Enää viikko MM-Kisoihin!
Suomella on jo nyt kasassa huikea tiimi kun on Rantasta ehkä Lainetta Kapasta Kakkoa Armiaa Määttää Pesosta Mannista ja Larmia. Vielä tuohon lisäks toivottavasti Jokiharju ja Välimäki+ Dallas Carolina tai Floridan parhaita suomalaisia. ☺️
Isoin huoli tässä on kuitenkin muut maajoukkueet esim Ruotsilla ykköskorin jätkiä on tällä hetkellä vain Raymond, USA tulee jollain pilipali joukkueella joo Tuch löytyy mutta ei hirveän hyvältä näytä.
Tsekki ja Sveitsi tulee/tulossa ok joukkueella näihin kisoihin. Sitten millainen joukkue Kanadalla on ja saadaanko tästä edes tasokkaat ja kunnon kisat? 🤔
Pahoin pelkään, muista maista ei tule enää kunnon NHL vahvistuksia ja Suomikaan ei saa tänä vuonna ketään näistä 7 eli Heiskanen Lindell Barkov Hintz Aho Lundell Luostarinen vaikka onneksi Rantanen ainakin mukana! 👍🏼☺️
Suomella on jo nyt kasassa huikea tiimi kun on Rantasta ehkä Lainetta Kapasta Kakkoa Armiaa Määttää Pesosta Mannista ja Larmia. Vielä tuohon lisäks toivottavasti Jokiharju ja Välimäki+ Dallas Carolina tai Floridan parhaita suomalaisia. ☺️
Isoin huoli tässä on kuitenkin muut maajoukkueet esim Ruotsilla ykköskorin jätkiä on tällä hetkellä vain Raymond, USA tulee jollain pilipali joukkueella joo Tuch löytyy mutta ei hirveän hyvältä näytä.
Tsekki ja Sveitsi tulee/tulossa ok joukkueella näihin kisoihin. Sitten millainen joukkue Kanadalla on ja saadaanko tästä edes tasokkaat ja kunnon kisat? 🤔
Pahoin pelkään, muista maista ei tule enää kunnon NHL vahvistuksia ja Suomikaan ei saa tänä vuonna ketään näistä 7 eli Heiskanen Lindell Barkov Hintz Aho Lundell Luostarinen vaikka onneksi Rantanen ainakin mukana! 👍🏼☺️
Vastaukset 55
Vanhimmat
Älkää Karjala lippikset pahoittako mieltä kun futis ja koris fani tääl aukoo päätään! 🤷
Ei me noteerata futissnobeja mitenkään. Eihän ne osaa edes yhdyssanojakaan.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17846991p
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Rukoilen että Laine pystyis pellaan!
Patrikin mopoauto yskii, ysk, ysk, ysk
Laine viestittää köyhälistön perukukoilta, ettei nykyään ehdi Kanadan perukukoilta suomee!
.on näääks muita bisneksii!!
kyllähä toi joukkue alakaa olla meleko valamis nyt!
Sanoisin ykköskenttään Kaapo kakko vasempaan laitaan ja keskelle Sakari manninen ja oikean laitaan Rantasen mikko!
Kakkoskenttään vasempaan laitaan patrik laine , keskelle mikael ruohomaa ja oikeaan laitaan Teemu härski hartikainen = mielenkiintoinen mix!
kolomoskenttään vasen laita kasperi kapanen , keskelle oisko harri pesonen(tosin pesonen ei oo pelannu sentterinä tietääkseni) ja oikeaan laitaan joel armia.
Neloseen oksanen-björninen-anttila.
unohtuiko joku NHL hyökkääjä mainita? Kertokaa!
Pakeista en ossaa sannoo niin tarkkaan, mut eiköhän seitsemän tai kahdeksan pakkia valita kisakonneeseen ja oisko mukana määtän olli varmuudella, samoin mikko lehtonen, atte ohtamaa, koivisto(pahoittelut kun en muista etunimmee!), mikael seppälä ja ville pokka. Ei kaikki pakit kannata olla ns puolustavia pakkeja joten tarvii myös hyökkääviä kuten pokka ja määttä. Friman on muistaakseni hyökkäävä pakki joten hänet voisi ottaa myös kisoihin ja ehkä jättää seppälä pois , tai ainaki seppälä varapakin rooliin
siis olli määtästä se että en nyt ihan varma onko hän varsinaisesti hyökkäävä pakki , mutta ainakin todella taitava ja älykäs kiekollisesti.
Puola ja Iso-Britannia nousevat jääkiekon MM-kisojen pääsarjaan vuodeksi 2024, aikamoista! Puola viimeksi vuonna 2002, eikä Iso-Britanniakaan montaa kertaa ole siellä vielä viihtynyt. Mielenkiintoista!
Laine ei tule .
Ei tule eikä ole aiemminkaan tullut. Joutuu vuosi vuodelta hieman muuntelemaan selityksiään. kohta kaikki sairaudet käyty läpi. Psyyke ehkä 2024 sitten paskana. Lainetta ei kiinnosta muu kuin oma ittsensä ja Lamborhini. Samaa tasoa Puljun kanssa. Mestikseen.
Mikä vitun karvaturri kommentoi nhl pelejä pikkukuvissa
Turpiin tulee, niin että tukka ja hampaat lähtee.
Larmi imee kovempaa ku imuri ja Kakko sooloilee menemään, ei kultaa tänä vuonna 👍🏻
Kakko oli kuitenkin paras!
Siis paraaas!!
Kaapo Kakko vois lopettaa sooloilun ja alkaa syöttelemään ja mikä idea oli pistää tuo larmi maaliin?! Sinne meni kulta ku tämmösiä sankareita on kentällä
Kakko osaa ja hoitaa hommat!
Larmi olis voinu pelata maalissa, eikä kentällä . Nääs!!!!
Oukkidoukki, sinne baariin ei kande tänään mennä kun punakone jyllää. Masennukseen kun ei pitäisi ottaa lainkaan.
Nössöt pakittelivat koko illan ja iskivät vyön alle. Sydänsairauksia tuollaisille.
Kaljaliigan peliä Suomen joukkueelta 😑
Nähdäänkö kisojen jälkeen ilmaveivit joukkueen johdolta 🤔
Nokian Areenalla Tampereella halvinta kaljaa kun ikiniä, Ny sitte urheileen 105 aitoja!!!
Kanada! Siinä vuoden 2023 mestari! 💪👍
Nuo Suomalaiset ampuisivat tyhjän maalinkin ohitse , karmeaa katsottavaa.....
Suomalaiset ei voittaisi matsia vaikka olisivat yksin kentällä 😁
Asennevammaista pelailua.
Eikö miljoonamiehiltä vaadittu sitoutumista yhteiseen pelitapaan🤔
IS" Venäjällä ilakoidaan Suomen ja Ruotsin MM-flopeista: ”Tämä häpeä ei pesemällä lähde”
Mutta Suomen hyökätessä kukaan ei kuollut.
Venäjä pelasi itsensä ulos koko lajista, hyvä jos jotain ilonaiheitakin on kaiken keskellä.
Rautakale on pormestareista pormestarerin
Tätä Me ollaan aina haluttu, ett paras urheilija on se ainoo. Ihanaa, tammukat ja taas ihanaa!!!
Miten Suomi on löytänyt taas entisaikojen hidaspelaamisen . 🤔
Kiekkoa siirrellään pelaajalta toiselle..peli on pelkkää hieromista ja leipomista 😑
Maalipaikoilla ei ole mitään merkitystä jos vastustaja ehtii ryhmittyä 5miehen puollustukseen.
Katsokaa miten nopeasti Kanada loi peliä. 3 vastaan 1 ylivoima tilanne syntyi hetkessä.
Ylivoimahyökkäykset taisivat syntyä enemmänkin toisen joukkueen virheistä kuin nopeasti luomalla. Kuten yleensäkin.
Maalipaikkahan tarkoittaa sitä, että puolustus on saatu riittävästi pelattua auki, tai sitten itse hölmöillyt itsensä ulos.
Suomi hieroi ja leipoi huonosti ja hölmösti, kun Kanada sai puolustamalla vastaiskuista ottelun alkupuolen parhaat paikat (jotka myös käytti, toisin kuin Suomi myöhemmin omansa, joista parhaat sai samoin lahjoina). Tehottomuuden myötä ratkaisuja alettiin paikoin suorastaan pelätä, mikä näkyi hyvin, kun kiekkoa kuljeteltiin läpiajoistakin maaliviivan taakse yms.
Nyt täytyy kuulemma saada taas äkkiä NHL-kaukalot Liigaan ja junnuillekin, ja alkaa muutenkin hosua kaikkea ihan muuta kuin tähän asti. Muuten ei pysytä koikkelehdinnassa mukana. Saa nähdä, miten käy.
On maalipaikkoja ja Maalipaikkoja.
Nopeat huippupelaajat luovat nopeasti maalipaikkoja ja tekevät Nopeasti Maaleja.
Kun taito ei riitä niin sitten leivotaan ja hierotaan...
Maalipaikkoja on erilaisia, mutta kyllä ne myös huomioidaan laatuineen.
Nopeat eivät luo ja tee ihan niin nopeasti, jos eivät saa nopeita lahjoja.
Joskus maltti on valttia.
Joopajoo.
Suomen pitää hidastaa peliä koska ei taito ja nopeus riitä.
Kanada pelasi ihan väärin kisoissa kun niin nopeasti lähti hyökkäyksiin että hämäläiset nyt vasta tajuavat mitä tapahtui 😑
Peli on muutakin kuin vähän hidasta tai nopeaa maalitilannetta ja sitten tulos. Hämeessäkin laajalti tajuttu aikoja sitten, siksihän siellä myös osataan menestyä, jopa ennakkosuosikkeina kotiyleisön edessä.
Alusta asti Suomen peli oli erikoista tahkoamista. Ei ollenkaan niin varmaa kuin aiemmin.
Olisiko jää ollut pehmeää ja mennyt sohjoksi mikä vaikeutti kiekkoilua🤔
Pelaajathan eivät saaneet kommentoida mitään...
tulos tai ulos
Latvia rules👍
Huippuottelu. Nopeaa peliä. Vauhtia ja maaleja...toisin kuin Suomen peleissä
Suomi tosiaan hävisi huonon jään vuoksi. Suunnitellut taktiikat eivät onnistu umpisurkean jään vuoksi. Asialle pitää tehdä jotain ja nopeasti.
Junnuille alettava opettaa nopeampaa peliä ja kovempaa jäätä.
Koulumatkatkin juosten tästedes, ja puuro syödään matkalla.
Just niin. Vain kovassa paineessa syntyy timantteja 👍
Kyllä, ajatuksenjuoksukin nopeutuu juoksemalla.
Miten kisoihin valmistautuminen onnistui?
95% valmistautuminen johtaa 50% tulokseen.
Eikös Suomi hävinnyt puolet matseista🤔
Liivikin & Pasasen inside-raporteista selviää.
Suomi hävisi Kanadalle,mutta voitti Saksan, eli Suomi
oli toinen
Excell taulukoiden mukaan Suomi loi eniten maalipaikkoja ja teki huonoimmalla prosentilla maaleja niistä.
Siis Suomi voitti MMkultaa 👍
Suomi voitti yleisöäänestyksen ylivoimaisesti.
Skoda Cup pelattu.Kuudessa maassa pelataan jääkiekkoa.Suomen sijoitus kisoissa seitsämäs.
Suomi on omalla tasollaan 😃👍
Huonommaksi paljon ei voi mennä joten veronmaksajien rahojen tuhlaaminen jäähalleihin voidaan lopettaa ⛄
Kyllä niitä maita on enemmän, ja lisää tulee. Sitäpaitsi jääkiekko on urheilua ja kulttuuria, ei jotain itsestään paljon luulevien kakkakärpästen kuhinaa.
Aina ei voiteta, joskus jäädään seitsemänneksikin. Tai potkupallon kohdallahan joku yllätystasapeli tai ylipäätään paikka puolet suuremmiksi laajennetuissa C-kisoissa on jo voitto, josta seuraa viisi vuotta palkintosadetta sykähdyttävien tärkeilijöiden urheilugaaloissa.
Kohta on kokoomuksen leikkkauslistat valmiina.
Puolet jäähalleista voidaan sulkea 👍
Kyllä Suomi aina Etelä-Afrikan ja Kenian ja Albanian ja Kuuban ja ja..voittaa.
Nyt on kysymys oikeista Jääkiekkomaista.
No Suomi on voittanut vaikkapa lajin viimeisimmistä viisistä arvokisoista yli puolet.
Kaapo on paras!
Jääkiekon MM-kisoista löytyy hyvin raportit ja uutiset https://kiekkofani.com