vaikuttaako eläkeläisen asumistukeen??

Anonyymi-ap

Olen jakamattoman kuolinpesän osakas ja nyt ollaan myymässä kuolinpesän kiinteistö, minulle tuleva rahasumma on noin 4300€, rahasta täytyy varmaan maksaa luovutusvoittovero ja loppu menee velkajärjestelyvelkoihin eli raha tulee olemaan tililläni vain muutaman kuukauden. Vaikuttaako tämä asumistukeeni kun kelan sivulla mainitaan säästöt 2000€ ja omaisuus jotain 16000€ yksin asuvalla. Kummasta summasta tässä tapauksessa puhutaan ja tarvitseeko tästä edes ilmoittaa kelalle mitään kun siellä on myös maininta että pieni perintö ei vaikuta asumistukeen.

3

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei minun mielestäni, sillä kyse ei ole työtulosta vaan satunnaisesta rahamäärästä kuten ovat veikkausvoitto ja lahja. Parempi on kuitenkin ilmoittaa Kelalle ja kertoa siihen liityvät menot. Kysy Kelasta. Noin pieni perintö ei vaikuta.

      • Anonyymi

        Ei varmaan vaikuta, mutta kannattaa nyt ilmoittaa, ettei tuota aleta kyselemään vuoden, kahden kuluttua. Lähetä Kelaan kauppakirja ja osituskirja, mistä näkyy perimäsi osuus. Parempi toimittaa nyt, kun kaikki asiakirjat on todennäköisesti samassa nipussa kaupan teon jälkeen..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      1723
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      85
      1718
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      388
      1696
    4. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      95
      1604
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      50
      1307
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      49
      1255
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      284
      1149
    8. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      164
      972
    9. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      89
      966
    10. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      43
      965
    Aihe