SDP.n rökäletappion kunniaksi vappu pitäisi viimeinkin lakkauttaa.
Emme kaipaa kommunistikulkueita kaduille, ja vappu häiritsee muutenkin kaikkea yhteiskunnallista toimintaa.
Pankit ovat kiinni, juna ja bussivuorot harvenevat sunnuntaivuorojen mukaisiksi, erikoisliikkeet ovat suljettuna. Mihin tarvitaan tällaisia turhia juhlapäiviä, ja vielä arkipäivän kiusaksi?
Suomalaisen työn juhla, toden totta, kun suuryrityksiä on myyty ulos ja lakkautettu, eikä suomalaisille ole töitä tarjolla.
Emme kaipaa kommunistikulkueita kaduille, ja vappu häiritsee muutenkin kaikkea yhteiskunnallista toimintaa.
Pankit ovat kiinni, juna ja bussivuorot harvenevat sunnuntaivuorojen mukaisiksi, erikoisliikkeet ovat suljettuna. Mihin tarvitaan tällaisia turhia juhlapäiviä, ja vielä arkipäivän kiusaksi?
Suomalaisen työn juhla, toden totta, kun suuryrityksiä on myyty ulos ja lakkautettu, eikä suomalaisille ole töitä tarjolla.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Tarvitaan uusia luopauksia, uusista vappusatasista. Sosialidemokratiaa tarvitaan tässä maassa aina.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17837030d
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Vasemmistolaisten vastine joululle. Palkalliset vapaapäivät kelpaavat.
Kenellehän ne persun mielestä EIVÄT kelpaisi?
Palkallinen vapaapäivä työttömillä on joka päivä.
Vappu on perinteinen sonnanajopäivä ja on nytkin.🚜💩🐄🐖🐓
Sillä lailla! Itte tairan vaihtaa öliyt Bemarin koneeseen 1.5.
Ai, sulla on pemarisa 1,5 kone.
Kommunismi pitäisi ihan vaan kieltää. Se on tappanut sata miljoonaa ihmistä.
Säästäkää Li Andersson kuitenkin. Siinä on jotain nättiä, sen suurina mollottavissa silmissä.
Mitäs tuosta, mutta nyt kommunismi siirtää taas mun tilipäivää, kun 1.5.2023 on maaanantai, tilipäivä ja kommunistien pyhä vappu.
Persuthan ei tunnetusti ole liikoja kouluja käyneet, ylioppilaitakin heissä vähäisesti, mutta vappu taitaakin olla enemmän ylioppilaiden ja opiskelijoiden juhla!!!
Ja sitten faktaa öyhölle. Eduskuntavaalitutkimuksen mukaan demareita kannattaa selvästi eniten vähiten kouluja käyneet.
Katso vaikka peiliin.....hehehee
Ei, vaan vähiten koulutetuista enemmistö kannattaa SDPtä. Jos et ymmärrä mitä eroa tuolla on sinun väitteeseesi... Lienee syytä epäillä koulustasi.
Kaikki pyhät pitäisi siirtää viikonlopuiksi. Ei niillä mitään merkitystä tänä päivänä ole.
Arkipyhät eivät nykyaikaa. Näin brutto kansantuotto nousee ja tuotanto kasvaa tietysti myös. Yritykset säästävät pyhäkorvauksissa valtavan summan.
Laitetaanko kansallis adressi? 50 000 tulee helposti.
Pekkaset pois. Samoin lomakorvaus. Normaali palkka tuntitaksan mukaan. Ei siis keskitunnin mukaan joka on korkeampi.
Eli näin;
- pekkaset pois
- lomalta paluuraha veks
- lomapalkka normi, ei korotettuna keskituntipalkalla
- kesälomat paikallisella sopimuksella sovitaan pätkissä tilauskannan mukaan
Näin tehden valtava siunaus Suomi yhteiskunnalle!
>>Persuthan ei tunnetusti ole liikoja kouluja käyneet, ylioppilaitakin
heissä vähäisesti,>>
Tuo on vain sinun rasistista vanhan miehen ennakkoluuloasi. Katsopa faktat tästä.
Eduskuntaan valittiin 2023 vaaleissa 15 tohtorintutkinnon suorittanutta henkilöä. Tohtorit jakaantuvat eri puolueisiin näin:
Kokoomus: ................. 6 tohtoria
Perussuomalaiset: .. 4 tohtoria
Vasemmistoliitto: .... 3 tohtoria
SDP: ............................... 1 tohtori
Vihreät: ........................ 1 tohtori
Perussuomalaiset eivät oikein tiedäkään enää, että mitä tekisivät koulutetrulla tohtoriopaljoudellaan. Kaikille ei riitä ministerin, eikä eduskunnan varapuhemiehen paikkoja. Joutuvat osa perussuomalaisista koulutustaan vastaamattomiin eduskunnan tehtäviin.
persuissa vain 4 tohtoria? todella vähän, kun ajatellaan että vuosittain Suomessa tulee lähes 2000 uutta tohtoria lisää.
Itse asiassa vasemmalle päin kallellani olevana olen iät ja ajat ollut sitä mieltä että kaikki arkipyhät pitäisi lakkauttaa. Olisi yhteiskunnalle iso säästö.
Persut ja kristillisdemarit ristiinnaulitisisvat sinut jos moinen toteutuisi.
Vappu on sellaanen viinassa rypemisen juhla! Ei tämmöösiä tarvita enää tänä päivänä. Kännissä ryvetään, autolla ajethaan, emäntää hakahtaan, kakruja pelotelhaan, huominen maathaan, paikkoja särjethään
Meno kuin venäjällä.
Vappu kuuluu viime vuosituhannel. Ei tätä päivää. Parempi töishä pysyä kuin kaupungilla retostella.
Ihan lättähattu touhua...
Voisi muuttaa lammasmassojen yes yes -juhlaksi
Emmäkään tykkää pimiästä, mutta sen takia ketään saa lopettaa.
No siitähän pers... kansa riemastuisi, kun vuoden ykkösryyppäyspäivä lopetettaisiin!
Niin ajatelkaas jos kommunistikulkue punalippuineen marssii ikkunan alta...
Juopottelusta on tullut vapun tärkein asia. Viina virtaa ja nyrkit heiluu.