Mikä tämä juttu on?

Anonyymi-ap

Nurmeksessa koiransa sudelle menettänyt perhe harmittelee tapauksen vääristelyä somessa – "Perhe on ollut rikki eikä ihan vähääkään"
Karjalaisessa

10

541

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäisivät koirastaan parempaa huolta. Sana juttu oli Pielavedellä, mitäs Pielaveden äijäkin pitää koiraansa irti ja/tai ulkona häkissä yötä päivää.
      Sitten kehutaan että koira on metsämiehen paras kaveri mutta tämä kaveri jätetään ulos koppiin yöksi kun itse ollaan kuivassa ja lämpimässä sisällä.
      Jos sudet uhkaa niin tontin voi aidata, meilläkin on 2000neliön tontti aidattu betoniverkoilla, siistit tolpat välissä, silti käytämme koiraa ulkona valvonnan alla ja päivittäin kaksi kertaa tunnin lenkki hihnassa.
      Ihan oma vika jos susi vie pihalta koiran. Lisäksi saavat syyttää metsästäjiä. Kaikki hirvet ja peurat ammuttu lähes sukupuuttoon, enää ei näe metsissä ja pelloilla hirven jälkiä niin paljon kuin 20 vuotta sitten. Jäniksiä ammutaan niin paljon kun vain voi ja ehtii. Susille ei ole ruokaa.

      • Anonyymi

        Tulukaanhan susj minun pihalleni niin katotaan missä kunnossa se lähtöö ja lähtöökö omin jaloin ollenkaan!!!!!


    • Anonyymi

      No semmosta se on. Pittäähän niittenkin susien jottain syödä. Eiköhän koirista ole ollut enemmän vahinkoa esim. Ihmiselle. Ovat hyökänneet kimppuun, purreet. Koirat keskenäänkin tappelee.

      • Anonyymi

        Koirien aiheuttamia vahinkoja ihmisille ja tuotantoeläimille on vuosittain noin tuhat. Miksi näistä ei puhuta?


    • Anonyymi

      Koira on jopa tappanut ihmisä ihan suomessakin. Ihan 2000 luvullakin..

    • Anonyymi

      Ikävä asia

      • Anonyymi

        Onneksi metsän eläimet saa myös jotain purtavaa ja syötävää 🤗


    • Anonyymi

      Voivat ottaa uuden koiran. Kyllä aikuisten ihmisten pitää selvitä koiran kuolemasta. Naisena minunkin on pitänyt luopua monesta asiasta. Minun nimikko kissa katosi jo pentuna. Kissan tappaja ei ole tappanut minun kissaa. Viimeksi kun kuulin kissanpennusta. Kertoivat kissojen olevan katolla. Putosiko kissa parka savupiippuun, en tiedä. Paras ystävä katosi alle 10 vuotiaana.Se Oikea meni naimisiin ja heillä on 2 lasta. Muistan tosin paremmin jonkun toisen miehen, mutta ei hänkään ole minun. Oikea äiti katosi vuonna 1974. Minulla on omat epäilykset asiasta. En tiedä kuka on biologinen isäni. Kasvatti isällä on kaksi aviotonta jälkeläistä. Aikuisia poikia molemmat. Eivät ole minulle sopivia sulhasia. En tiedä ovatko varattuja.

    • Anonyymi

      Olipa vertaus.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      73
      5027
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3535
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3426
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      51
      2984
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2748
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2219
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2081
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1990
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      408
      1610
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1528
    Aihe