Isännöintitoimistojen avoimuus ja lainvastainen toiminta

Anonyymi-ap

Harvalla taloyhtiöllä due diligence ylettyy sinne saakka, että aktiivisesti saurataan oman isännöintitoimiston touhujen lainmukaisuutta. Asiakkaana olevan taloyhtiön on toki hankala selvittää esimerkiksi, täyttääkö isännöintitoimiston työntekijöiden työajanseuranta lain vaatimukset ja saavatko työntekijät pitää vuosilomansa? Sitä on vaikea selvittää, koska tietoa ei löydy julkisista lähteistä.

Toki asiaa voi kysyä suoraan isännöitsijänä olevalta työntekijältä, että "hei, paljonko sinulle kertyy ylitöitä vuositasolla, saatko pitää ylitöitä vapaana ja onko vuosilmat pidettynä? Onko työnantajasi toiminta lainmukaista?" Näihin kysymyksiin työntekijän on fiksuinta vastata rehellisesti ja avoimesti. Asiakkaana oleva taloyhtiö voi sitten tehdä omat johtopäätöksensä asioista, kuten myös työntekijä itse. Kukapa sellaisessa yrityksessä haluaa olla töissä, jossa ei ylitöitä seurata eikä saa pitää vuosilomaa?

Sen sijaan taloyhtiöiden hallitusten on hyvin helppo seurata osakeyhtiömuodossa toimivaa isännöintitoimistoa vuosittain julkiseksi tulevien tilinpäätöstietojen kautta. Suomessa tilinpäätöksen ilmoittaminen on lakisääteistä. Laki ja säännöt ovat kaikille samat, joten niiden edessä on turha pullikoida. Jos ryhtyy yrittäjäksi Suomessa on hyväksyttävä, että tietyt osakeyhtiön tiedot on pakko julkaista. Se ei ole mielipidekysymys, vaan laki joka on kaikille sama.

Nämä tiedot on pakko ilmoittaa:
- tilinpäätöksen vahvistamisen päivämäärä.
- yhtiön voittoa koskeva yhtiökokouksen päätös tai osuuskunnan ylijäämää koskeva osuuskunnan kokouksen päätös.
- tuloslaskelma edeltävän tilikauden vertailutiedolla, mikäli kyseessä ei ole ensimmäinen tilikausi.
- tase edeltävän tilikauden vertailutiedolla, mikäli kyseessä ei ole ensimmäinen tilikausi.
- taseen, tuloslaskelman ja rahoituslaskelman liitteenä olevat liitetiedot (ks. tarkemmin alla).
- tilinpäätöksen allekirjoitus ja päivämäärä. Tilinpäätös on päivättävä, ja sen allekirjoittavat yhtiön päätösvaltainen hallitus sekä mahdollinen toimitusjohtaja.

Lisäksi tarvittaessa:
- tilintarkastuskertomus ja tilinpäätösmerkintä, jos yrityksellä on tilintarkastusvelvollisuus.
- toimintakertomus, jos yrityksellä on laatimisvelvollisuus.
- rahoituslaskelma edeltävän tilikauden vertailutiedolla, jos yrityksellä on laatimisvelvollisuus.
- konsernitilinpäätös, jos se sisältyy yrityksen tilinpäätökseen, sekä mahdollinen konsernitilintarkastuskertomus ja mahdollinen konsernirahoituslaskelma.

Mitä pitää ajatella isännöintitoimistosta, joka ei toimita kaupparekisteriin tilintarkastuskertomusta, vaikka yrityksellä on tilintarkastusvelvollisuus sekä jättää toimittamatta yhtiön voittoa ja voitonjakoa koskevan yhtiökokouksen päätöksen?

Kuten taloyhtiössäkin, herättää osakeyhtiön avoimuuden puuttuminen aina epäilyksiä toiminnan lainmukaisuudesta. Tältä osin toiminta onkin lain vastaista, jos em. asiakirjat "unohtuvat" joka vuosi kaupparekisteriin toimitetusta aineistosta.

Ei että tässä haluttaisiin urkkia suomalaisen osakeyhtiön eli isännöintitoimiston voitonjakoa tai tilintarkastuskertomuksen sisältöä, mutta kun ne nyt vaan sattuvat olemaan niitä asiakirjoja, jotka lain mukaan pitää saattaa julksisiksi. Kai sitä saa ihmetellä, miksi kaikki isännöintitoimistot eivät toimi lain mukaisesti?

Ymmärrän myös sen, että kaikissa taloyhtiöiden hallituksissa mielenkiinto ja resurssit eivät riitä aivan tänne saakka, että jaksetaan varmistaa oman isännöintitoimiston toiminnan lainmukaisuus vaikka ehkä pitäisi?

8

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onpas huvittava! Nykyiset amatöörihallitukset eivät viitsi perehtyä edes omien taloyhtiöiden tilinpäätökseen, omaan kirjanpitoon ja oman isännöintifirman tai urakoitsijoiden toimintaan muusta puhumatta

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­­N­­­y­­m­­f­­o­­m­­­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17848585o

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Mikä logiikka aloittajalla oli? Alahan on aivan villi ja sääntelemätön. Taloyhtiöissä ei noudateta lakia ja siihen on isännöitsijä hampaaton puuttumaan, jos nyt edes lainsäädännöstä huonon koulutuksen vuoksi ymmärtää mitään. Pitäisi olla miltei juristi.

      • Anonyymi

        Taloyhtiö ei ole mikään "villi ja sääntelemätön" ala, se on lakisääteinen "yhteisöasumisen" hallintosääntö, joka luo puitteen yhteisöasumiselle. Aloituksessa puhutaan isännöinti-bissneksen moraalista, sekoitat pahasti kodin hoidon ja siihen liittyvän palvelutuotannon moraalin.

        Onko joku pölynimurikauppias mielestäsi juristi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taloyhtiö ei ole mikään "villi ja sääntelemätön" ala, se on lakisääteinen "yhteisöasumisen" hallintosääntö, joka luo puitteen yhteisöasumiselle. Aloituksessa puhutaan isännöinti-bissneksen moraalista, sekoitat pahasti kodin hoidon ja siihen liittyvän palvelutuotannon moraalin.

        Onko joku pölynimurikauppias mielestäsi juristi.

        Osakkaat kovasti pitävät ammatti-isännöitsijää arvossaan, vaikka todellisuudessa hänen roolinsa taloyhtiössä on pieni.

        Aloituksen olisi voinut paljon tiiviimmin kirjoittaa.


      • Anonyymi

        Jurismi on kehittyneempää moraalittomuutta, heikkolahjaisemmat myy pölynimureita.


    • Anonyymi

      Biss ness ala on sellaista että siinä laki on vain haitta itse päämäärälle.
      Kun raha kumartaa yhteen suuntaan toiseen se pyllistää.
      Rahaliikenteen suunta on asiakas -> palveluntuottaja.
      Se on ihan palveluntuottajan asenteesta kiinni mitä säännöillä ja "moraalilla" toimitaan, ja kaikilla ei mitään sääntöjä ja moraalia ole.
      Se nyt on tietenkin myös kaiken bissneksen "ongelma" että se itsessään ei edusta yleensäkään minkään maailman moraalia.

      Moraalittomuus vetää puoleensa moraalittomuutta, ja bissness jos joku on moraalitonta itsessään.
      Kannattaakin hakea muita ratkaisuja elämänsä perustan hoitamiselle, kuin moraaliton bissness, eli hoitaa asiat itse vaikka se vähän ylimääräistä vaivaa vaatiikin.

    • Anonyymi

      Olisi hyvä jos tässä olisi ollut keskusteltu siitä millaista toimintaa isännöinti on valmis tukemaan taloyhtiössä vaikka se olisi lainvastaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      332
      9266
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      84
      5771
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      347
      5325
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      82
      3732
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3162
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      66
      2733
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      67
      2686
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2493
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2428
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2396
    Aihe