Nurmeksen edut, ei ole vähäiset

Anonyymi-ap

Nurmes on Sinua varten
Nurmes on viihtyisä noin 9 500 asukkaan kotikaupunki. Kulttuurit ja elinkeinot kohtaavat Nurmeksessa toimivalla ja rikkaalla tavalla. Arkielämämme on sujuvaa, eikä meillä tarvitse jonottaa aamuruuhkassa. Meillä voit panostaa elämänlaatuun. Peruspalvelumme ovat hyvässä kunnossa ja kaunis luonto ja hyvät harrastusmahdollisuudet lisäävät viihtyvyyttä. Meillä asut lähellä luontoa.

Nurmeksen kaupunki tervehtii paikkakunnalle muuttavia tervetulokirjeellä ja paikallislehti Ylä-Karjalan lahjatilauksella. Muuttajana pääset myös herkuttelemaan paikallisilla leipomoherkuilla.



Kuntalaisten etuudet
Vaipparaha
Nurmeksen kaupunki muistaa uusia vauvoja vaipparahalla. Vaipparaha on suuruudeltaan 500 euroa ja se maksetaan vauvan syntymän jälkeen äidille, jonka kotikunta lapsen syntymän aikaan on Nurmes.

Lisäksi korvaamme samassa yhteydessä äidin tilille vauvaperheelle synnytyksestä tulevat sairaalakulut (sairaalalasku). Korvattava summa on kuitenkin potilaan maksamille julkisen terveydenhuollon tietyille maksuille säädetyn vuosittaisen enimmäismäärän, maksukaton, mukaisesti enintään 683 euroa.

Vaipparahan maksatusta ja sairaalakulujen korvausta varten lapsen äidin on toimitettava henkilötietonsa sekä pankkitilinumeronsa sekä kopio sairaalalaskusta joko kaupungintalon neuvontaan tai Kuntalaisten Talon asiakaspalvelupisteeseen. Samalla annamme mukaan myös pienen lahjan perheelle.



Kuntalaiskortti, juniorikortti, ePassi
Nurmeksen kaupungilla on tarjolla kuntalaisille erilaisia etuuksia. Etuuksia saa kuntalaiskortilla, juniorikortilla ja seniori ePassilla. Juniorikorttiin on oikeutettu Nurmeksessa kirjoilla oleva 7 -16 vuotias. Juniorikortti oikeuttaa 150 €:n hyvitykseen harrastusmaksuista. Seniori ePassiin on oikeutettu Nurmeksessa kirjoilla oleva 65-vuotias. Seniori saa passille 175 € käyttörahaa liikuntapalvelujen ostoon.



Tälle sivulle olemme koonneet muuttajalle tärkeitä linkkejä. Linkkien kautta pääset pääsivustollemme, mistä voit löytää tietoa syvemmin haluamistasi aiheista.

Otamme vastaan mielellämme palautetta tästä sivusta. Löydätkö muuttajana sivulta kaiken oleellisen vai onko meiltä jäänyt jotain oleellista huomaamatta? Voit lähettää kommenttisi palautesivumme kautta, https://www.nurmes.fi/palaute



Avustusta ensiasuntoa ostavalle

Nurmeksen kaupunki myöntää vuoden 2023 alusta alkaen 2.000 €:n avustuksen Nurmeksen kaupungin alueella olevan ensimmäisen omistusasunnon (omakoti-, rivitalo- tai kerrostaloasunto) hankkijalle tai rakentajalle. Asunnon hankkija on asunnon hankintavuoden lopussa (31.12.2023) Nurmeksessa kirjoilla ja asuu asunnossa, johon avustusta on haettu. Sijoitusasunnon ostajalle avustusta ei makseta. Tontin varaaminen/hankkiminen ei oikeuta avustuksen saantiin. Avustusta voi hakea siltä vuodelta, jonka aikana asunto on otettu käyttöön.

Hakijan tulee vakuuttaa, että hankittu asunto on hakijalle ensimmäinen omistusasunto Nurmeksessa. Mikäli asunnon omistajia on useampia, avustus myönnetään vain yhdelle hakijalle. Ensiasunnon hankinta-avustus on saajalleen veronalaista tuloa.

Nurmeksen kaupunginhallitus on hyväksynyt avustuksen ehdot 9.1.2023 § §10 ja valtuuttanut talousjohtajan myöntämään avustukset. Avustuksen hausta tiedotetaan Nurmeksen kaupungin verkkosivuilla: www.nurmes.fi, Ylä-Karjala-lehdessä ja sosiaalisessa mediassa.

4

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jono hammashoitajalle 5 kk, hammaslääkärille 5 kk, lääkärin vastaan otolle monta kuukautta, pankki auki yhtenä päivänä viikossa 3 tuntia ja hirmu pitkä jonotus, julkinen liikenne lähikaupunkeihin olematonta, monet palvelut löytyy vasta esim. Joensuu , Kuopio jne... mutta kaljaa saa melkein ympäri vuorokauden.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        ❤️ ­N­­y­m­­­f­­­o­­­m­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17856821t

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Täällä on hyvä olla ja asua. Kun ihmiset ymmärtäisivät sen ja puhaltaisivat yhteen hiileen.

      • Anonyymi

        Nurmeksen hiillos on jo sammunut, ei siinä puheltelu enää auta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5764
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2579
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2497
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1353
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1107
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      825
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    Aihe