Riippumatto-teltta

Jorhar

Tilasin netistä Hennessy-hammock yöpymisvälineen kun Suomesta ei löytynyt jälleenmyyjää. Päihittää mukavuudessa kaikki teltat ja makuualustat. Lopultakin saan nukuttua sikeästi retkeillessä. Ei tarvita tasaista makuualustaa vaan kaksi puuta tai vastaavaa. Sade ei tule sisään ylhäältä eikä alhaalta. Ötökät eivät kiusaa. Kevyt kantaa ja voi käyttää myös tunturissa tavallisena telttana. http://www.hennessyhammock.com/

8

5524

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pike

      Hei Siellä sivuilla oli monta mallia ja vaikka mitä. Minkä niistä hankit, onko hyttyssuoja, mikä on hyvä malli pitkälle ja 80 kg painavalle yli 50-vuotiaalle jäykkäselkäiselle? ostin remointoitavan mökin ja kesäisin lepäilen riippumatossa. Olis hyvä jos vois jopa yönsä nukkua riipumatossa, se vasta olisi luksusta.

      • jorhar

        Ostin Hennessy Explorer Deluxen kun on kertynyt mittaa 190 ja painoa 105, mutta jos painat 80 sinulle riittää joku pienempi ja ovat halvempiakin. Hyttysverkko on ommeltu kiinteästi näihin ja sadekatos pitää kuivana myrskyssäkin. Sisään mennään pohjassa olevasta aukosta joka sulkeutuu sen jälkeen itsestään ja pitää ötökät poissa. Nukkuminen on pehmeää ja mukavaa, mutta pohja on vähän kylmä ilman esim. ohutta solumuovialustaa, koska makuupussi painuu kasaan eikä eristä kunnolla. Ja systeemi on uskomattoman kevyt. Ostin omani Englantilaisesta postimyyntikaupasta: http://www.rvops.co.uk/ ja se tuli lähipostiin viikossa.


    • TimoK

      Ei voi muuta kuin olla samaa mieltä! Omani on varmaan malliston isoin tai toiseksi isoin, sen sadekatoskin on tavallista leveämpi. Tilasin sen suoraan valmistajalta Kanadasta, mutta Englannista sen lopulta lähettivät. Pakko oli hankkia tuon kokoinen kun minulle on kertynyt painokiloja jo yli sata. Harrastan melontaretkeilyä, enkä käytä telttaa enää ollenkaan. Olen yöpynyt paikoissa, joihin telttaa ei voisi edes ajatella! Riippumaton ansiosta voin leiriytyä pienellekin luodolle, kivenlohkareiden tai vaikka lätäkön päälle, kunhan löydän kaksi tukevaa kiinnityskohtaa riittävän korkealta n. viiden metrin päästä toisistaan - ja niitähän riittää. Paras hankintani pitkään aikaan! Minulla on lämmin makuupussi, mutta selkäpuolella voi tuntua kylmältä, ellei käytä eristeenä ilmalla täyttyvää telttapatjaa. Aion tehdä vielä alapuolelle lisäeristyksen dacronista ja avaruushuovasta.

      • Tom

        Terve.

        Huomasin että kerroit tilanneesi teltan Kanadasta mutta että toimittivat sen sitten loppujen lopuksi Englannista. Jouduitko maksamaan siitä arvonlisäveron ja tullit? Tiedustelin jenkkilästä ja sieltähän tilattaessa joutuu lisäämään kuluja ym veroja noin 30 %


    • Kiwifinn

      Vuosi sitten olin reissussa täällä Uuden-Seelannin Eteläsaarella ja Athol nimisessä kylässä huomasin kyltin Hennessy Hammock Design Studio. Tapasin Tomin aikaisemmin messuilla Aucklandissa ja silloin testasin kyseisen riippumaton.
      Ostin Explorer Ultralite Asym mallin suoraan suunnittelijalta niin sain hyvät alennukset ja kaupanpäälle kuusikulmaisen katteen jonka alla riittää tilaa ja kamat pysyy kuivana.
      Myin heti vanhan telltani koska parhaat unet saan Hennessyhammockissa. Pitää keksia joku teline makkariin ja heitän sitten sänkyni pihalle ;)
      Ihmettelen kun Suomessa ei ole jälleenmyyjää? Siellähän riittää puita joihin hammockin voi ripustaa. Joka niemeen notkoon ja saarelmaan, hammockin tahdon ripustaa ;)

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      kyllähän riippumattoilu on melkoista säätämistä, käytännössä pitää olla riippari, alusta, hyttysverkko ja sateensuoja, yhteensä enemmän kuin teltta

    • Anonyymi

      tuota, kun suomessa on monta kauppaa, jotka myy riippumattoja, mikä oli se erityinen syy miksi tilata tuolta saakka? Eli mikä ominaisuus, erityisyys tai mitta?

      Itsellä ollut useampia retkiriippareita ja aikuisilla pojilla myös. Itse olen mieltynyt isomaapaan mallin, kun tuota kokoakin on tullut ympärille pituuden lisäksi. Pojille jäi vanha tarppi joten laajennan oheiseen settiin.
      https://riippumattoshop.fi/tuotelistaus/amazonas-moskito-traveller-thermo-xxl-matkasarja-

      JFK 186 cm - 102 kg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      154
      1422
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      128
      1150
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      849
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      772
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      642
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      34
      564
    7. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      562
    8. 46
      550
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      548
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      532
    Aihe