Isännöintitoimistojen avoimuus ja lainvastainen toiminta

Anonyymi-ap

Harvalla taloyhtiöllä due diligence ylettyy sinne saakka, että aktiivisesti saurataan oman isännöintitoimiston touhujen lainmukaisuutta. Asiakkaana olevan taloyhtiön on toki hankala selvittää esimerkiksi, täyttääkö isännöintitoimiston työntekijöiden työajanseuranta lain vaatimukset ja saavatko työntekijät pitää vuosilomansa? Sitä on vaikea selvittää, koska tietoa ei löydy julkisista lähteistä.

Toki asiaa voi kysyä suoraan isännöitsijänä olevalta työntekijältä, että "hei, paljonko sinulle kertyy ylitöitä vuositasolla, saatko pitää ylitöitä vapaana ja onko vuosilmat pidettynä? Onko työnantajasi toiminta lainmukaista?" Näihin kysymyksiin työntekijän on fiksuinta vastata rehellisesti ja avoimesti. Asiakkaana oleva taloyhtiö voi sitten tehdä omat johtopäätöksensä asioista, kuten myös työntekijä itse. Kukapa sellaisessa yrityksessä haluaa olla töissä, jossa ei ylitöitä seurata eikä saa pitää vuosilomaa?

Sen sijaan taloyhtiöiden hallitusten on hyvin helppo seurata osakeyhtiömuodossa toimivaa isännöintitoimistoa vuosittain julkiseksi tulevien tilinpäätöstietojen kautta. Suomessa tilinpäätöksen ilmoittaminen on lakisääteistä. Laki ja säännöt ovat kaikille samat, joten niiden edessä on turha pullikoida. Jos ryhtyy yrittäjäksi Suomessa on hyväksyttävä, että tietyt osakeyhtiön tiedot on pakko julkaista. Se ei ole mielipidekysymys, vaan laki joka on kaikille sama.

Nämä tiedot on pakko ilmoittaa:
- tilinpäätöksen vahvistamisen päivämäärä.
- yhtiön voittoa koskeva yhtiökokouksen päätös tai osuuskunnan ylijäämää koskeva osuuskunnan kokouksen päätös.
- tuloslaskelma edeltävän tilikauden vertailutiedolla, mikäli kyseessä ei ole ensimmäinen tilikausi.
- tase edeltävän tilikauden vertailutiedolla, mikäli kyseessä ei ole ensimmäinen tilikausi.
- taseen, tuloslaskelman ja rahoituslaskelman liitteenä olevat liitetiedot (ks. tarkemmin alla).
- tilinpäätöksen allekirjoitus ja päivämäärä. Tilinpäätös on päivättävä, ja sen allekirjoittavat yhtiön päätösvaltainen hallitus sekä mahdollinen toimitusjohtaja.

Lisäksi tarvittaessa:
- tilintarkastuskertomus ja tilinpäätösmerkintä, jos yrityksellä on tilintarkastusvelvollisuus.
- toimintakertomus, jos yrityksellä on laatimisvelvollisuus.
- rahoituslaskelma edeltävän tilikauden vertailutiedolla, jos yrityksellä on laatimisvelvollisuus.
- konsernitilinpäätös, jos se sisältyy yrityksen tilinpäätökseen, sekä mahdollinen konsernitilintarkastuskertomus ja mahdollinen konsernirahoituslaskelma.

Mitä pitää ajatella isännöintitoimistosta, joka ei toimita kaupparekisteriin tilintarkastuskertomusta, vaikka yrityksellä on tilintarkastusvelvollisuus sekä jättää toimittamatta yhtiön voittoa ja voitonjakoa koskevan yhtiökokouksen päätöksen?

Kuten taloyhtiössäkin, herättää osakeyhtiön avoimuuden puuttuminen aina epäilyksiä toiminnan lainmukaisuudesta. Tältä osin toiminta onkin lain vastaista, jos em. asiakirjat "unohtuvat" joka vuosi kaupparekisteriin toimitetusta aineistosta.

Ei että tässä haluttaisiin urkkia suomalaisen osakeyhtiön eli isännöintitoimiston voitonjakoa tai tilintarkastuskertomuksen sisältöä, mutta kun ne nyt vaan sattuvat olemaan niitä asiakirjoja, jotka lain mukaan pitää saattaa julksisiksi. Kai sitä saa ihmetellä, miksi kaikki isännöintitoimistot eivät toimi lain mukaisesti?

Ymmärrän myös sen, että kaikissa taloyhtiöiden hallituksissa mielenkiinto ja resurssit eivät riitä aivan tänne saakka, että jaksetaan varmistaa oman isännöintitoimiston toiminnan lainmukaisuus vaikka ehkä pitäisi?

8

1006

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onpas huvittava! Nykyiset amatöörihallitukset eivät viitsi perehtyä edes omien taloyhtiöiden tilinpäätökseen, omaan kirjanpitoon ja oman isännöintifirman tai urakoitsijoiden toimintaan muusta puhumatta

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­­N­­­y­­m­­f­­o­­m­­­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17848585o

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Mikä logiikka aloittajalla oli? Alahan on aivan villi ja sääntelemätön. Taloyhtiöissä ei noudateta lakia ja siihen on isännöitsijä hampaaton puuttumaan, jos nyt edes lainsäädännöstä huonon koulutuksen vuoksi ymmärtää mitään. Pitäisi olla miltei juristi.

      • Anonyymi

        Taloyhtiö ei ole mikään "villi ja sääntelemätön" ala, se on lakisääteinen "yhteisöasumisen" hallintosääntö, joka luo puitteen yhteisöasumiselle. Aloituksessa puhutaan isännöinti-bissneksen moraalista, sekoitat pahasti kodin hoidon ja siihen liittyvän palvelutuotannon moraalin.

        Onko joku pölynimurikauppias mielestäsi juristi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taloyhtiö ei ole mikään "villi ja sääntelemätön" ala, se on lakisääteinen "yhteisöasumisen" hallintosääntö, joka luo puitteen yhteisöasumiselle. Aloituksessa puhutaan isännöinti-bissneksen moraalista, sekoitat pahasti kodin hoidon ja siihen liittyvän palvelutuotannon moraalin.

        Onko joku pölynimurikauppias mielestäsi juristi.

        Osakkaat kovasti pitävät ammatti-isännöitsijää arvossaan, vaikka todellisuudessa hänen roolinsa taloyhtiössä on pieni.

        Aloituksen olisi voinut paljon tiiviimmin kirjoittaa.


      • Anonyymi

        Jurismi on kehittyneempää moraalittomuutta, heikkolahjaisemmat myy pölynimureita.


    • Anonyymi

      Biss ness ala on sellaista että siinä laki on vain haitta itse päämäärälle.
      Kun raha kumartaa yhteen suuntaan toiseen se pyllistää.
      Rahaliikenteen suunta on asiakas -> palveluntuottaja.
      Se on ihan palveluntuottajan asenteesta kiinni mitä säännöillä ja "moraalilla" toimitaan, ja kaikilla ei mitään sääntöjä ja moraalia ole.
      Se nyt on tietenkin myös kaiken bissneksen "ongelma" että se itsessään ei edusta yleensäkään minkään maailman moraalia.

      Moraalittomuus vetää puoleensa moraalittomuutta, ja bissness jos joku on moraalitonta itsessään.
      Kannattaakin hakea muita ratkaisuja elämänsä perustan hoitamiselle, kuin moraaliton bissness, eli hoitaa asiat itse vaikka se vähän ylimääräistä vaivaa vaatiikin.

    • Anonyymi

      Olisi hyvä jos tässä olisi ollut keskusteltu siitä millaista toimintaa isännöinti on valmis tukemaan taloyhtiössä vaikka se olisi lainvastaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe