DUVEL OLUT

Anonyymi-ap

Välillä täytyy ihmetellä. Koikeulussa oli Duvel olut belgiasta. Ilmeisen suosittu olut. Näyttää löytyvän jokaisen tai ainakin suurimman osan Alkon valikoimasta.

Jonkinmoinen arvio.
Runsaasti vaahtoava jokseenkin kermavaahtoisen oloinen vaahto. Oluen maku ei jää viipyilemään heti makunystyröihin, mutta välillä voi palailla takaisin. Ei huono olut, mutta ostaisinko toisen kerran. Todennäkisesti en. Joisinko uudestaan? Kyllö ainakin joskus. Koska on olemassa samanhintaisia ja halvempiakin paljon omaan makuuni sopivampia oluita, en usko tämän päätyvän edes vaihtelua listalle. Olut meni kategoriaan hitaammin juotavat, mutta ei niinkään nautiskeluoluet hitaaseen juotavaan. Tuntui hieman sokeriselta ( ei kuitenkaan täysin positiivisessa mielessä) ei ällösokeriselta. Siksi hitaammin oli nautittava. Ehkä lähin veraitailukohta voisi olla Peroni, joskin enemmämmällä alkoholilla ja karamellimaisuudella höystettynä.

Asteikolla 0-10 annan kuitenkin ensimmäisen kokemuskerran jälkeen aika korkean arvosanan 6/10.

LOPUKSI. Jos pidät paljon Ciidereistä voisin varovaisesti suositella Duvel olutta. Jos taas citruksisista ja hedelmäisistä Ouluista ei Duvel ole siinä kategoriassa kovinkaan voimakas makuinen, mutta voisi olla vaihtelua. Plussaa siitä ettei alkoholin maku puske läpi eikö näin sotke lainkaan oluen makua.

2

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisätä vois vielä tuollw oluelle Vichymäisen happoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      92
      1489
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      391
      885
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      160
      870
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe