Painajaisia unessa.

Anonyymi-ap

Näen, painajaisia unessa, että joutuisin asumaan Suomessa eläkkeellä. Siihen saattaa vaikuttaa tämä hallitusneuvottelu. Onhan se kauheaa jos eläkkeet pienenee ja täällä Kambodzassa ei voi asua.

Minä uskovaisena ja Jeesusta rakastavaisena ja lujassa uskossa ikuiseen valtakuntaan. Näen ja tiedän, kuinka teitä siellä koetellaan. Moni menettää kohta sen velkaisen kotinsa ja avioerot ja lapset menee monelta valtion tai kunnan huostaan.

Tiedän, että minun työeläke riittää vielä pitkään, mutta kuinka käy teidän kurjien siellä Suomessa. Tiedän, että en voi rukoilla monenkaan puolesta, sillä he ovat hyljänneet uskon toivon ja rakkauden.

Jokaista kadulle joutuvaa ja varsinkin eläkeläistä ja eläkkeelle pyrkivää minua käy sääliksi. Riittääkö kirkolla ruoka, sillä Hurstilla ei riitä ja kyselevät kohta jo veri testejä oletko suomalainen kampanjalla. Monet ruotsinkieliset joutuvat jäämään siellä ilman ruokaa.

Kuinka pitkä on tänä kesänä Myllypuron ruoka jono ja joko pitää pummilla ajaa Mellunmäen ruoka seisakkeelle.

7

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ää- li- ö...

    • Anonyymi

      Palstalle juurtunut kestotrolli se vaan jaksaa tuota epätoivoista julistustaan….

    • Anonyymi

      Palstahäirikkö se jaksaa….

    • Anonyymi

      Näen, painajaisia unessa, että joutuisin asumaan Kambodzassa eläkkeellä. Siihen saattaa vaikuttaa tämä ilmastonmuutos . Onhan se kauheaa jos eläkke menee kaikki ilman viilentymiseen kämpässä ja siellä Kambodzassa ei voi asua, kun paistuu yli 40 asteen kuumuudessa.

      Minä en usko muuta, kun itseeni .Näen ja tiedän, kuinka teitä siellä koetellaan. Moni menettää kohta siellä terveytensä ja ihosyöpää jo lapsillakin menee monelta terveys ja kuolema korjaa.

      Tiedän, että minun työeläke riittää vielä pitkään, mutta kuinka käy teidän kurjien siellä Kambodzassa Tiedän, että en voi rukoilla monenkaan puolesta, sillä he ovat hyljänneet hyvät arvot ilmaston suhteen toivon ja rakkauden.

      Jokaista kadulle joutuvaa ja varsinkin eläkeläistä ja eläkkeelle pyrkivää minua käy sääliksi. Riittääkö siellä Kambodzassa ruoka, kun siellä ei mitään sosiaalitukia. sillä ei kehitystukiakaan mahdottomasti anneta. ei riitä ja kyselevät kohta jo veri testejä oletko ilmastopakolainen . Monet ulkomaalaiset joutuvat jäämään siellä ilman ruokaa.

      Kuinka pitkä on tänä kesänä tuo kuumuus jakso, kuinka paljon ihmisiä kuolee kuumuuteen.

      • Anonyymi

        Eilen Ylen tv-uutisissa haastateltiin kambodzalaisia, joilta oli riistetty koti kiinalaisten rakentamien patojen vuoksi. Tilalle oli annettu viljelyyn huonosti kelpaavaa maata ja jokin mökkipahanen.

        Onneksi en joudu asumaan missään ambomaalla, missä demokratiasta ei ole tietoakaan, ja sairastuminen johonkin vaaralliseen ja kallista leikkausta vaativaan hoitoon aiheuttaisi henkilökohtaisen konkurssin.


    • Anonyymi

      Varmaan tuollainen helvetillinen lämpö eli yli 40 astetta on hyvää harjoitusta monille tuonpuoleista aikaa ajatellen.

      Meillä täällä onneksi ilmasto on vaihteleva ja inhimillinen.

      • Anonyymi

        Meillä ilmasto myös puhdas ja raikas, ilmansaasteita vähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      296
      2676
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1409
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1261
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1251
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1225
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1195
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      45
      1063
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      976
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      900
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      807
    Aihe