Onko tosiaan vanhemmilla ylimääräistä rahaa nykyään niin paljon, että lapset saa ajella rahat taivaan tuuliin ja samalla yrittää tappaa itsensä kolareissa...
https://www.kaleva.fi/jarkyttava-video-leviaa-oulun-mopomiitista-nuoret-/5521680
Eikö vanhempia enää kiinnosta mitä lapsi vapaillaan tekee vai miten on mahdollista, että ne edes pystyy kokoontumaan tuollaisiin satojen nuorten tapahtumiin ?
Jokuhan niille nuo laitteet ostaa ja maksaa. Parempihan se onkin sitten, kun kolaroivat ja tappavat toisensa, oppiipahan vanhemmat pitämään jälkikasvunsa kotona ja kurissa...
https://www.kaleva.fi/jarkyttava-video-leviaa-oulun-mopomiitista-nuoret-/5521680
Eikö vanhempia enää kiinnosta mitä lapsi vapaillaan tekee vai miten on mahdollista, että ne edes pystyy kokoontumaan tuollaisiin satojen nuorten tapahtumiin ?
Jokuhan niille nuo laitteet ostaa ja maksaa. Parempihan se onkin sitten, kun kolaroivat ja tappavat toisensa, oppiipahan vanhemmat pitämään jälkikasvunsa kotona ja kurissa...
Vastaukset 85
Vanhimmat
Se on vanhemmat se ryhmä joka tässä tarvitsee apua ja tukea. Kaikki ongelmat lähtee sieltä kotoa. Ei ole äidit ja isit onnellisia, niin lapsissa näkyy se sitten turhautuneisuutena ja katkeruutena yhteiskuntaa kohtaan. Nuorten rikollisuus tulee sieltä kotioloista. Ei ole kasvatettu eikä tehty yhdessä mitään, niin lähtevät pahantekoon kylille.
Te vanhat kyrvät tarvitsisitte kuulan kalloon, niin helpottuisi monen elämä ja pääsisitte katkeruudesta ja kaunasta. Ääliöillle ominaista elämää olettekin ”eläneet”.
Nuorten rikoksentekijöiden määrä on merkittävästi laskenut. Miten selität tämän?
Totta
https://www.riku.fi/nuorisorikollisuus-on-vahentynyt-pitkaan-mutta-viime-vuonna-vakavin-vakivaltarikollisuus-lisaantyi-poliisi-toistaiseksi-suhtautuisin-edellisvuoden-piikkiin-poikkeusolojen-seurauks/
Penikkatauti vaivaa kirjottajaa?
Niin tuota vanhaa kyrpää? Olet oikeassa.
Sinähän sen tiedät miten ovat eläneet 😆
Pari kolme polvea sotaveteraaneista. Kylhän tää on malliinsa mennyt.
Kiitos samoin.
Eihän sitä voi olla kuulematta miten vanhat mulukut eläneet omaa yksinkertaisen elämää, jota nuortenkin heidän mielestään pitäisi elää.
Juuri näin. Viisain kommentti viikkoihin. 3 lasta minulla ja yksinhuoltajuutta. Lasten kanssa olemiseen järjestin aina aikaa. Tietenkin olisin välillä olla vaan. Mutta en kadu. Kaikki 3 hankkineet elantonsa 20 vuotiaasta asti. Vaikka Kyllä meillä tossumopo oli.
Mitähän jos menisit vihanhallintakurssille. Taitaa sinun nuoret olla mieluummin missä vain ,mutta ei kotona.
Taitaa olla joku vajakki kun tavallisesta keskustelustakin hihat paloi. Näitä joka iltaisia vajakkihuutajia.
Ei sitä tarvi selittää mutta hyvä jos niin on. Nää nuorukaiset on aivan lapsellisia pikku mopoineen ja suurine pyttyineen siinä mopetissa. Se on nimittäin rikos sekin, että se pikku mopeti on laiton ja vaarallinen. Ei ole oikeita valoja ei kilpiä ei jarruja, kypärä irti ym ym.. Jos on valo niin se on joku pieni ledi taskulamppu siis laiton. Kilpi ainakin piilossa lokasuojassa.
Voisitte vähän aikuistua ja näyttäisitte mihin teistä on, nuissa pikkumopetihommissa teistä ei ole mihinkään.
Joo oon samaa mieltä " kun mulla ollut mopoa niin ei tarvii muutkaan" kokemuksesta voin sanoa että mopon hankinta pojalle on loistava motivointi keino, meidän rasavilli muuttui vastuulliseksi taikaiskusta. Kyllä jokainen poika vähän koittaa että miten keulii ja kulkee, se on vaan miehen kehityskaari, toki niitä pitää vahtia ettei mene överiksi .
Kyllähän pojille mopo pitää saada,muistan sen vapauden tuntee kesällä -76 kun oli mopo alla ja pääsi ajelemaan porukassa.Pimu tarakalla uimarannalle,oi oi niitä aikoja.
Ajat ovat muuttuneet. Ei nuoriso enää ymmärrä liikkumisen iloa ja vapautta. He käyttävät mopoja esimerkiksi huumeiden hakuun, jonkun hakkaamiseen ja sen kuvaamiseen jne jne.
Älä jauha paskaa että pimi olisi ollut tarakalla. Muuten olet oikeassa.
Siis mitä helv? Nykyajan nuoret liikkuvat ihan erilailla kuin te vanhat rapaperseet jotka olitte jo nuorena kuin pystyyn paskannettuja lapamatoja. Teidän aikaan ”miehillä” oli tissit. Nykyajan nuoret ovat lihasta..
Tuleeko teille vanhoille paskapäille jotenkin hyvä mieli nuorten vainoamisesta? Unohtuuko jotenkin omat ongelmat? Päivät pitkät aikaa kytätä toisia ja kuvitella omassa pässään kaikenlaisia vaivoharhoja, niin toisaalta ymmärtäähän sen.
Kyllä pojille yleensä mopo pitää olla jos ei ihan stadin ydinkeskustassa asuta. Kyllä kundit siinä oppii vähän vastuuta, kun huomaavat että on vähän itsestä kiinni miten menee. Vanhat jäärät on vaan kateellisia , tai sitten ne ei vaan muista millaista olla nuori mieshenkilö. Ja sitten tietysti moottoripyörä seuraava vaihe ?
Samma här.
Ihan meillä käytetään vain ajeluun. Erikoisesti mummon kauppa asioihin.
Onhan noissa paljon boomereita. Esim. Ennen hiihdettiin kouluun kesät talvet.
Ta tytöille skootteri tietty.
Kyllä mopoja on vähemmän kuin menneinä vuosina.
ap..hahahhahahah köyhö juoppo retku viduddaakos oliko ankee lapsuus kiree pipo vähän leluja hahhahhha mee töihin voi jopa ostaa lapsille jotain ette yhteiskunnan tarvi elättää sun kaltaisias..
Ja näin kommentoi tuleva amiksen parivuotisen linjan välttävillä arvosanoilla käynyt, tuleva juoppo, kenties huumeiden käyttäjä, ja ainakin muijansa hakkaaja... Joko olet katsellut minkä mallisen Toyota Corollan meinaat isona ostaa?
Kuuleppa kun nykyajan nuoret ovat hyvin koulutettuja. Suurin osa käy lukion ja amiksessa on vain aikuisopiskelijat ja maahanmuuttajat. Miten selität tämän?
Kerro lisää omasta elämästäs noinhan se sulla meni
kerro lisää noinhan se sun elämäs mennee terveisin naapuri.
Ammattikoulu on hyvä koulu, ja jos haluaa opiskella pidemmälle voi mennä myöhemmin AMK:iin tai yliopistoon. Tiedän monia hitsareita ja muita amiksen käyneitä jotka ovat opiskelleet diplomi insinööriksi, ja toki sellaiset työllistyvätkin nopeasti. Käytännön taitoja osaaville on kova kysyntä mm. Suunnittelutoimistoissa.
Olet oikeassa. Amiksen käynyt korkeakoulutettu on paljon tehokkaampi ja parempi työssä. Osaa käyttää omia aivojaan.
Menehän nyt ja osta huomenna hirttonaru. On siinä opettaja lapsille. Kyllä ne häpeää sinua.
Kyllä tuo on vanha kääpä jolla ei faksi käy. On katkera.
Kaikki lapset kävi ammattikoulun. Nyt vetävät lähes neljän tonnin palkkaa.
Näin on.
Vanhemmat maksavat mitä vaan saadaksen nuoret pysymään poissa kotoa häiritsemästä aikuisten touhuja.
Ei pidä paikkaansa. Vanhemmat vievät lapsensa harrastuksiin pois haitalta. Mopojen määrä vähenee vuosi vuodelta.
Mihin sinut vietiin pois haitalta ja miten sinä veit lapsesi pois haitalta, koska eipä heistä kummoisia kansalaisia tullut ja sinähän siis ulkoistit kasvatuksen?
Näin se aika usein on. Ei lastenkodeissa ole rakastavien vanhempien lapsia.
Paljonko Suomessa on mopoja?
” Kesäkuun lopussa 2021 Manner-Suomessa oli liikennekäytössä noin 131000 mopoa. Liikennekäytössä olevien mopojen määrä on laskenut koko 2010-luvun ajan (kuva 4). Kymmenen vuotta sitten kesällä 2011 mopoja oli liikennekäytössä noin 100000 kappaletta enemmän kuin kesällä 2021.28.7.2021” (Trafi)
Nuorten rikoksentekijöiden määrä laskee
https://www.riku.fi/nuorisorikollisuus-on-vahentynyt-pitkaan-mutta-viime-vuonna-vakavin-vakivaltarikollisuus-lisaantyi-poliisi-toistaiseksi-suhtautuisin-edellisvuoden-piikkiin-poikkeusolojen-seurauks/
Nykyajan nuoret on lihaskimppuja verratuna entisajan kaljavatsaisiin tupakkakosrtsteeneihin, joissa oli lihaa vain kielessä.
https://www.terveyskirjasto.fi/dlk01073
En ole polttanut ja paino oli 18-kesäisenä 67 kg, pituus 180 cm.
Heh. Ei helvetti mikä kuikelo 😂😂😂😂Varmaan oli isot okulaarit päässä?
Vai paljon mopoja. Silloin kun olin siinä iässä oli joka nöösillä mopo.Mopot oli silloin halpoja käytettynä ja bensiini halpaa. Litralla pääsi pitkälle.
Nyt niitä ei näe yhdelläkään.
Joo ja ensin mopot ja sitten kevarit ja lopuksi kunnon moottoripyörät , ei riitä rahat enää huumeisiin ?
En tiedä, kun aina väkivaltaiset tappaa rsuhaarakastavat ja vie heiltä maat, siis historiassa aina se valloittaja on tappanut valloitetut, niin sittem lisäöntyy ja ihminen raaistuu koko ajan.
Esim jyväskylässä
Jopa lsstentarhan opettaja yllyttänyt lapsia vainoon, kiusaamiseen, vahditaan yhtö hemkilöä, joks maalitetty, ja kun tulee kotiin, käsketäön hönen kodin eteen tielle huutamaan
Sen lisöksi 2 vuosikymmebtö näillä pihssa rakentaminen köynnissä, mies paukuttaa jotain,
Toisella puolella mönkijät
Koiria haikuttaa pihasa palloilla ym vaikka aikaa on, koko perhe kotona aina ja isot jälkelöiset, aikuiset, olisi mahdollista tehdö hyvää, valitsee tehdö pahaa.
Miksi suomalaiset antavat lastensa vainota ja haluavat opetaa siihen.
Esim tämä lto
Saanut kaikki koiraperheet toisen opettajab kanssa vainoamaan maalitettua
Samaa mieltä. Ja siellä kirjoituskurssille.
Ehkä ensin sinne kirjoituskurssille ?
Poliisi tuon sallii
Miksi poliisi valvoo häiriklintiå eikä vie höirikköjä putkasn ja anna vankeutta
Eiköhän nuo kaikki poikien lelut katoa samalla kun suljetaan tehtaat ja poistetaan autot yksityisliikenteestä. Ainakin viimeistään siinä vaiheessa, kun bensa maksaa Suomessa 5 euroa/litra. Ilmastohumppa alkaa 2035...
Raukkamaiset toimii laumana niin heille ei mahdeta mitään
Vartijat hakkaa naisia kuoliaaksi
Poliisi hakkaa puolustuskyvyttömiä humalaisia
Mutta nämä nuoret häiriköt, laumakiusaajat, mopojengit, jalisjengit, jäkisjätkäjengit, he saa vaöaasti terrorisoida koska ei kukaan uskalla puuttua koska pelkäävät itseen kohdistuvaa tertoria
Melu on toisten pahoinpiteöyä
Poliisin pitäisi vangita jä tkät ja 20 vuotta vankeutta, guantanamoon, tila loppuu maapallolta, toiset näkee nälklää niin lellityt polttaa turhaa huviajeluun bensaa
Mitä väkivsltaisempi ja itsekkäämpi, sitö enemmän pykää jätkää msapallolle.
niin ihminen raaistuuja julmenee koko ajan
Toisille tehdään mitö vain, asuntoalueellakiusataan ihmisiä mopoillajalkaåalloilla jn
Miksi lapset ei enää poimi marjoja asuntoalueen ihmisille, tai ole hyödyksi. Jos toinen vaihtoehto on kiusata.
Syythän löytyy ympäristöstä, ei tartte olla nero. Mielessä pyörivät asiat ovat ulkopuolelta tulleita. Niihin voi ottaa myös etäisyyttä välillä.
Se mitä ei ymmärretä on erinomainen syy kiusata ainakin Oulussa. Jos kaiken tietäisi niin ei olisi enää mitään mistä kiusata.
Huono kun ajavat auton perässä kiinni. Siinähän tulee ikkunanpesunesteetkin jo päälle...
Ei ne aja kiinni, se vaan näyttää siltä kun paska housussa toljotat siihen peiliin. Miksi ajat niin hiljaa?
Mulla oli Susuki PV 50 joskus. Siksi en ole katkera nuorille. Oli todella hieno tunne päästellä sillä menemään.
Miksi Sinulle oxtettiin pyörätuoli ja rollaattori?
- vastakysymys.
Tosi epäempaattinen sosiopaattinen kysymys.
Pyörätuoli ja rollaattori ei ole muiden kiusaamista.
Ostaa papalle mopon pääsee perinnön jakoo, ostaa nuorelle mopon ei tarvitse perintöjä jaella.
Eli siinä yhtälö joka toimii !
Eihän nuorille jää muuta kuin vanhojen eläkkeiden ja muiden vanhojen sikailujen maksut.
Vanhemmat ovat olleet samanlaisia rällääjiä amisikäisinä. Sitte ku hedelmä on sairaalassa tai arkussa, ihmetellään että eihän tässä näin pitäny käydä.
Hmmmmmm… muistan aina kun ajeltiin mun salarakkaan eli Paavon kanssa mopolla. Oli ihana kun Paalo oli kyydissä ja minä ajoin. Voi vietävä kun tuntui ihanalle. Kiimingissä tapahtui tämä.
T. Reijo 63
Leevijengiläiset ovat pahimmat melusaastuttajat.
Sunnuntaisin synnit anteeksi ja taas mennään kuin aivottomat älykääpiöt.
Kenen teinit istuu kotona virsiä veisaamassa ?
No se on kyllä nähty ettei ainakaan lestojen pennut virsiä veisaile, mutta mopoja ulvotetaan ja luullaan olevansa muita parempia joka asiassa.
Oulu on ilmeisesti jäänyt hyvin maaseutumaiselle tasolle, jos mopoilu on yhä sallittua ilmastokriisin aikana.
Pääkaupunkiseudulla ei ole edes ajokortteja enää kaikilla aikuisena. Nuoret ei mopoja tarvi Helsingin keskustassa.
Ihmeteltiin kamujen kanssa, miten hesa on hiljainen yhtenä keskiviikkona, /iltana/yönä. .
, jkl, ym aivan kauhea melu.
Mutta ei jyväskylän keskusta ole äänekäs. Asuntoalue. Eteläpuoli.
Vittuakos se sinulle kuuluu mitä me teemme ja mitä ostamme? Opette pitämään huoli omista asioistasi ja pidä mölyt mahassasi.
Kyllä se nimenomaan kuuluu!
Tee tai osta sellaiset äänenvaimentimet, että ei kuulu!
tapetaan sut tänään kohta soi ovikello sit kirkonkellot
Saakohan Suomi24:ssa esittää tappouhkausta ? Poliisit saattaa myös tutkia kenen koneelta eli mistä osoitteesta lähetit uhkauksesi. Ole varovaisempi jatkossa.
Tule kokeilemaan onneasi niin katsotaan kenelle kellot soivat!
Vähän tyhmä aloitus sanoisin. Eihän se mopo ole tässä asiassa se ongelma. Mopo on hyvä juttu, sillä pääsee nopeammin paikasta toiseen kuin fillarilla. Aikaa säästyy ja onhan hyvällä säällä ajaminenkin jo pieni nautinto. Ainahan on mopoilla ajeltu, mitä hemmetin urputusta tuo nyt on. Kyllä nuoret ovat moponsa ansainneet.
Itse mopo ei sinänsä ole ongelma, mutta kun siitä poistetaan äänenvaimennin ja se viritellään niin siitä ja sen käyttäjästä tulee ympäristölleen ongelma.
Lainvalvojat ovat voimattomia ongelman suhteen.
Mihin unohtui ilmaston tarpeeton tuhoaminen ?
Voisiko nuorisolle ostaa sähköpyöriä, ne kulkee nykyään jo hyvinkin lujaa, eivätkä kuluta luontoa. Jos joku nuori haluaa sillä itsensä teholle niin se on sitten taas jokaisen oma asia.
Mitäs tuota kyselet..... KYLLÄ VOI OSTAA...... ei muuta kun ostamaan
Amisrällääjien korvien välissä ilmasto tarkoittaa p*skan ja hien hajua.
Olen ostanut lapsilleni sähköpotkulautoja ja polkupyöriä, kun koulumatkaa on kuitenkin ihan hyvin. Nuoremmilla oli mopot.
Miksi vanhat ei ajaisi potkulaudalla auton sijaan?
Ei pitää paikkaansa. Jos vanha kyrvänsyylä ajattelisit ilmastoa, kusisit muuntajaan.
Tehokkaan sähköpyörän ja sähkölaudan saa jo 1000 - 3000 eurolla. Eiköhän tule silti halvemmaksi kuin erilaiset kakstahtiset ?
Luonto kiittää ja niillä ei välttämättä ihan kuolonkolaria saisi aikaan, jos ei sitten viritä 80 km/h potkulautaansa.
Mutta jos ilmastoa ajatellaan, niin vanhojen kesämökit ja asuntoautot pitäisi takavarikoida. Vanhojen lääkkeillä hengissä pitäminen lopettaa.
Sitä varten eutanasia yritetään saada Suomeen.