Taidanpa tulevalla viikolla jo alottoo perunan panon, ku on lämmintä luvattu. Eipähän myöhästy ainakaa...
Perunanpano aika alakas jo olemaan.
23
1533
Vastaukset
- Anonyymi
Perunat on jo istutettu harvinaisen aikaisin ja maa oli kuivaa, sateitakin on luvassa joten mikäpä on perunan kasvaessa.
- Anonyymi
Se oli ennen mukavvoo, kun koulusta sai perunannostolommoo ja puintilommoo aina syksysin kun vain opettajalta pyysi.
- Anonyymi
Minä olin koulusta poissa koko syksyn,opettaja kyseli missäs sitä on luuhattu?sanoin jotta meillä on vähä isompi perunahalame ja kuokasta katkes vielä vars.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olin koulusta poissa koko syksyn,opettaja kyseli missäs sitä on luuhattu?sanoin jotta meillä on vähä isompi perunahalame ja kuokasta katkes vielä vars.
Yksi aikamiespoika,sai niin tarpeekseen perunannosto työstä että,haki lekan ja särki perunannosto koneen.
Sellaisen vanhan vevosvetoisen heitttopyörä koneen,mikä oli muutettu traktorilla vedettäväksi.....
- Anonyymi
Ammattikoulussa,sai syksyisin ,tarpeen vaatiessa olla viisi päivää possa sadonkorjuuta varten....
- Anonyymi
Ei perunoita panna eikä kylyvetä,ne istutettaan ja nostetaan.
- Anonyymi
Olethan laittanut hyvissäajoin perunantaimet jo kasvamaan, että ovat pitkällä taimella istuttaessa. Se jouduttaa perunoiden kasvua ja aikaistaa.
- Anonyymi
Tänä keväänä saattaa vielä myöhäinen halla panna perunan varret, kun oltiin niin kiireisiä istutuksessa. Kesäkukat saapi vielä odotella kesäkuuta.
- Anonyymi
Kumpaa on parempi panna, raakaa vai keitettyä perunaa? Pitääkö olla kuorittu? Entä perunamuusi ja perunavelli, vai meneekö jo sateenkaaren puolelle?
Toivoo nimim. Tiedosta kiitollinen asiasta kiinnostunut. - Anonyymi
Se olis tänään sitten,se virallinen istutus päivä.........
Tosin jotkut ei siitä,niin väliä pidä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17463009/emperunaemnkylvoa-viela-nyt - Anonyymi
Olen pannut perunoita paljaalla.
- Anonyymi
Oletko mielestäsi vitsikäs?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mielestäsi vitsikäs?
Oletko mielestäsi tosikko, hiekkåpillu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mielestäsi tosikko, hiekkåpillu?
Olen joo.. kyllä 🥺
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mielestäsi tosikko, hiekkåpillu?
Kyllä se on vitsikäs minua nauratti vaikka tavallisesti itkettää olen noin 64 vuotias työtön reunatiellä
- Anonyymi
Tämä kaunis ja kaihoisa potuntervaajan laulu on tehty lieksalaisia raukkaudella ja ystävällisyydellä ajatellen! https://www.youtube.com/watch?v=gFIR7QlSGL8
- Anonyymi
Lieksalainen syö tervattuja pottuja! 🤣 https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQEA3eN4W8Rr9oUQb0IU2e1iyDxei6b2ND2AI9tnB1GDc1AmjuQ
- Anonyymi
potun vilkasu on mennyttä emälää. suorasääristen seurakunnassa ei pottuja vilkasta. K
- Anonyymi
Onko panomiehet ehtineet perunan istutukseen panemisiltaan?
- Anonyymi
Perunaa on pantu paljaalla.
- Anonyymi00039
No mitäs panomiehet....
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1917272Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1283295Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?551885Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611847- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393