Pitch Black

susi.90

onko Pitch Black -elokuvassa lainkaan scifiä? ku elokuvan arvostelijat sanoo, että se on vaa kauhua enimmäkseen....mitäs mieltä ootte? Ja sopiiko Vin Diesel Richard B. Riddick :in osaan?!?!?!? vastauksia vastauksia!!

8

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Tiuti*

      Onhan siinä sitä scifiäkin jonkin verran, en nyt kauhusta osaa sanoa, ehkä vähän pelottava tai säikyttävä. Ja kyllä se Diesel oli ihan sopiva Riddickiksi, sopivan ilmeetön ja se matala ääni oli just passeli. Itse katoin ensin Riddickin aikakirjat, sitten sen kakkos osan (piirretyn, en muista nimee) ja lopulta ton Pitch Blackin, joka tuli joku yö telkkarista. Täytyy myöntää, että pidin kyllä aikakirjoista enemmän, johtuu ehkä siitä, että siinä tapahtuu enemmän ja pidän taisteluista.

      • tietopankki

        missä näit tämän piirretyn? olen etsinyt sitä, mutta en löydä mistää, jos vaan viitsit kertoa, mistä löysit sen, niin hyvä olisi!


      • *Tiuti*
        tietopankki kirjoitti:

        missä näit tämän piirretyn? olen etsinyt sitä, mutta en löydä mistää, jos vaan viitsit kertoa, mistä löysit sen, niin hyvä olisi!

        itseasiassa näin sen sukulaisissa (tietokoneelta), joten ilmeisesti jostain netistä sen saa. En oo videolla tai dvd:llä nähny. Se kun kestääkin vaan jotain 15-30 min. Siinä ne oli sitten koneessa menossa sinne planeetalle, jonne se likka ja "pyhä mies" sitten jäi. En siitä hirmusti muista. Joku hirviö siellä koneessa oli, ja Riddick sen sitten hoiteli. Toivottavasti löytyy. Kysäsin sen nimee, eli se olisi Dark fury.

        Onnea etsintöihin.


      • tietopankki
        *Tiuti* kirjoitti:

        itseasiassa näin sen sukulaisissa (tietokoneelta), joten ilmeisesti jostain netistä sen saa. En oo videolla tai dvd:llä nähny. Se kun kestääkin vaan jotain 15-30 min. Siinä ne oli sitten koneessa menossa sinne planeetalle, jonne se likka ja "pyhä mies" sitten jäi. En siitä hirmusti muista. Joku hirviö siellä koneessa oli, ja Riddick sen sitten hoiteli. Toivottavasti löytyy. Kysäsin sen nimee, eli se olisi Dark fury.

        Onnea etsintöihin.

        kyllähän tuo löytyi, nyt on latautumassa koneelle, kiitoksia tiedosta.


    • isay

      Aika monessa scifissä on kauhua mukana ja tämä on juuri sellainen. Ihan katsottavan arvoinen elokuva, eikä Dieselkään onnistu pilaamaan koko filmiä.

      Omasta mielestäni Riddickin aikakirjat oli huonoin leffa, minkä näin viime vuonna. Toiset tykkää, mutta itse en voi sietää ponnetonta ja juonetonta lihasten pullistelua, jota toinen osa on.

      • olen

        pikkusen eri mieltä. leffa on kertakäyttöinen ja nyt harmitta kun tuli ostettua sen DVD:n.


    • meredith

      No minua elokuva ei säikyttänyt kertaakaan, mutta eivät ne useimmiten niin teekään. Scifi-leffa Pitch Black kyllä on: vieras planeetta, avaruusörtsejä ja pakkolasku. Scifi.

      Ja Vin Diesel on AIVAN mahtava Riddickinä. Hyytävä, karismaattinen ja erittäin vaikuttava. Kyllä äijä vaan osaa näytellä kun kässäri on kunnossa.

      "All you people are so scared of me. Most days I'd take that as a compliment. But it ain't me you gotta worry about now."

      - Richard B. Riddick

    • Sammakko.

      Mitä väliä sillä on, onko kauhua vai scifiä,
      hyvä elokuva ja sopii hyvin rooliin. Harmi vain, että on pilattu paskalla jatko-osalla, jolle ollaan tekemässä vielä toinen paska jatko-osa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3805
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3550
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2240
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      111
      1638
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1548
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1299
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      870
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      797
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      741
    Aihe