Käynnistyksen hitaus

PaleBoy

Eli ongelma liittyy - yllättäen - koneen käynnistymisen hitauteen.
Vertailukoneina on 2;
1. pöytäkone AMD Athlon Xp 2800 (2,1GHz)
2. kannettava HP Pavilion zv5209 (2,8GHz)

Ongelmana on että pöytäkoneella kestää käynnistyminen 3min 30s ennenkuin joku ohjelma esimerkiksi muistio käynnistyy
Kannettavan vastaava aika on 1min 5s.
Molemmissa on Win Xp Pro, Norton Antivirus 2005, Office Xp, Kerio Personal Firewall, Nero Burning Rom 6, MSN Messenger

Lisäksi pöytämallista löytyy Skype, Nokia puhelinohjelmisto, Adobe Photoshop Elements, PGPtray sekä NVidian ohjelmisto - liekö tässä syyllinen?

Seuraavanlaisia rekisterinpuhdistusohjelmia on kokeiltu; Easy RegCleaner, RegSupreme...

Kiitos vastauksista jo etukäteen!!

10

5449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K.Ovalevy

      Hitauden syy löytynee ohjelmiston puolelta,
      joku ohjelma latautuu pitkällä viiveellä,
      palomuuriohjelmisto usein syypää viiveeseen.

      Resepti on, poista ohjelmia yksi kerrallaan,
      palomuurista alkaen, buuttaa ja niin edespäin.

    • nopeammin

      Sinulla käynnistyy koneesi käynnistämisen aikana myös tarpeettomasti taustalle ohjelmia jotka hidastaa käynnistymistä ja kaikkea muutakin koneesi toimintaa:
      >Käynnistä
      >Suorita, kirjoita siihen: msconfig
      >Ok
      >Käynnistys, välilehdeltä ota pois tarpeettomasti käynnistyvät ohjelmat, sinne pitää jättää käynnistymään ainoastaan virustentojunta ja palomuuri ohjelmaasi liittyvät.

    • Urpo

      Sama vika mullakin koneessa, viimeisenä tehtäväpalkkiin tulee ZoneAlarmin ja Lähiverkkoyhteyden kuvakkeet, noin minuutti toisten jälkeen.

      Katsoin msconfig-käskyllä käynnistys välilehteä, siellä näkyi seuraavia hieman päätä vaivaavia ohjelmia:
      A2Installed
      nwiz.exe
      NvCpl
      jusched (liittynee Javaan polun perusteella)
      NeroCheck
      Adobe Gamma Loader
      Adobe Reader Speed Launch
      hp psc 2000 series
      hpoddt01.exe
      Microsoft Office

      Otin hp:n tulostimen kohdalta 2 väkästä pois ja buuttasin koneen. Sen jälkeen ilmestyi oikealle tehtäväpalkkiin kuvake "Poista laite turvallisesti" entisen kirjoitin kuvakkeen sijaan.

      Olisko tähän antaa neuvoja?????

      • Vilkaiseppa tuo toinenkin minun juttu liittyen visuuaalisiin tehosteisiin mikä nopeutti omaa käynnistymistäni hyvinkin.
        Toinen juttu; Voit ainakin Adobe Gamma Loaderin poistaa ja sen Speech Launcherin jos et sitä käytä (jälkimmäisestä ei oo kokemusta mut tuskin haittaa)


      • nopeammin

        A2Installed
        nwiz.exe
        NvCpl
        jusched (liittynee Javaan polun perusteella)
        NeroCheck
        Adobe Gamma Loader
        Adobe Reader Speed Launch
        hp psc 2000 series
        hpoddt01.exe
        Microsoft Office

        Voit ottaa sieltä turhaan käynnistymästä nuo kaikki ohjelmat eli nuo ohjelmat käynnistyy aivan tarpeettomasti aina taustalle kun avaat koneesi ja hidastavat konettasi.

        >Otin hp:n tulostimen kohdalta 2 väkästä pois ja buuttasin koneen. Sen jälkeen ilmestyi oikealle tehtäväpalkkiin kuvake "Poista laite turvallisesti" entisen kirjoitin kuvakkeen sijaan.<
        -Klikkaa sitä kuvaketta oikealla korvalla ja siellä pitäs olla lopeta,sulje,poista kuvake tms. vaihtehto, poista vain se Kuvake.


    • Joo siis tutkiskelin asiaa (omaan myös nm. PaleBoy) niin totesin että muokkaamalla ohjauspaneelista Suorituskyky ja Ylläpito kohdasta Säädä visuaalisia tehosteita. Valitsin Mukauta ja valitsin pois seuraavat tehosteet;
      Häivytä valikkokohteet valinnan jälkeen
      Käytä taustakuvia eri kansio tyypeille
      Liu'uta yhdistelmäruudut
      Näytä työkaluvihjeiden avaamisefektit
      Näytä varjo valikkojen alla
      Siirrä tehtäväpalkin painikkeita

      Nyt sain pudotettua käynnistysaikaa n. 2min eli 1,5min hävisi kerralla...

      Suosittelen!
      Ongelma 2!!! Koneeni on Athlon Xp 2300 päivitetyllä BIOS:lla.. Hauska fakta että kun tässä joku aika sitten päivitin BIOSini niin nyt kone esittäytyy Athlon 1500 ja megahertsejä on VAIN 1300! Eli puuttuu noin 800Mhz!
      Pitänee päivittää BIOS uudelleen.. Vai onko hyviä neuvoja?

      • nosto 166?

        Onkoha FSB taajuus pudonnut biosin päivityksessä.
        Eli sen voisi nostaa takaisin. Kerroin on varmaankin lukittu prosessorissa. Ainaskin vanhemmissa emoissa bios aloitti oletuksena esim 100MHz joka piti nostaa 133 tai 166 MHz.


      • nosto 166? kirjoitti:

        Onkoha FSB taajuus pudonnut biosin päivityksessä.
        Eli sen voisi nostaa takaisin. Kerroin on varmaankin lukittu prosessorissa. Ainaskin vanhemmissa emoissa bios aloitti oletuksena esim 100MHz joka piti nostaa 133 tai 166 MHz.

        Kiitos!

        Se voi olla mahdollista sillä jo koneen käynnistyessä näytetään AMD Athlon 1500 eli voihan olla että BIOSsissa on jokin arvo pudonnut.
        Kokeilin huvikseni (AMI BIOS) kohdasta Frequencu/Voltage kohdassa oli kohta jossa oli CPU .. no jokin kerroin tai vastaava se oli auto. Suurin mahdollinen lukema siellä oli x15 joten valitsin kohtaan x14 -> kone ei enää käynnistynyt -> Biosin tyhjennys..
        Mutta otan selvää tuosta FSB-arvon nostamisesta!
        Emolevy on MSIn emo 6712 VIAn piirisarjalla.


      • nosto 166? kirjoitti:

        Onkoha FSB taajuus pudonnut biosin päivityksessä.
        Eli sen voisi nostaa takaisin. Kerroin on varmaankin lukittu prosessorissa. Ainaskin vanhemmissa emoissa bios aloitti oletuksena esim 100MHz joka piti nostaa 133 tai 166 MHz.

        Muistin että koneellani on Cpu-Z ohjelma joka näyttää erinäisiä tietoja koneesta ja suorittimesta joten;
        kerroin x13
        FSB arvo on 100Mhz
        Bus Speed 200Mhz

        Eli lienee tuo arvo sitten tipahtanut mutta mitenkäs tuon nostaminen tapahtuu?


      • nosto 166? kirjoitti:

        Onkoha FSB taajuus pudonnut biosin päivityksessä.
        Eli sen voisi nostaa takaisin. Kerroin on varmaankin lukittu prosessorissa. Ainaskin vanhemmissa emoissa bios aloitti oletuksena esim 100MHz joka piti nostaa 133 tai 166 MHz.

        SUURKIITOS!!!

        Ongelma oli kohdassa FSB ja sen nostaminen 166 auttoi. Nyt näkyy taas koneessa olevan se 2,1GHz.

        Hyvää Kesää!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe