Voiko tuskallisen asian unohtaa?

Anonyymi-ap

Onko mahdollista, että joku asia on liian tuskallinen, että sen voisi muistaa? Onko teistä kenellekään tapahtunut niin? Voiko muisti palautua?

6

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihminen voi joskus sulkea mielestään ikävimmät ja tuskallisimmat asiat, eli tavallaan unohtaa, vaikka ne muistissa pysyvätkin.
      Esim. posttraumaattinen stressireaktio voi syntyä juuri niin, että jokin ikävä asia on suljettu/sulkeutunut pois mielestä (muistista), ja sitten tuleekin joku tilanne, kenties vastaavanlainen ikävä tilanne, joka voi laukaista edellisen tapahtuman palaamaan mieleen.

      Ikävät ja tuskalliset asiat olisi juuri siitä syystä hyvä päästä käsittelemään, etteivät ne jäisi sinne mielen lokeroihin " piilomuistiin", ja palaisi sitten syystä tai toisesta vaikeuttamaan jotain myöhempää elämäntilannetta.
      Ja kyllä, muisti voi palautua.

    • Anonyymi

      Asioiden kanssa pitää oppia elämään.

      • Anonyymi

        Sanoisin kyllä pitäisi, eikä pitää.
        Ehkä isoimman ongelman monille aiheuttaakin juuri tuo, kun eivät onnistu elämään jo tapahtuneiden asioiden kanssa.
        Monet jäävät vatvomaan, miettimään, kenties syyllistämään ( itseään tai muita ), katkeroituvat, joka voi aiheuttaa vihan tunteita, itsetunto saattaa aleta jonkin tapahtuneen takia, jne.
        Lista voisi olla vaikka kuinka pitkä.
        Ihmisillä ei varmaankaan olisi niin vaikeaa psyykkisesti, mitä nykyään monilla tuntuu olevan, jos kaikki osaisivat tulla toimeen myös ikävien ja tuskallisten tapahtumien kanssa.


    • Anonyymi

      Ps:40:2
      Povaavat tästä vihannessadosta runsasta.

      • Anonyymi

        Sehän on hyvä asia, vihannekset ovat terveellisiä.


    • Anonyymi

      Uskon että näin on. Epäilen että ihminen sillä hetkellä tietoisesti ajattelee että tämä on liian tuskallinen asia muistettavaksi ja minun on unohdettava se kokonaan, ja sitten hän todella unohtaa sen.

      Mutta on hyvä tiedostaa että kaikki oleva kestää vain tietyn aikaa ja jos se on olemassa se tarkoittaa että myös joskus lakkaa olemasta. Se on hieman surullistakin, mutta kaiken huomioonottaen todella vapauttavaa ja helpottavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2734
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      264
      2326
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1423
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1092
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1050
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1023
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      942
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      841
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      281
      794
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      781
    Aihe