Xantia 1.6i kulutus

Ostin 1.6 -96 xantian. Kone vetää tasaisesti vaikkakin vähän tehoton. Kulutus on sievällä maantieajolla 9.5 litraa. Onko sitikat tosiaan näin syöppöjä?
91625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kuullostaa kyllä aikamoiselta juopolta. Oma 1.8 ottaa noin 2 ltraa vähemmän maantieajossa.

Äänestä

Toi 1.6 on liian hento kone Xantian kokoiselle autolle, asia mikä huomaa bensakulutuksessa.

1.6 Xantiassa on kummajainen joka löytyy ainoastaan sellaisita marrkinaalueista joissa verotuskäytäntö ei ole terve. Eli Suomi ja Italia.

1.8 ja 2.0 ovat tuntuvasti taloudellisempia kun toi 1.6.

Äänestä
  • Kuulostaa kyllä kovalta tuo lukema. Meillä 04 mallinen berlingo 1.6i ja viimeisi mitattu kulutus jossa oli 400 km matka-ajoa ja 220km kaupungissa oli kulutus 7,4l eikä sekään mikään kevyt auto ole ja varsinkaan ilmanvastuksesta xantian kanssa ei voi edes vertailla.Joten kannattaisi varmaan käydä huollossa ihmettelemässä kulutusta.

    Äänestä

  • suhoin kirjoitti:

    Kuulostaa kyllä kovalta tuo lukema. Meillä 04 mallinen berlingo 1.6i ja viimeisi mitattu kulutus jossa oli 400 km matka-ajoa ja 220km kaupungissa oli kulutus 7,4l eikä sekään mikään kevyt auto ole ja varsinkaan ilmanvastuksesta xantian kanssa ei voi edes vertailla.Joten kannattaisi varmaan käydä huollossa ihmettelemässä kulutusta.

    tutkailimpa vähän tuota ölljytilannetta kun ei syö öljyä laisinkaan, hieman bensalta tuoksahti tikku. Ei savuta laisinkaan ja öljy 8000km kohdalla ihan terveen väristä. Koitetaanpa säädättää kohdilleen ja katsotaan miten käy

    Äänestä

Näköjään täällä valitellaan usein joko Pösön tai Citikan, mutta ennen kaikkea Citikan bensakoneiden juoppoudesta. Omassa C3 1,4:ssa myös kokoon ja valmistajan ilmoituksiin verrattuna kanssa kova keskikulutus, 7,9-8,5 litraa, kesäisellä motarilla noin 130 kmt mittarinopeudella ajotietokoneen näyttö vilauttaa kovat lukemat 9-9,5 litraa. Ihmetyttää kun TM sai käyttötestin keskikulutukseksi vain 6,9 litraa! Oma ajotapanikin on jouheva, ennakoiva ajotapa(otan esim. kaasulta jalan kun hiljentää eli koneen polttoainesyöttö katkeaa, kiihdytän nopeasti -vaan ei täydellä kaasulla- tavoitenopeuteen ja en pumppaa kaasua turhanpäiten). Silti nämä lukemat.

Omassa autossani olen päätynyt kahteen pääsyylliseen: C3 on korkea ja pikkuautoksi suht leveä, eli kokonaisvastus on suuri ja maantiellä pikkukone saa taistella ilmanvastusta vastaan. Toinen homma lie se, että C3 painaa liki 1100 kg eli 10v sitten keskikoon perheauto painoi saman verran joten alkukiihdytykset syövät bensaa. Uskon, että 1,6-versio söisi maantie- ja motariajossa hiukan vähemmän, vaan kaupungissa ainakin saman verran. Toisaalta omassa vaakakupissani painoi kaksi asiaa valitessani 1,4:n 1,6:n sijaan: hintaero sekä se että 1,6:n tehot saisivat jo astetta helpommin "kisaamaan" ja ottamaan sakkoja joita en periaatteesta enää nykyisin halua (on kokemusta sekä isoista sakoista että kortin menosta kovan ylinopeuden takia).

Xantiakin on suht iso ja painavahko auto, joten bensaa kuluu. Toisaalta Xantia on C3:sta huomattavasti matalampi joten pitäisi ainakin maantievauhdeissa viedä paljon vähemmän. Mutta: autolehtien testeissä ranskalaisia on nykyisin moitittu kilpailijoitaan suuremmasta kulutuksesta (esim. Pösö 407 ja C5) joten vissiin moottorisuunnittelussakin lie sanottavaa bensasyönnin suhteen...

Äänestä

..vie sekalaisessa ajossa 8,2 l/100km..eikä minulla ole edes raskas kaasujalka.

Äänestä

eka xantia 2.0 8v 1993 vei maantiellä 7-8 litraa/100 km riippuen kaasujalasta. toinen xantia 2.0 16v 1999 piheimmillään ilmastointi päällä maantiellä 6,9 litraa/100 km, sekalaisessa 8-9 litraa ja täydessä kaupunkipyörityksessä päälle kympin.

ei nämä mitään ekoihmeitä ole, mutta minusta omat kulutuslukemat ovat vielä olleet kohtuulliset.

Äänestä

-93 1.8 vei kaupungissa 10 litraa, mutta keskinopeus olikin n. 25 km/h ja liikennevaloja 200m välein.
Maantieajossa n. 7-8 litraa.
Mutta onhan 1.6 tietysti pienehkö kone tuohon autoon.

Äänestä

Samaa olen ihmetellyt minäkin. Itse olen päässyt puhtaassa maantieajossa n. 8,5 litraan. Mielestäni aika paljon sekin. Kaupunkiajossa 10 litraa menee rikki helposti. Talvella lähentelee 12 litraa. Olen yrittänyt kyllä kiinnittää huomiota ajotapaani, mutta kun ei auta.

Ensin ajattelin, että vika on säädöissä tai jarrujen laahaamisessa, mutta nyttemmin uskoisin sen johtuvan alitehoisesta koneesta. Xantiahan on kuitenkin aika iso ja painava.

Jos kuitenkin löydät jonkin keinon kulutuksen pienentämiseksi, niin kerrothan sen tällä palstalla. Kiitos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sittiäinen kirjoitti:

Ostin 1.6 -96 xantian. Kone vetää tasaisesti vaikkakin vähän tehoton. Kulutus on sievällä maantieajolla 9.5 litraa. Onko sitikat tosiaan näin syöppöjä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu