Taidanpa tulevalla viikolla jo alottoo perunan panon, ku on lämmintä luvattu. Eipähän myöhästy ainakaa...
Perunanpano aika alakas jo olemaan.
22
1368
Vastaukset
- Anonyymi
Perunat on jo istutettu harvinaisen aikaisin ja maa oli kuivaa, sateitakin on luvassa joten mikäpä on perunan kasvaessa.
- Anonyymi
Se oli ennen mukavvoo, kun koulusta sai perunannostolommoo ja puintilommoo aina syksysin kun vain opettajalta pyysi.
- Anonyymi
Minä olin koulusta poissa koko syksyn,opettaja kyseli missäs sitä on luuhattu?sanoin jotta meillä on vähä isompi perunahalame ja kuokasta katkes vielä vars.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olin koulusta poissa koko syksyn,opettaja kyseli missäs sitä on luuhattu?sanoin jotta meillä on vähä isompi perunahalame ja kuokasta katkes vielä vars.
Yksi aikamiespoika,sai niin tarpeekseen perunannosto työstä että,haki lekan ja särki perunannosto koneen.
Sellaisen vanhan vevosvetoisen heitttopyörä koneen,mikä oli muutettu traktorilla vedettäväksi.....
- Anonyymi
Ammattikoulussa,sai syksyisin ,tarpeen vaatiessa olla viisi päivää possa sadonkorjuuta varten....
- Anonyymi
Ei perunoita panna eikä kylyvetä,ne istutettaan ja nostetaan.
- Anonyymi
Olethan laittanut hyvissäajoin perunantaimet jo kasvamaan, että ovat pitkällä taimella istuttaessa. Se jouduttaa perunoiden kasvua ja aikaistaa.
- Anonyymi
Tänä keväänä saattaa vielä myöhäinen halla panna perunan varret, kun oltiin niin kiireisiä istutuksessa. Kesäkukat saapi vielä odotella kesäkuuta.
- Anonyymi
Kumpaa on parempi panna, raakaa vai keitettyä perunaa? Pitääkö olla kuorittu? Entä perunamuusi ja perunavelli, vai meneekö jo sateenkaaren puolelle?
Toivoo nimim. Tiedosta kiitollinen asiasta kiinnostunut. - Anonyymi
Se olis tänään sitten,se virallinen istutus päivä.........
Tosin jotkut ei siitä,niin väliä pidä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17463009/emperunaemnkylvoa-viela-nyt - Anonyymi
Olen pannut perunoita paljaalla.
- Anonyymi
Oletko mielestäsi vitsikäs?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mielestäsi vitsikäs?
Oletko mielestäsi tosikko, hiekkåpillu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mielestäsi tosikko, hiekkåpillu?
Olen joo.. kyllä 🥺
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mielestäsi tosikko, hiekkåpillu?
Kyllä se on vitsikäs minua nauratti vaikka tavallisesti itkettää olen noin 64 vuotias työtön reunatiellä
- Anonyymi
Tämä kaunis ja kaihoisa potuntervaajan laulu on tehty lieksalaisia raukkaudella ja ystävällisyydellä ajatellen! https://www.youtube.com/watch?v=gFIR7QlSGL8
- Anonyymi
Lieksalainen syö tervattuja pottuja! 🤣 https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQEA3eN4W8Rr9oUQb0IU2e1iyDxei6b2ND2AI9tnB1GDc1AmjuQ
- Anonyymi
potun vilkasu on mennyttä emälää. suorasääristen seurakunnassa ei pottuja vilkasta. K
- Anonyymi
Onko panomiehet ehtineet perunan istutukseen panemisiltaan?
- Anonyymi
Perunaa on pantu paljaalla.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123169
- 181801
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191632En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321545- 731543
- 231511
- 281350
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91334Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111274Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341252