Onko mahdollista, että joku asia on liian tuskallinen, että sen voisi muistaa? Onko teistä kenellekään tapahtunut niin? Voiko muisti palautua?
Voiko tuskallisen asian unohtaa?
6
288
Vastaukset
- Anonyymi
Ihminen voi joskus sulkea mielestään ikävimmät ja tuskallisimmat asiat, eli tavallaan unohtaa, vaikka ne muistissa pysyvätkin.
Esim. posttraumaattinen stressireaktio voi syntyä juuri niin, että jokin ikävä asia on suljettu/sulkeutunut pois mielestä (muistista), ja sitten tuleekin joku tilanne, kenties vastaavanlainen ikävä tilanne, joka voi laukaista edellisen tapahtuman palaamaan mieleen.
Ikävät ja tuskalliset asiat olisi juuri siitä syystä hyvä päästä käsittelemään, etteivät ne jäisi sinne mielen lokeroihin " piilomuistiin", ja palaisi sitten syystä tai toisesta vaikeuttamaan jotain myöhempää elämäntilannetta.
Ja kyllä, muisti voi palautua. - Anonyymi
Asioiden kanssa pitää oppia elämään.
- Anonyymi
Sanoisin kyllä pitäisi, eikä pitää.
Ehkä isoimman ongelman monille aiheuttaakin juuri tuo, kun eivät onnistu elämään jo tapahtuneiden asioiden kanssa.
Monet jäävät vatvomaan, miettimään, kenties syyllistämään ( itseään tai muita ), katkeroituvat, joka voi aiheuttaa vihan tunteita, itsetunto saattaa aleta jonkin tapahtuneen takia, jne.
Lista voisi olla vaikka kuinka pitkä.
Ihmisillä ei varmaankaan olisi niin vaikeaa psyykkisesti, mitä nykyään monilla tuntuu olevan, jos kaikki osaisivat tulla toimeen myös ikävien ja tuskallisten tapahtumien kanssa.
- Anonyymi
Ps:40:2
Povaavat tästä vihannessadosta runsasta.- Anonyymi
Sehän on hyvä asia, vihannekset ovat terveellisiä.
- Anonyymi
Uskon että näin on. Epäilen että ihminen sillä hetkellä tietoisesti ajattelee että tämä on liian tuskallinen asia muistettavaksi ja minun on unohdettava se kokonaan, ja sitten hän todella unohtaa sen.
Mutta on hyvä tiedostaa että kaikki oleva kestää vain tietyn aikaa ja jos se on olemassa se tarkoittaa että myös joskus lakkaa olemasta. Se on hieman surullistakin, mutta kaiken huomioonottaen todella vapauttavaa ja helpottavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342734Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2642326Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221423- 1151092
- 971050
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041023Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13942Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57841Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.281794Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50781