miten toimia mangon kanssa

Moi!
Ihan vaan tässä kyselen kasvatus ohjeita mangolle. Yritin netistä kaivaa, mut ei meinaa oikein löytyä. Jos joku tietää jotain sivustoja tai osaa omasta kokemuksesta kertoa jotain olisin enemmän kun kiitollinen.
Mulla hurahtaminen lähti chilistä ja nyt on kokeilussa mango, sitruuna ja uusia etsitään. Kaikki siemenistä kasvatettuna.
Kiitos jo etu käteen.
42318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei!
Katsoppa www.puutarha.net ja siellä keskustelufoorumi, siellä ei (kait) löydy kasvia mistä ei saisi tietoa :-) Tiedot monesti amatööreiltä, jotka itseasiassa ovat todellisia proffia asiassaan.
Todellakin kannattaa rekisteröityä ja lukea niitä juttuja.
Levitä tuon foorumin sanaa, koska jostain syystä minäkään en oikein tahtonut sitä löyytää, vaikka ammattipuutarhuri olen.

Äänestä

Helsingin yliopiston kasvitieteellisen puutarhan kirjastossa Kaisaniemessä oli ainakin aiemmin kirja jossa oli tietoja mangosta ja sen kasvattamisesta.

Äänestä

No sellasen olen kuullut että teet pienen kolon siihen mangon kovaan kuoreen, niin että itu voi kasvaa vapaasti. Sitten pistät multaan ja kastelet säänöllisesti, niin että siemen pysyisi märkänä. Se alkaa kasvaa sitten kuukauden tai kahden päästä, en ole varma. Sen kovan kuoren voi ottaa poiskin, mutta en tiedä onko se viisasta. Kyllä olen kuullut että se njiinkin kasvamaan on lähtenyt.

Heh, minä aloitin avokadosta, sitten laitoin mandariinin ja lopulta hurahdin kasveihin ihan kunnolla =).

Äänestä

Olen myös kasvattanut monenlaista. Viime kesänä kasvatin vesimeloniköynnöksen...komea köynnös ja kauniit isot keltaiset kukat. Vesimelonin alkujakin tuli mutta ne kuivuivat!
Nyt kokeilen avocadon ja mangon kasvatusta ja päärynän siemeniä olen myös keräillyt ja laitan nekin multaan.
Kahvipensaan ostin ja seki kasvaa mukavasti!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kasvattamiseen hurahtanut kirjoitti:

Moi!
Ihan vaan tässä kyselen kasvatus ohjeita mangolle. Yritin netistä kaivaa, mut ei meinaa oikein löytyä. Jos joku tietää jotain sivustoja tai osaa omasta kokemuksesta kertoa jotain olisin enemmän kun kiitollinen.
Mulla hurahtaminen lähti chilistä ja nyt on kokeilussa mango, sitruuna ja uusia etsitään. Kaikki siemenistä kasvatettuna.
Kiitos jo etu käteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu