Holtittoman vihervasemmistopunikki ideologian mukainen asioiden hoito on vienyt Suomen tuhion tielle.
Verrokkimaihin nähden aivan holtiton velkaantuminen tietää vaikeita vuosia koko Suomen kansalle.
Marin ehti antaa 6 miljaerdia Suomen vanhusten, sairasjonojenja köyhien hoitoon kuuluvia rahoja osin Italian mafian ja Espanjan korruiptioon pelastaamaan saksalaia ja ranskalaisia pankkeja, jotka holtittomasti sijoittanee ko. maihin.
Merkel ja Macron keksivät Troijan hevosen "Elvytyspaketin" jolla muka taloutta saadaan nousuun.
Tosiasiassa hölmot naisministerit ajoivat läpi Suomen kannalta taas yhden tuhoisan ilmaisjakelupotin, jolla Sanna ja Tytti yrittävät järjestää vihreän oksan itselleen kun Suomessaa alkaa heillä persusten alla polttaa.
Sanna saikin jo Saksalta 20 000 palkinnon ja vielä se vihreä oksa eli korrutionvirka tulla tupsahtaa hönelle kun Suomen vei konkurrsin tielle.
Arhinmäki punikki muutama kuukausi sitten ennen korkojen massiivista nousua äänekkäästi huuteli että otetaan velkaa..ei sitä tarvi makssa pois.
Nyt pelkät korkomenot liki 3 miljardia.
Kaiken maailman pösilöityä vihervasemmisto on pullollaan.
Paavo Lipponen ja Mika Kari taitaa olla niitä ainoita harvoja järkeviä ja vastuullisia vihervasemmsitolaisia. Joskus Soininvaara vaikuttaa siltä.
Verrokkimaihin nähden aivan holtiton velkaantuminen tietää vaikeita vuosia koko Suomen kansalle.
Marin ehti antaa 6 miljaerdia Suomen vanhusten, sairasjonojenja köyhien hoitoon kuuluvia rahoja osin Italian mafian ja Espanjan korruiptioon pelastaamaan saksalaia ja ranskalaisia pankkeja, jotka holtittomasti sijoittanee ko. maihin.
Merkel ja Macron keksivät Troijan hevosen "Elvytyspaketin" jolla muka taloutta saadaan nousuun.
Tosiasiassa hölmot naisministerit ajoivat läpi Suomen kannalta taas yhden tuhoisan ilmaisjakelupotin, jolla Sanna ja Tytti yrittävät järjestää vihreän oksan itselleen kun Suomessaa alkaa heillä persusten alla polttaa.
Sanna saikin jo Saksalta 20 000 palkinnon ja vielä se vihreä oksa eli korrutionvirka tulla tupsahtaa hönelle kun Suomen vei konkurrsin tielle.
Arhinmäki punikki muutama kuukausi sitten ennen korkojen massiivista nousua äänekkäästi huuteli että otetaan velkaa..ei sitä tarvi makssa pois.
Nyt pelkät korkomenot liki 3 miljardia.
Kaiken maailman pösilöityä vihervasemmisto on pullollaan.
Paavo Lipponen ja Mika Kari taitaa olla niitä ainoita harvoja järkeviä ja vastuullisia vihervasemmsitolaisia. Joskus Soininvaara vaikuttaa siltä.
Vastaukset 22
Vanhimmat
On tullut Sannan hallitus kalliiksi Suomen kansalle.
Nuorisovihamielisin hallitusikinä.
Kiuru kurmotti turhan tiukilla rajoituksilla korona aikana vastoin asiantuntijoitten ohjeita.
Hurja velka jää nuorison maksettavaksi holtittomien humppa hilda ministereitten kelvottomuuden takia.
6 miljardia kansan maksettavaksi. Fortum maksaa osingot vaikkei olisi edes varaa. Irwin Goodman lauloi aikoinaan haistakaa paska koko valtiovalta. Edelleen ajankohtainen laulu.
Kiurun soteuudistus ajoi kunnat konkkaan.
Kiurun (SDP) soteuudistus nosti järkyttävästi hintoja hyvinvointialueilla. Kuntien valtiontuet vähenivät radikaalisti soteuudistuksen seurauksena. Kiurun vaalipiirin Satakunnan hyvinvointialueen maksut ovat koko EU-Suomen korkeimmat.
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000009604275.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=sk_tf&utm_source=is.fi&utm_content=etusivu
Kun valtio on Fortumin omistajana, niin silloin valtiollekin tulee osinkotuloja.
Sinne Italiaan eikä muuallekaan Eurooppaan ole maksettu yhtäkään miljardia, joten olisi syytä lopettaa tuollaiset perättömät ja asiantuntemattomat kirjoitukset.
Oikeistohallitusten velkasaldo on 107 miljardia, jonka korkoja sinäkin joudut maksamaan.
Koulutus on kaiken a ja o ja koulutuksesta juurikin kokoomus laikkasi tarkoituksena saada Suomesta halpaa tyhmää työvoimaa.
Kiuru oli asiassa ajan tasalla, kokoomus ja persut ei. Suomi oli koronan ensimmäisen vuoden suhteen mailman parhaiten pärjännyt maa, vasta opposition vaatimuksesta saatiin koronakuolemat nousuun ja miksei myös arviokaupalla koronaan kuolleet.
Ahon hallitus otti enempi velkaa, mitä Marinin hallitus ja ota huomioon, mikä oli rahan arvo silloin ja mikä se on nyt!
Keskustahan Marinin hallituksessa rahaa jakoi, kuten hyvin muistat!
Miten se on mahdollista, että vain kokoomus vetoiset kunnat on konkkurssin partaalla ? Onkohan kyseessä osaamattomuus, vai pelkkä ahneus ?
Ahon hallituksen aikaan oli naapurin sosialismin kaatuminen joka aiheutti meillä todellisen työttömyysinvaasion. Kun työttömiä oli 1990 noin 100'000 niin tilasto kertoo jotta 1995 niitä oli jo noin 450'000 joten arvannet jo miksi piti lainata! verotulot vähenivät ja kulut silti nousivat eri luokassa kuin SS aikaan!
Suuri määrä yrityksiä kaatui koska olivat satsanneet NL vientiin eikä niiden tuotteita saanut länteen kaupaksi. Tilanne oli todella vaikeampi kuin nyt SS aikana!
Sanna Marinista tehdään tikkataulukuvia ja menestushitti kun nuoriso heräävhuomaamaan mitä Sannan hallituksen aiheuttamaa velkapaskaa he joutuvat maksamaan.
Sanna lähtee kohta maanpalolsiseksi Saksan järjestämääm eu vihreään oksaan kun Sanna pelasti Saksan pankit antamalla Eu huijareille 6 miljardia Suomen vanhuksille js köyhille kuuluvia rajoja.
Räikkönenkään ei kestänyt keltaisen nesteen auheuttamaa Sannan sekoilua..jauhojengi neuvonantajanaan.
Kyllä se Sanna joutui vaikeiden asioiden keskellä painimaan. Sipilän mokiakin piti parsia. Politiikot on tyhmiä ja kateellisia. Bensan , polttoaineverojen korotuksia, että eliittille ois kaikki ilmaista. Milloin viimeksi leikattu politiikojen etuja.
"Sipilän mokiakin piti parsia."
Marinin hallitus ei parsinut yhtäkään Sipilän mokaa. Siinäkin Marinin hallitus mokasi, että lähti muuttamaan Sipilän hallituksen hyviä päätöksiä.
"Politiikot on tyhmiä ja kateellisia."
Onneksi hallitus menee vaihtoon.
Kyllä aloittaja kerjää vastauksia, kun joutuu itse niitä itselleen kirjoittamaan.
No vastataan sitten, että tulee trollille hyvä mieli siellä Venäjälläkin. Suomi ei ole vielä maksanut euroakaan Italialle menneestä tukipaketista, joten Purrahan voi estää koko 6 mrd:n maksamisen.
Sitä Purra ei tule tekemään, vaan maksaa kiltisti ja suostuu yhtä kiltisti myös seuraavaan tukipakettiin.
Onko nyt trollilla hyvä mieli?
Voinpa vain sanoa ,että kirjoittaisit aivan toisella lailla jos pandemian aikaan ei hallitus olisi auttanut kansalaisia ,ei hallitus itselleen niitä rahoja ottanut, vaan auttoi yrittäjiä etteivät olisi joutuneet konkurssin kurjuuteen ja siitä silloin sai juuri työväkin pitää työpaikkansa. Muistatteko kuinka Purra ja Orpo huusivat aina enemmän valtion tukea sinnesun tänne ja tietysti jouduttiin heidän vaatimustensa takia ottamaan aina vain lisää velkaa. voi kun olisitte edes rahallisiä.
Hallitus sai kritiikkiä siitä, ettei uudistuksia tehty vaan velkahanat jäi auki koronan jälkeen. Pelko pois huusi Marin nyrkki pystyssä. Meillä on iso katastrofi edessä. Palkkakustannukset pakottavat veronkorotuksiin ja ehkä lomautuksiin jolla kompensoidaan sotealan jättikorotukset. Tai sitten sunnuntailisät katoaa kaikilta. Kiittäkää tätä neokommaria siitä.
Voisitko tulla pois sieltä piilosta koronan takaa?
Marinin hallituksen arvostelu perustuu niihin miljardeihin, joita mätetiin aivan muuhun kuin koronaan. Luotiin uusia kuluautomaatteja ja jätettiin kaikki rakenteelliset uudistukset tekemättä tai toteutettiin ne kuten katastrofinen sote.
Valtion tulojen ja menojen välinen yli 10 miljardin vuotuinen aukko ei johdu koronasta. Se johtuu Sannan hallituksen huonosta talouspolitiikasta. Tai kuten asiantuntijat sanovat siitä, että talouspolitiikkaa ei ollut.
Ei tuota vajetta yhden hallituksen aikana pystytä kuromaan kiinni. Niin pahaan kuntoon sannan hallitus maan sai.
Moni on kirjoittanut siitä, että olisi ollut parempi antaa "Viisikon" selvittää itse sotkunsa ja miettiä erilaiset leikkaukset ja veronkorotukset, jotka työ nyt repii hallitusneuvotteluita. Luonnollisesti tuota sekasortoa aiheuttaa yksi puolue tuosta viisikosta, joka ei tunnusta virheitään edellisessä hallituksessa. Luonnollisestihan lähes kaikki Suomalaiset tietävät, että vielä pahempi katastrofihan jatkokaudesta olisi tullut. Varmaankin kaikki muut paitsi Vihreät tietävät, että jos ei ole rahaa, silloin ei osteta mitään tarpeetonta, eikä lahjoiteta rahaa rikkaille "kavereille". Köyhä Suomi on leikkinyt ihan turhan suurten ja rikkaiden maiden sarjassa, jonne se ei kuulu. Me emme pärjää edes Ruotsille emmekä Tanskalle saati Norjalle.
Onhan sinne Ukrainaankin viety jo parin miljardin euron arvosta aseita ja humanitaarista apua.
Olisiko pitänyt jättää viemättä?
Osmo S sen kertoi. Sannan hallituksen kaikki riidat hoidettiin rahalla. Kun rahaa ei ollut niin otettiin uutta velkaa. Velka taas maksatetaan tulevilla sukupolvilla. Ne kun eivät vaaleissa äänestä.
Itse elän siviilissäkin puolueen edustamien arvojen mukaan.
Työt eivät paljoa kiinnosta kun tuet riittävät mainiosti. Uudet hankinnat teen kulutusluotolla, erityisesti tulevaisuutta parantavat hankinnat aiheuttavat toki säännöllisiä kuluja eivätkö koskaan kata investointiaan mutta ei huolta huomisesta.
Eiköhän lapset sitten aikanaan lyhennä lainojani.
Sitten hän on kertonut, että hän on Suomen valtion rahoja sijoittanut osakkeisiin suuriakin määriä. Osakkeiden romahduksen jälkeen hän on selityksen velkaa kaikille suomalaisille.
Vai olet sinä Tuhiontiellä ? Tule pois sieltä meidän rehellisten demarien seuraan, täällä sinäkin saat ihmisarvoisen elämän ja tasa-arvon!