Hommasin vanhan Terhi-veneen,joka imee vettä pohjan läpi....ilmeisesti halkeama.Voiko venettä käyttää normaalisti.....mainostaahan terhi veneidensä uppoamattomuutta......Entäpä kannattaako vettynyttä Terhi-venettä paikata tai onko se yleensäkään mahdollista?
vettynyt terhi
5
2690
Vastaukset
- Rami
Ei se tosiaan uppoa , muttaa tulee varmaan painavaksi soutaa
- tepu
Terhi veneet, arjen realismia...
- kyllä
Korjasimme itse viime keväänä Nordicin ja ainakin vielä on ihan toimiva kapine. Emme käyttäneet mitään kallista Terhi ABS-möhnää, vaan kyseltiin kokemuksia ja päädyttiin seuraavaan ratkaisuun:
Koska ulkopohjassa oli muutama halkeama, oli vene maissa kunnes kaikki vedet olivat välipohjasta haihtuneet. Sitten hiomakoneella (pikkurälläkällä) pohjan kimppuun oikein urakalla ja sen jälkeen lasikuitumattoa muutamia kerroksia. Sitten myrkyt pohjaan ja vene on täysin käyttökelpoinen.
Uppoamattomuus taisi hävitä, mutta eipä ole tarkoituksena tuota venettä upottaakaan.- Korjannut kans muutaman
Sieltä välipohjasta ei saa vettä millään pois.
tulee sieltä vähän ja paljon sinne jää.
Lasikuitu on kovaa materiaalia,kun taas ABS on pehmeää ja siitä seurauksena lasikuitu irtoaa muovista.
Talvi yleensä viimeistään irroittaa lasikuitu paikan. Syy on uretaaniin imeytynyt vesi joka talvella jäätyy ja laajentuessaan irroittaa paikan.
On yleensä lopun alkua,jos Terhiin pääsee vettä rungon sisälle.
Kyllä niillä silti ajamaan pääsee ja ei kaikki edes tiedä/huomaa reikiä,halkeamia Terhissään. - ¤¤¤¤¤¤
Korjannut kans muutaman kirjoitti:
Sieltä välipohjasta ei saa vettä millään pois.
tulee sieltä vähän ja paljon sinne jää.
Lasikuitu on kovaa materiaalia,kun taas ABS on pehmeää ja siitä seurauksena lasikuitu irtoaa muovista.
Talvi yleensä viimeistään irroittaa lasikuitu paikan. Syy on uretaaniin imeytynyt vesi joka talvella jäätyy ja laajentuessaan irroittaa paikan.
On yleensä lopun alkua,jos Terhiin pääsee vettä rungon sisälle.
Kyllä niillä silti ajamaan pääsee ja ei kaikki edes tiedä/huomaa reikiä,halkeamia Terhissään.tullelle ja sassiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733564Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91961Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241309- 1341176
- 1001063
- 1071020
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil68991- 60974
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6955- 35866