Hei! Olen nuori 9-luokkalainen ja menen syksyllä lukioon. Tarvitsisin uuden repun, koska nykyinen reppuni on rikki.
Minulla on ollut pienestä kouluikäisestä lähtien ongelmia niska- ja hartia- alueen jännittymisen kanssa. Niskalihakseni ovat heikot ja menevät jumiin helposti esimerkiksi juuri repun kantamisesta, joka johtaa päänsärkyyn. Minun on vaikea keskittyä tunneilla keskittymishäiriöni vuoksi ja päänsäryt pahentavat ongelmaa.
Osaako kukaan ehdottaa jotain reppua/laukkua joka olisi tukevampi kuin normaalit lasten koulureput ja/tai ei rasittaisi niskoja/hartioita niin paljon?
Tukevia reppuja jotka eivät rasita hartioita/niskoja?
8
506
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoittaja täällä,
En ole nuuka siitä miltä reppu/laukku näyttää, kunhan sinne vaan mahtuu kirjat ja se olisi tukevampi. - Anonyymi
tässä tarjolla jotain ideoita. En tiedä pystytkö vahvistamaan niskalihaksiasi ja vankentamaan yläkroppaasi,
Hyvät reput on tietenkin hintavia mutta niissä on tarjolla tukevuutta ja hyvät säätömahdollisuudet. https://retkivinkit.fi/paras-paivareppu-vertailu/- Anonyymi
Kirjoittaja täällä.
Kiitos vastauksestasi! Tutkin reppuja tarkemmin :)
Minulla on fysioterapeutin määräämä niskatreeni ja yritän kokoajan vahvistaa yläkroppaani, mutta reput yms aiheuttavat minulle ylimääräistä kipua ja tuskaa kouluajalla, jonka tarvitsisin opiskeluun.
- Anonyymi
Reppuihinhan voi vaihtaa itse liivekkeet eli pehmusteet sen mukaan mille on tarvetta. Itselläni on kotimainen Savotta jääkäri S johon olen itse laittanut pehmeät olkaliivekkeet. Niitä pehmusteita on saatavilla nettikaupoista kun googlettaa.
- Anonyymi
Kirjoittaja täällä.
Kiitos vinkistä, täytyy kokeilla auttaisivatko pehmusteet :)
- Anonyymi
Läppäri mahtuu melkein taskuun, pahvi kirjat ovat menneisyyttä!
- Anonyymi
Hanki kunnon retkeilyreppu, ns. päiväreppu. Unohda noi urheilumerkit. Eihän lukiolainen saa näyttää miltään esikoululaiselta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503864
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342801Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262468- 201879
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51829- 1851766
- 281519
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3871468Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91238