Kaikki harvakarvaiset ja laihat ketut eivät ole kapisia, vaan esimerkiksi imettävä emo jolla turkinvaihto menossa. Pelkkä ulkonäkö ei kerro kaikkea, vaan myös ketun käytöstä ja koko olemusta seurattava/arvioitava. Tällä hetkellä turun eläinsuojeluyhdistykselle tulee ilmoituksia kapisista ketuista. Jotkut ilmoituksista on aiheellisia mutta hyvin monta kuvaa tyypillisiä turkkiaan vaihtavia kettuja.
On jälleen ajankohtaista muistuttaa, että tähän aikaan vuodesta ja pitkälle kesää ketuilla on hurjan näköinen turkki. Ensin turkki lähtee asteittain. Etupää saattaa olla jo lyhytkarvainen, kun takapää on vielä tuuhean turkin peittämänä. Lopuksi koko turkki on vaihtunut ja jäljelle jää ohut lyhyt karva kauttaaltaan. Myös hännässä on vain lyhyttä karvaa.
Imettävät naaraat ovat sen lisäksi usein hyvin laihoja ja surkean karvansa kanssa ihan ”kapisen” näköisiä.
Olisi täysi katastrofi lopettaa (ja vielä täysin turhaan) perheensä eteen ahertavaa kettua! Pesintäaikana ei muutenkaan saa häiritä eläimiä eikä pesintää.
Paras tapa erottaa kapisen ketun terveestä on seurata eläimen silmiä ja käyttäytymistä. Terveen ketun silmät ovat normaalikokoiset ja kirkkaat, kapisen ketun silmät taas ovat tulehtuneet ja viirut. Kapinen kettu usein ontuu ja pysähtyy vähän väliä raapimaan itseään.
———————
Kun epäilet eläimen olevan hädässä pyydän ystävällisesti soittamaan TESYn Eläinten hätäkeskukseen 0400213436. TESYn Häke päivystää koko vuorokauden, vuoden jokaisena päivänä.
Älä pyydä lopettamaan "kapista" kettua
Anonyymi-ap
0
423
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533876KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar902276Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451922- 221753
- 281506
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?231440- 151142
- 311108
- 1061033
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791022