Ensin nyki, sitten hyytyi, enää ei käynnisty

jakroo

Mikähän mahtaa olla vikana tai oikeastaan rikki.
Astra G -00 1,6 8v Eco km. 90400km.

Ajoin tänä aamuna töistä kotiin. Alkumatka meni hyvin, sitten 60 km/h alueella alkoi nykimään nelosella kierrosten ollessa n. 2500, pääsin liikenne valoihin ja se sammui. Sain mpitkän yrityksen jälkeen autonb käyntiin ja kun pidin kierroksia yllä pääsin läheisen huolto aseman pihaan, kun laskin kierrokset vapaalle, auto sammui, tämän jälkeen useista yrityksistä huolimatta auto ei enää käynnistynyt. Käynnistysmoottiri kyllä toimi. Testattiin, että akussa on virtaa, muttei siellä vikaa.
Tämmöinen nykimene tapahtui n. 2 viikkoa aiemminkin, jonka jälkeen auto kuitenkin toimi, tosin nyt hyytyi sitten lopullisesti

Toivottavasti joku osaa auttaa!!!!!

10

3830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Serviisi

      kuin O.P.E.L no joo leikki sikseen, autossa on jakopäänhihna luultavasti hypännyt pari pykälää eteenpäin jolloin mm. sytytys on mennyt sekaisin. Ko. vika ilmenee aina ensin nykimisenä ja sitten auto lopahtaa täysin. Valitettavasti tämäkin on yksi niistä monista ja tyypillisistä vioista Opelissa. Tarkasta tilin saldo kun meet hakemaan korjaamolta.

    • Sademies

      kannattiko starttailla tai ainakaan ajaa, sen jälkeen kun auto ei pysy käynnissä kuin isoilla kierroksilla??
      Joku siellä laahaa aikakovasti -näin maalaisjärjellä ajatellen=)

      Veikkaisin että jakopäänhihna on ongelmana, eikä tilanne ainakaan parane jatkamalla ajoa!

      Onnea korjaamoreissuun..

    • Jusu

      Itellä oli viime joulunaikaan kans tommosta.
      Autossani vikana oli viallinen dis-moduli,eli se"härpäke"mikä on sytytystulppien päällä.Hintaa tuli reilu 200ekee töineen.En oikeen usko tohon jakohihna hommaan.Ilmoittele sitten,mikä oli vialla.

    • jakohihna on ketjulla

      tuskin hyppii..

      • Pete

        Hihna siinä on, mutta vaihtoväli on 120tkm/8vuotta. Tuon koneen hihna tekee vähemmän mutkia ja vaihtoväli on siksi pidempi.


      • jakroo
        Pete kirjoitti:

        Hihna siinä on, mutta vaihtoväli on 120tkm/8vuotta. Tuon koneen hihna tekee vähemmän mutkia ja vaihtoväli on siksi pidempi.

        No syynä nykimiselle oli EGR venttiili, jota kysyin kahdesta eri huoltamosta. Ilmeisesti liittyy jotenkin pakokaasu- ja bensansyöttöjärjestelmään.
        Opelin huoltoon vein, varmaan jostain olisi halvemmalla saanut, mutta enpä jaksanut soitella, kun pikahuollossa meni. Venttiili maksoi 133 Euroa ja jotain pikkuosia tuli päälle. Motonetissä sama osa 119 euroa.
        Korjaukselle tuli hintaa kokonaisuudessaan 230 Euroa.
        Suosittelivat ostamaan bensan sekaan laitettavan puhdistus aineen, mikä poistaa nykimistä ja tietenkin puhdistaa tärkeät paikat, joissa näitä ongelmia voisi ilmetä.


      • jnnj
        jakroo kirjoitti:

        No syynä nykimiselle oli EGR venttiili, jota kysyin kahdesta eri huoltamosta. Ilmeisesti liittyy jotenkin pakokaasu- ja bensansyöttöjärjestelmään.
        Opelin huoltoon vein, varmaan jostain olisi halvemmalla saanut, mutta enpä jaksanut soitella, kun pikahuollossa meni. Venttiili maksoi 133 Euroa ja jotain pikkuosia tuli päälle. Motonetissä sama osa 119 euroa.
        Korjaukselle tuli hintaa kokonaisuudessaan 230 Euroa.
        Suosittelivat ostamaan bensan sekaan laitettavan puhdistus aineen, mikä poistaa nykimistä ja tietenkin puhdistaa tärkeät paikat, joissa näitä ongelmia voisi ilmetä.

        vaihdettu ensikerran jo 40 000 km kohdalla,
        keltaine valo paloi ajoittain jo 30 tkm asti ja jatkuvasti viimeiset 5000 km, mutta ei nykinyt lainkaa.

        Hihna kyllä hyppii, on todella kovilla kun on pesuhallin kosteudessa ja ajetaan ulos.
        Astraa ei kannata pestä pakkasilla.


    • sun mielestä

      omistaa Opel?

      • Jusu

        Oletkin käynnyt laittamassa asiantuntevan kommenttisi jokaiseen kysymykseen tällä palstalla.
        Käytä edes samaa "nikkiä"


    • Astraaliautoilija

      Kun käyttää nikkiä, ei tarvi heilutella mikkiä.
      Mutta asiaan, Astra hyytyi kaupan pihaan ja ei saa 98 bentsiiniä. Tukin venttiilistä ei tippaakaan.
      Releen vaihdoin kun jäi yli edellisestä remontista, jossa eculta puolalle menevä piuha oli poikki.
      Nyt on vissiin suodatin tukossa tai pumppu paskana.
      Hmm. Ideoita otetaan vastaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe