Suomen valtionvelka 70 %, muutama matu.
Kumpaa persut lähtevät hallituksessa torppaamaan. Velkasuhteen kasvua vai matumäärän vähentämistä?
Molempia ei voi saada, koska Suomen väestön ikärakenteessa on sama ongelma kuin Japaninkin.
Kumpaa persut lähtevät hallituksessa torppaamaan. Velkasuhteen kasvua vai matumäärän vähentämistä?
Molempia ei voi saada, koska Suomen väestön ikärakenteessa on sama ongelma kuin Japaninkin.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Mitä enemmän matuja, sitä enemmän velkaa, koska matu elää sosiaaliturvalla.
No miksi sitten japseilla on eniten velkaa?
Velkaa voi ottaa muistakin syistä, kuin pelkkää matuttamista varten. Ok.
Ok. No miksi japanilaiset ovat velkaantuneet mielummin kuin ottaneet ulkomaalaisia työntekijöitä?
Eivät halunneet velkaantua enempää kuin on pakko. Kun otetaan halpamatu, se tarkoittaa, että työnantaja maksaa taskurahan, valtio elatuksen. Siten Japanin valtio olisi joutunut ottamaan velkaa vielä enemmän, jos olisivat haalineet matuja.
Huomioi myös, että Japani ottaa velkaa Japanista, se ei velkaannu ulkomaille.
"Huomioi myös, että Japani ottaa velkaa Japanista, se ei velkaannu ulkomaille."
Ovatko suomalaiset syntyjään vajakkeja, vai miksi eivät ota lainaa Suomesta?
Ehkä he oivaltavat muuta kuin me, Heillä kuitenkin ÄO korkeampi kuin sinulla.
Mitä lähdetään tekemään torpaksi?
Ruotsilla talous on kunnossa kiitos vierastyöntekijöiden.
Taloushan saadaan kuntoon työntekijöilla niin valtion kuin yrityksenkin talous. Meillä yhteiskunta kuppaa niikaa yrityustä ettei se voi kasvaa, Suositaan näitä korpukituneit palkkajohtajia jotka syö yrityken. Meillä näyttö Nokia
Valitse joskus japanilaisen palvelimen VPN:ää varten. Huvikseni.
Kannattaa perehtyä asiaa hieman tarkemmin ja tarkastaa kuka on velkaa ja kenelle.
Japani ei ole velkaantunut ulkomaille.
Juurikin näin, siten Japanin valtion velan merkitys ei ole ollenkaan sama kuin muille maille velkaantuneet.
Japanin valtionvelasta maan valtionpankki kattaa alle 45 %. Eli ihan samaa luokkaa kuin Suomessa, siis prosentuaalisesti.
Faktasi taitavat olla peräisin omasta päästäsi?
Japani ON velkaantunut MYÖS ulkomaille. Ja valtavilla summilla. Suomen vastaavat ovat kärpäsen pieru Saharassa.
90%:sti maan sisäistä velkaa, linkistä asia selviää.
Jos velka olisi otettu muualta, tällöin uhkana olisi mm valuutan romahdus, Japanissa ei ole.
https://yle.fi/a/3-11425597
Minkälaiseen tarpeese se velka on otettu sillä on suuri merkitys. Jos sinulla on syömävelkaa tau asuntovelkaa ne on eri asioita.
Katso linkki alla. Ei velkaannu ulkomaille.
Huomioi lisäksi se, että Japanissa on positiivinen vaihtotase, Suomessa vaihtotase on Sannan aikana romahtanut rajusti miinukselle, eli Suomi velkaantuu ulkomaille, Japani ei.
Sisäinen velkahan ei tarkoita mitään muuta kuin sitä että valtio ja velan myöntäjä ovat samassa maassa. Se ei tarkoita sitä että velan raha on peräisin samasta maasta. Ainoa jokseenkin luotettava mittari sille mistä valuutta on peräisin on maan valtionpankin osuus valtionvelasta. Ja Japanissa se on samaa luokkaa kuin Suomessa.
Japani on myös suurin omistaja Yhdysvaltain valtionvelalle, joka sekin on yli 100 % BKTstä. Käänteisesti yhdysvaltalaiset valuuttarahastot tms. omistavat Japanin valtionvelasta n. 25 %.
Nämä asiat ovat hyvin harvoin mitenkään yksiselitteisiä. Jos olisivat ja valtionvelka olisi pelkästään huono asia, maailman parhaita valtiota olisivat Brunei, Botswana, Macao, Itä-Timor ja Tuvalu.
Toisin sanoen japanilaisilla on iso omaisuus omistaessaan jenkkien velkakirjalainoja. Jenkit on siis japanilaisille velkaa.
"Japan has been the biggest foreign owner of US Treasuries for years"
https://www.ft.com/content/7adb8061-e15a-481f-a593-3bae69c0d28d
Höpöä, Japanin velka tulee maan sisältä. Aivan yleisesti tunnettu fakta.
Mielummin elän maassa jossa kotirauha kaikilla yms. turvallista ja maksan veroni kun nykyisen kaltaisessa suomessa jossa kotirauhakin mennyt mamujen takia , kuka tämmöistä menoa kannattaisi ja perhettä moiseen perustaisi , perusasiat pitäisi olla edes kunnossa kuten menneinä aikoina , nyt on kaikki mennyt persiilleen ja pahalta näyttää tulevaisuuskin näitten mamuttajien johdolla.
No miksi sitten persut ulisevat valtion velasta?
Se on joko tai. Mamut tekemään halvalla töitä, tai sitten helvetillinen velka, jotta on varaa käyttää suomalaisia työntekijöitä.
Koittakaa nyt päättää.
Halpatyöntekijä on yhteiskunnalle äärimmäisen kallis. Työnantaja maksaa taskurahan, valtio elatuksen. Lisäksi ovat töissä täsmälleen niin, pitkään että saavat Suomen passin, sitten korvauksille lomps!
Siitä ulisevat kaikki jotka jotain taloudesta ymmärtävät. Puolueista eniten kok. Myös eu komissio on laittanut suomen tarkkailulistalle velkaantumisen takia.
Määrätään kolmen vuoden siirtmäaika niinkuin muissakin maissa. Suomessa tötätään aina Harri Holkerin hallituskin otti ulkomanvelkaa ja sitä myytiin kansalle. Rahan kurssi muutettiin ja velka nousi yhdessä yössä 40 % Tällaisia viisaita meillä on jatkuvasti johdosta joita kusetetaan mennen tullen
Halpatyötä tekevät mamut syrjäyttävät työmarkkinoilta suomalaiset työntekijät, jotka vaativat korkeampaa palkkaa ja kuuluvat usein työnantajien hankaliksi kokemiin ammattiliittoihin.
Suomalaisen työntekijän ei kannata lähteä tekemään alipalkattua työtä, kun palkalla ei kuitenkaan eläisi, ja sossusta saa saman tai enemmän.
Mamutkaan eivät oikeasti elätä itseään alipalkatulla halpatyöllä, vaan saavat loput tarvitsemansa rahat sossusta. Mamut huomaavat ennen pitkää, ettei tässä ole järkeä, ja jättäytyvät kokonaan yhteiskunnan eläteiksi, elleivät elätä itseään laittomin keinoin.
Tästä seuraa taas työvoimapula, jota paikkaamaan otetaan ulkomailta lisää mamuja, ja näin sama kierre jatkuu.
Lopulta sosiaaliturvajärjestelmä romahtaa.
Ei velka välttämätä ole pahasta jos se on investointi velkaa, mutta nyt meillä on syömävelkaa kun syödään enempi kuin tienataan.
Matumbi! Kiitos muistini virkistämisestä, hyvä bändi. Täytyy pitkästä aikaa kuunnella.
Persut lähtevät hallitukseen vastustamaan japanilaisten maahanmuuttoa.
Valtionvelasta ulisevat: Maailmassa on ehkä 1 täysin velaton valtio. Macao. Ja se on lähinnä veroparatiisikaupunki, jolla jostain syystä on valtiostatus.
Suomen valtionvelka on maailman mittakaavassa noin keskitasoa.
Takaan ja alleviivaan, että tulevan hallituksen ensimmäisestä budjetista ette tule löytämään summaa nolla sen uutta valtionvelkaa koskevasta kohdasta. Orpon hallitus tulee ottamaan velkaa.
Juu ja kannabis on terveystuote, koska alkoholi on paljon vahingollisempi. Mikä ajaa tuohon kaunistelutapaan, että haetaan joku sopiva kohde, jonka rinnalla ikään kuin omat ongelmat häviäisi? Kyllä viherpunaisetkin ongelmat Suomessa on todellisia, ihan sama kuinka niitä yritätte kaunistella.
Ihminen ei voi olla matu jos ei uhkaa rajalla pistoolilla. Persujuntti on tyhmä.
Suomi on velkaa ulkomaille noin 80-90% !
Japani on velkaa itselleen noin 80-90% !
Se, että Suomen pankki ostaa Suomen valtion velkapapereita jälkimarkkinoilta, ei tarkoita sitä, että Suomen pankki ostaisi niitä Suomesta peräisin olevalla pääomalla !!