yli 200 000 Venäläistä kuollut Putinin aloittamassa erikoisoperaatiossa

https://www.facebook.com/groups/ukrainantilanne/permalink/6401362179886398/
Ja hyvin taitaa mennä Putinin mukaan ja aikataulussa ollaan? Ois vaan mukava tietää se putinin aikataulu,,
17288
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ukrainassa kuolee väkeä yli 700 000 / vuosi pelkästään puutteelisen terveydenhuollon takia. sota on tupalnnut kuolleisuuden.

Venäläisiä kuolee n. 85% vähemmän kuin ukrainalaisia, eli Ukrainalaisia kuolee 600% enemmän.

Äänestä

  • Professori Johan Mackenbach rys............................sän trolli?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Jo vuonna 2014 yli 700 000 vainajaa/vuosi heikon tai puuttuvan terveydenhuollon takia.

    Kehitysmaa taudit, kuten polio, tubi jatkavat leviämistään Ukrainassa.

    Alhainen elinajanodote kertoo Ukrainan huonosta poliittisesta johtamisesta.

    https://www.potilaanlaakarilehti.fi/uutiset/ukrainassa-elinajanodote-on-euroopan-alhaisimpia/

    No miksei Venäjä jätä Ukrainaa rauhaan, jotta se saisi EU:n jäsenyyden ja voisi kehittää poliittisen johtamisensa venäläismallisesta eurooppalaiseksi?

    EU:hun kun ei ole asiaa, elleivät demokratia ja oikeusvaltio ole liittymishetkellä kunnossa.

    Ja juuri siksi se ei jätä.

    2Äänestä

  • Neuvostovenäjän suurimpia saavutuksia tämä kehitysmaana pysyminen. Putinia tympäsee kun suuri ja mahtava valtio on heikompi kuin entinen neuvostotasavalta. Toki näitä vastaavia kehitystarinoita löytyy monesta muustakin entisestä itäblokin maasta, että neuvostoutopian romahdettua kansan elinmahdollisuudet ovat merkittävästi parantuneet, oli kyse sitten turvallisuudesta tai terveydenhuollon tilasta tai yhteiskunnan avoimuudesta ja korruption vähentymisestä.

    Äänestä

Vuodenpäästä toiset 200.000...odottakaa vaan kutsua rintamalle örkit.... Sinne teidän polikanne viedään..

1Äänestä
  • Ei sinne Suomalaisia poitsuja viedä. Ne viedään Taiwania puollustaan.

    Äänestä

Ei nyt etene homma, pitäisikö Putinin tulla etulinjaan sapelin kanssa??

1Äänestä
  • Totta kai. Paljon on etulinjassa miinoja polkematta.

    Jos polkee enemmän kuin kaksi miinaa, saa mitalin ja Pyhän Yrjön nauhan! Ja patriarkka Kirilin synninpäästön kaupan päälle.

    1Äänestä

  • Ei etene ei.

    Ukrainan huolto uppos mutaan ja fixattiin tykistötulella siihen.

    Äänestä

"Kaikki menee suunnitelmien mukaan."

Olisi kiva nähdä se suunnitelma. Onko se Putinin pöytälaatikossa?

1Äänestä

Kiva nähdä kun Ukraina savisaapikkain raahustaapi BADLY IN CHAOS taas Kovaa kohti. :)

Äänestä
  • Ei se ole kova, vaan yhä pehmeämpi Venäjän örkkiarmeija.

    Äänestä

Jos se näyttää ankalta, kuulostaa ankalta ja käyttäytyy kuin ankka niin se on tiltu.

1Äänestä

Örkit saa kyytiä

1Äänestä

sellaista

Äänestä

Putin tapattaa venäläiset.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.facebook.com/groups/ukrainantilanne/permalink/6401362179886398/
Ja hyvin taitaa mennä Putinin mukaan ja aikataulussa ollaan? Ois vaan mukava tietää se putinin aikataulu,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu