Olisi kuulunut paremmin tuonne laina osaan, mutta puhutaan yleisesti!
Iltasanomissa juttu 60v takaa. Pankinjohtaja luototti asiakasta ja se kävi omille hermoille.
Mutta kuinka paljon nykyään pankit tekee vääriä luottopäätöksiä ja kuinka se käy pankissa olevien ihmisten päälle kun asiakas ei pärjää? Onko ne kyynisiä tekemilleen päätöksille! Itsellä on vähän kokemusta kun pankki luototti liikaa lähellä olevaa korttipeliä! Siksi kirjoitin! Puhutaan varmaan aika marginaalista luotottamisessa.
pankin vastuu velan antamisesta ja asiakkaan ongelmista!
4
284
Vastaukset
- Anonyymi
Nythän on tulossa positiivinen luottotietorekisteri, johon kirjataan henkilön kaikki velat. Se helpottaa melko paljon luoton arviointia.
Kyllä lainanhakijalla itsellään pitäisi olla vastuu, paljonko velkaa ottaa suhteessa omiin tuloihin. Paljon on sitä porukkaa, joka haluaisi suurempaa elintasoa, kuin mitä omat tulot, tai omaisuus antaisi myöten. - Anonyymi
Vastuu lainan ottamisesta on lainan ottajalla. Jos ei kykene hallitsemaan itseään ja rahankäyttöään, on syytä hakeutua holhoukseen tai vähintään hankkia itselleen omaehtoinen lainakielto.
Pankin syyttäminen asiakkaan lainoittamisesta on vähän sama kuin jos syyttäisit ruokakauppaa sokerin myymisestä. - Anonyymi
Monesti on sosiaalidemokraattisessa yhteiskunnassa esillä se, että kaikki vastuu pitäisi olla yhteiskunnalla, eikä yksilöllä itsellään.
Kaikki verojenkeruu ja yhteisvastuu ajattaa yhteiskuntaa siihen, että yksilön omalla käyttäytymisellä ei ole mitään väliä.
Tälläinen sosdem-malli pyrkii siihen, että kukaan ei omista mitään, ei tienaa mitään, kenelläkään ei ole "ylimääräistä" rahaa ja kaikki on samanarvoisia riippumatta käyttäytymisestä, työtehosta, tuloksesta, laadusta ja työnarvosta.
Lopputuloksena on sitten tälläinen, jossa kukaan ei ota vastuuta mistään ja yksilöiden väärä käyttäytyminen koetetaan jotenkin saada muiden syyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762119
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851529Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821434Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141224Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401076Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101023- 42938
- 97885
- 85835
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49795