Olen noin 25-vuotias PK-seudulla asuva mies. Pääasiallisesti käytän käteistä, joka on hämmentänyt monia kassoja. Eräs kerta kassalla oleva harjoittelija joutui laskemaan seteleitä kolmesti, vaikka hänellä oli laskin siinä pöydällä.
Olin valmiiksi niputtanut setelit suuruusjärjestykseen ja selkeisiin tasalukemiin. Tuo tilanne keräsi perääni melkoiset jonot ja takana joku sankari alkoi puhisemaan.
Käteinen on laillista valuuttaa ja se on ihan ok maksaa vaikka tonnin ostoksia käteisellä.
Käteisen rahan käyttäminen
10
599
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä Helsingissä on paikkoja, joissa kelpaa vain käteinen, kuten iranilainen parturini. Toisaalta on myös baareja, joissa voi maksaa vain muulla kuin kahisevalla. Silloin muinoin kun oli vielä olemassa matkatoimistojen myyntitoimistoja, joissakin sellaisissa käteinen ei myöskään kelvannut.
Siksi itselläni on lämiskässä aina hieman seteleitä, vaikka muuten maksan kaiken muovikortilla.
Laskutaito on heikentynyt vuosikymmenten myötä. Jo 90-luvulla ostaessani kioskista kolme pastillirasiaa (4 markkaa kappale) myyjätyttö laski summan taskulaskimella. Juuri missään ei ole kauppiasta, joka osaisi antaa vaihtorahaa yksinkertaisimmalla menetelmällä.
Jos velotettava summa on esimerkiksi 16,30 euroa ja asiakas maksaa 50 euron setelillä, ei kannata ruveta laskemaan päässä 50 - 16,30. Olen saanut tällaisissa tapauksissa joskus jopa liikaa vaihtorahaa! 😁
Sen sijaan toimitaan näin:
1) Annetaan asiakkaalle 20 senttiä ja sanotaan 16,50.
2) Annetaan asiakkaalle 50 senttiä ja sanotaan 17.
3) Annetaan asiakkalle 3 euroa ja sanotaan 20.
4) Annetaan asiakkaalle 30 euroa ja sanotaan 50. Ole hyvä!
Virheitä ei tule, jos kauppias osaa yhtään aritmetiikkaa. Itse opin kauppiaan poikana antamaan vaihtorahaa jo 15-vuotiaana 50-luvulla.
Toisaalta tällaisia taitoja ei useimmissa paikoissa enää tarvita, koska kassakone kertoo vaihtorahan määrän. - Anonyymi
Hienoa. Juuri noin vaihtorahat kuuluu antaa asiakkaalle. Täällä meillä maalla enemmistö käyttää pankkikorttia, mutta moni yhä käteistä.
- Anonyymi
Jos siru nikottelee, sanon olkoon maksan käteisellä.
Paras on kassan ilme, kun alkaa vetelemään 50e seteliä tunnistuskoneen läpi :D:D:D- Anonyymi
Monesti tulee tilanne ettei kortti kelpaa,hyvä on olla aina rahaa pussissa millä maksaa!
- Anonyymi
"valmiiksi niputtanut setelit suuruusjärjestykseen ja selkeisiin tasalukemiin"
ON se kätevää! Tuohon menee aikaa n. 30 sek ja korttimaksamiseen lähi tai pin maksamisella menee varmaan n. 7 sek.- Anonyymi
Tuo käteisen käyttö voi johtua hyvin siitäkin, että saa vanhemmilta käteistä rahaa.
Kun annetaan käteistä käyttöön, siitä ei jää merkintöjä mihinkään.
Ei ainakaan se 4000eur rahalahjoitus mene yli, että joutuisi veroa maksamaan. - Anonyymi
Olipa miten tahansa, kannatan käteisen käyttöä.
- Anonyymi
Juurikin näin,
- Anonyymi
Monet ulkomaaliset pizzeriat kysyy ensin maksatko käteisellä vai kortilla ja hinta muuttuu maksutavasta riippuen...
Kokeilkaapa asiaa eli tilaatte pizzaa ja olevinaan maksatte käteisellä!
Kun kuulette hinnan sanottekin että maksankin kortilla ja avot , hinta muuttuu...
Sama pätee myös renkaiden vaihdossa kun firman pankkimaksuissa on vaikeuksia netin kanssa eli vain käteinen kelpaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1583892Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1013674Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423213Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest212542- 1842248
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271427- 971267
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1281108Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241091Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691048