Kuka maksaa kirkollisveroa?

Anonyymi-ap

En minä ainakaan. Laskin, että säästän noin 1000 e / vuosi kirkosta eronneena? Niin kuka maksaa kirkolle tyhjästä? No tyhmät tietenkin! Ne, joita kirkko on onnistunut helvetillä pelottelemaan.
Joten maksakaa vaan. Minä nauran tyhmille.

9

381

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      :-) Näin on.

    • Anonyymi

      Minäkin tulisin oikein mielelläni,teille töihin.
      Kirkollisvero on 2025 2% uskonnosta riipuen.
      Tällä maksulla saamme.lapsillemme monia palveluja seurakunnalta.
      Montupileet mukaan lukien,pienellä vuokralla 50 vuodeksi.
      Hautauspalveluihinkin saa varatomat tukea.!

      • Anonyymi

        Kerro toki lisää näistä palveluista.
        - Miksi veisin lapseni uskonlahkon tilaisuuksiin?
        - Kummasti kirkkoon kuuluneen hautajaisistakin tuli mojova lasku. Uurnakolon kaivamisesta ja peittämisestä muistaakseni 200-300 euroa. Puolen tunnin työ.
        - Hautapaikasta piti aikanaan maksaa
        - Hautaa on hoidettava itse tai siitä pitää maksaa
        - Kirkko saa valtiolta hautausmaiden ylläpitoon tukia
        - Miksi minua kiinnostaisi varattomien hautaus? Tiedätkö edes, mistä se tuki tulee?


    • Anonyymi

      Satuja joka haluu lukea on Pikku 2 n oikea paikka Raamatut joutaa rovioon prrrkkle

    • Anonyymi

      Kyllähän seurakunnat tarjoavat lapsille ja vanhuksille paljon hyviä palveluita ihan ilman mitään uskon tuputusta ja se on hienoa ja monille jopa todella tärkeää. Jos pitäisi valita ammattiliiton ja seurakunnan väliltä, niin ammattiliitto häviäisi joka kerta.

    • Anonyymi

      Ne palvelut on takametsät seurakunnalle.

    • Anonyymi

      Suomessa yritetään kovasti kuitenkin pitää perinteistä ja kulttuurista kiinni. Taitaa tuo luterilainen kirkko olla siinä mielessä aika vahvassa roolissa. Maallistuneita tässä taidetaan suurin osa olla, mutta kohtuullisen kieroutunut ihmisen pitää olla jos ei pidä suurin piirtein hyvänä elämäntapana sitä mitä kirkko edustaa. Raha erikseen ja olkoot vaikka satukirja, niin tuo satukirja kuitenkin on aika pitkälle määrittänyt mitä on suomalainen ja eurooppalainen elämäntapa.

      • Anonyymi

        Kirkkoa tai sen satuja ei tarvita mihinkään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9704
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      39
      4470
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      121
      4016
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      107
      3898
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      219
      3567
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      36
      2974
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1537
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      74
      1422
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1224
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1181
    Aihe