Eli sissiradisti. Niitä koulutetaan Sodankylän JPr:ssä. Siradi hallitsee sähköttämisen ym. viestiliikenteen sekä sissitaidot. Siitä ei sotilas ei enää parane.
Siradi on ritari!
Sirad>>>
22210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sissiradistit todellakin on kuninkaita! Koulutetaan kylläkin myös muualla, esim. Utissa LJK:ssa!! LJK:n titarit vasta ritareita ovatkin!
Olin minäkin armeijassa. Olisivat halunneet ja repineet ties mihin. Onneksi lähdin kuskiksi. Siradit näytti enimmäkseen vaan hajoavan. Olin intissä JPr:ssä. Mutta pitää radistien kunniaksi sanoa yks pieni juttu: Ne oli kaikista aukin käyneistä rennoimpia ja osas tehdä muutaki ku huutaa pää punasena. Voi sanoa että ainoita joilla ei noussu kusi päähän parin kulmaraudan ansiosta. Olivat asiallisia ja reiluja jätkiä! Kenenkään muiden kans en tullut inttiaikana toimeen nii hyvin ku radistien.