Kaiuttimista kuuluu joskus vaimeata ja epäselvää puhetta ja vain muutamista yksittäisistä sanoista saa selvää. Asian tekee kummalliseksi se että selaimella on vain esim suomi24 sivu auki missä ei edes ole mitään puhetta kuten tämä nyt juuri. Itse nettisivulla ei ole merkitystä tai vaikutusta puheen kuulumiseen. Mitään muita sivuja eikä aplikaatioita ei ole päällä. Lähimaillakaan ei ole radio- tai televisioasemia eikä myöskään mitään viranomaisinstallaatioita.
Ääni on vain puhetta ja ei koskaan esim. musiikkia tai muuta meteliä. Kuulostaa viralliselta tai melkein kuin radion uutisten lukemiselta mutta ajankohdat eivät osu niiden aikoihin.
Miten nuo äänet saisi selvemmiksi että saisi edes kokonaisia lauseita esille?
Mistä on kyse?
Tietokoneesta kuuluu outoja ääniä
5
331
Vastaukset
- Anonyymi
Ääntä voi vahvistaa vahvistimella, mutta jos kyse on alkavasta skitsofreniasta, siihen ei auta vahvistin vaan lääkäri. Vastauksessa on juuri sen verran vitsiä kuin aloituksessakin.
- Anonyymi
Jos lähellä on voimakas AM-radioasema niin sen lähete voi kuulua vahvistimesta puolijohteessa tapahtuvan signaalin tasasuuntauksen vuoksi. Toinen mahdollinen häiriön lähde on lähellä sijaitseva radioamatöörin tai LA-harrastajan lyhytaaltolähetin.
Suomessa ei enää ole AM-radioasemia joten oltava radioamatööri tai LA-harrastaja kyseessä.- Anonyymi
Miksi pitäisi olla am-modulaatio kun yhtä hyvin fm tai ssb modulaatiokin voi samalla tavoin indusoitua kaiuttimiin?
Luuleekohan skittsofreenikot että kaikki muutkin ihmiset ovat mielisairaita? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi pitäisi olla am-modulaatio kun yhtä hyvin fm tai ssb modulaatiokin voi samalla tavoin indusoitua kaiuttimiin?
Luuleekohan skittsofreenikot että kaikki muutkin ihmiset ovat mielisairaita?Fm ei tuota sanoilta kuullostavia ääniä vahvistimeen. Am tasasuuntautuu suoraan kuultavaksi puheeksi ja ssb tuottaa tasasuunnattuna korahduksia.
- Anonyymi
Minunkin tietokoneestani kuuluu epämääräistä mökellystä kun katselen youtubesta kissavideoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14810879
- 525190
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452403- 302103
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301211Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351156Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317872