Sattuuko kukkaa muistamaan, että mikähän puolue sae aekaan tämän kurjuuden nimeltään hyvinvointi.
Kurjuuttaa pukkaa hyvinvointialueelle
19
1399
Vastaukset
- Anonyymi
Keskustahan sitä on ajanut pitkään. Samaa vinkumista ja asioiden pilaamista niiden koko touhu. Järkeä ei lainkaan.
- Anonyymi
Kiuru (SDP) sai aikaan soteuudistuksen ja hyvinvoinnin alasajon.
- Anonyymi
Kukahan tämän pahoinvoinnin saisi korjattua
- Anonyymi
helsinki shangri-la
- Anonyymi
4:3 Sentähden pitää maakunnan surkiana oleman, ja kaikki, jotka siinä asuvat, pitää nääntymän, ynnä eläinten kanssa kedolla ja taivaan lintuin kanssa; ja kalat meressä pitää myös hukkaantuman.
- Anonyymi
Keskusta sai jo palkkansa tästä huonosta päätöksenteko työstään. Gallupit se tuo ilmi.
- Anonyymi
eiköhän tuo syyllinen löydy tästä Matti Vanhasen "sloukanista " otetaan velkaa, koska sitä ei koskaan tarvitse maksaa takaisin. Joten Sanna Marinin hallitus koko ajan juhli vaan keskustan
tuella suomen ihan perikadon partaalle.
Joten kepu pettää aina, taitaa pitää paikkansa vielä nytkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eiköhän tuo syyllinen löydy tästä Matti Vanhasen "sloukanista " otetaan velkaa, koska sitä ei koskaan tarvitse maksaa takaisin. Joten Sanna Marinin hallitus koko ajan juhli vaan keskustan
tuella suomen ihan perikadon partaalle.
Joten kepu pettää aina, taitaa pitää paikkansa vielä nytkin.Taitaa kumminkin nuo persut ja kokoomus järjestää suomalaisille oiken kunnolla rapaa niskaan. Ajavat vauhdilla alas maaseudun.
- Anonyymi
Olkaahan tarkkana sitten kun saatte sairauskohtauksen. Lainailija on saanut ihan sairaankuljettajan pätevyyden. Lainaa varmaan potilailtakin. Muistakaa pyytämään palauttamaan sitten teidän taikka omaiseltanne lainatut rahat/tavarat.
- Anonyymi
Kunnassa pyylevät rouvat laativat listoja kuntalaisista, mitenkä kukin hoidetaan tai jätetään hoitamatta. Työ on niin raskasta, että röökipaikan roskis joudutaan päivittäin tyhjentämään ja viulustakin taustamusiikin soitosta kielet katkennut.
- Anonyymi
Vanhusten päiväkahville pullan tilalle politikko puheenjohtajien kamarikuoro laulamaan viulun säestyksellä. Tämä ei paljon maksa kun politikot laulaa pienellä korvauksella ja soittajat soten omia pomoja. Niin ja voisihan köyhäkin vaihtaa leivän viulun soittoon.
- Anonyymi
Hoitopaikoissa ei varaa vanhusten ruokaan, mutta johtavalle sossulle maksetaan kymppitommin palkka. Olisikohan aihetta säästää johdon palkoissa, pienemmälläkin palalla voi lukea naistenlehtiä työpaikalla.
- Anonyymi
Hööööpöhöpö
- Anonyymi
Kaikkien hyvinvointialueiden olisi hyvä puolittaa hallinnon palkat ja/tai virkojen määrä.
Lehtienlukemiseen riittää 9 €/pv. joka (sekin) on demareiden (Parpo, Filatov) aikaansaannos. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikkien hyvinvointialueiden olisi hyvä puolittaa hallinnon palkat ja/tai virkojen määrä.
Lehtienlukemiseen riittää 9 €/pv. joka (sekin) on demareiden (Parpo, Filatov) aikaansaannos.Hyvinvointialue tarvitsee erityistilintarkastuksen, sieltä löytyisi rahan väärinkäyttöä.
- Anonyymi
Kalahtiko kalikka nilkkaan
- Anonyymi
No lääkäriin ei enää pääse ja taksikyytiäkin on vaikea saada,jotenka uusi opinporttiko on vastaus kaikkeen kurjuuteen täällä Pielavedellä nyt??
- Anonyymi
Eikä köyhä pääse lääkäriin, kun sillä ei ole rahaa maksaa taksin omavastuuta.
- Anonyymi
Tietysti tarvitaan tiloja. Missä muuten hyvinvointialueen virkanaiset soittaa viulua. Se on pieni kustannus, joka voidaan kattaa sillä, että puolitetaan vielä kerran vanhuksen leipäpala .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2944176Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352375Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822016- 1411511
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39998Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein133972- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62820