitonta" persut palauttavat, jos pääsevät hallitukseen. Veikkaan, että tuskin ainoaakaan. Persujen puheet ovat aina vain tyhjiä puheita. Tyhmimmät heitä äänestävät vaikka aina tulevat petetyiksi.
Kikysopimus !!?? Soinilta puolueen kaappasivat äärioikeisto natsit !!
Se on teidän Soinilaisten vika jotka jäitte sohvan pohjalle haisemaan kun persujen uudesta puh.johtajasta äänestettiin kun Soinilla meni pupu pöksyyn koska tiesi ettei kannatusta perseen myymisen seurauksena ole.
Perusjen hallituskausi päättyi melko nopeasti Soinin junailemaan Siniseen puolueeseen (hetkeen). Tästä kaikesta sekoilusta voi syyttää juuri Soinia, ja hänen vallanhimoaan. Saipahan tempullaan olla koko kauden kiivaasti haluamassaan ulkoministerin tehtävässä. Että sellainen hillotorppamies. Lopulta persuille kävi hyvin, pääsi itsevaltias soinista eroon.
Kaikki yrittää vaalien jälkeen samaa eli halata persut kuoliaaksi hallitusvastuun kautta kuten Sipilänkin aikoihin onnistuivat tekemään. Kepulaiset kahdessa eri leirissä Saarikon ottaessa niinkin suuresti vastuita penkin alle menneistä vaaleista että ilmoitti ettei luvou vallasta vaan hyppää oppositioon räkyttämään persuille koska se oli niiden syy että keskustan vaalit meni penkin alle ei hänen joka toimi vihervasurien apupuolueen puheenjohtajana.
Mitä ihmeen toteemipaaluja persujen kansanedustajat oikein olivat, jos joka nokka painoi jaa- tai ei-nappulaa Soinin tahdon mukaan? Eikös persuissa pitänyt olla vapaus puoluekurin kohdalla? Kommenttisi vahvistaa siis käsitystä siitä, että persuilla ei ole minkäänlaista poliittista vastuunkantokykyä. Ja samoja uunoja istuu yhä Arkadianmäellä, koska Soinista puolue sai itselleen oman poliittisen ulkohuussinsa.
Purrasta valtakunnan sovittelija
Asterix sarjakuvissa on henkilö joka saa kenen tahansa riitautumaan. Siinä riikalle jopi,varmasti osaa.
Riikka istuu ennemmin valtakunnankanslerin tehtävään kuin valtakunnansovittelijan.
2016 hallitusohjelmaan maahanmuuttoa koskevan soan kirjoitti Halla-aho. Tulos matuvyöry!
osan
ei persut ole olleet päättämässä mistään , paitsi jabba hutt joka kusetti kunnolla
Mitäs marionetteja tällä Jabba Huttilla oli johdettavanaan?