Moi,
Auttakaas tietämätöntä. Olen suunnitellut, että ostan mökilleni 160W aurinkopaneeli järjestelmän 20V säätimellä. Mistä tiedän, että akku on järjestelmälle sopiva? Haluaisin mahdollisimman ison akun, Esim. Brightsolar DC12-225 AGM. Onko tämä akku sopiva?
Sopiva akku aurinkopaneeli järjestelmään
6
1090
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on 20V säädin?
Yleensä säätimet ovat jännitteille 12,24 ja 48V- Anonyymi
Maksimi paneelijännite ehkä.
- Anonyymi
Ehkä olisi parempi, että ostaisit jokin valmiin järjestelmän etkä yksittäisiä osia. Et tunnu ymmärtävän asioista juuri mitään, joten valmiiksi mietitty järjestelmä on helpompi. Hanki myös laitteiston asennus, sillä et tule siinäkään onnistumaan.
- Anonyymi
Ja on kyllä melko pienelle jännitteelle jos 20V, voisko olla 20A
- Anonyymi
Vanhat säätimet jotka on tarkoitettu perinteisille 36-kennoisille paneeleille voivat olla tuollaisia.
- Anonyymi
Älkääs mollatko aloittajaa ihan kokonaan, on hän ymmärtänyt palstan aktivoida !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226079- 292140
- 1771972
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775