Eläkkeellä viihtyminen

Anonyymi-ap

Minulle itselleni iski kipinä muuttaa ulkomaille Thaimaassa. Istuin central worldin Pizzeriassa Bangkokissa ja katsoin alas ja siinä torilla oli suihkulähteitä tai lähde kokonaisuudessa. Tuli vain tunne, että tämä on minun kotini. Täällä tahdon asua ja olla. Kävin Thaimaassa usein ennen eläkettä noin 40 kertaa. Kuukausi ja kolmen kuukauden matkoja.

Työskentelin vain päästäkseni Thaimaahan. Kuntoilin siellä ja sieltä ammensin voimani. Voin sanoa, että ilman Thaimaata en olisi jaksanut. Minua on onnisti, että siihen aikaan oli halpaa ja edullista matkustaa ja sainko, jopa alle 300 euroa meno paluun Bangkokiin. Kyllä minusta voi sanoa, että olen Thaimaan matkaaja.
Hyvin usein sairaslomalla myös. Revin aina itseni loppuun ja sitten lähdin. En todellakaan käynyt Suomessa ravintolassa ja en juonut Suomessa ollessani. Olin kuin hullu sen suhteen, että pääsen taas pois.

Päästyäni TK-eläkkeelle ei ollut mitään epäselvyyttä, ettenkö muuttaisi Thaimaan. Mutta lähdin sitten Kambodzaan ja tykästyin ja jäin tänne. Täällä on helpompaa viisumit ja oleminen ulkomaalaisena. Sitä en usko, että joku ei tykkää Thaimaassa olla.. No, en tykkää minäkään olla missään Koh Changilla tai Phuketissa no, en. Ihastuin myös Buri ramiin Thaimaassa ja siellä oli mukavia ihmisiä ja jäi mieleen yksi ruotsalainen kaveri siellä paikalisessa bambu-baarissa( Pattayalla on myös Bambu-baari). Hän sanoi, että hän asuu täällä ja asunut jo 12 vuotta ja hän oli onnellinen ja hänellä oli Thai vaimo myös.

Joo, olen ollut Pattayalla paljon ja se on kuin toinen koti silloin. Se elämä vain vetää puoleensa ja sille ei voi mitään, kuten monet Thaimaan matkaajat sen osoittavat. Kambodza on myös vastaava, kuin Pattaya, mutta täällä on hiukan rauhallisempi olla. Täältä voi tehdä helposti matkan Pattayalle tai muualle, kun minulla on Kambodzan eläkeläis viisumi, niin voi aina palata tänne ilman ongelmia ja kuuluu vain leimasimen kolahdus ja taas olet kotona Kambodzassa.

Viihtyminen täällä. Tärkeintä minusta on mielen rauha, että elämässä ei ole ongelmia ja sydän lyö tasaisesti ja rauhallisesti. En tykkää poliittisesta paskasta ja valtion propaganda saa aina suuttumaan, kun näen, kuinka ihmisiä manipuloida an ja valehdellaan ja panetellaan, jonkun valtion ja sen porukan kiillottamiseksi YLE on saastaa ja aivan oikein lestadiolaiset sanoo siitä, että Sontaluukku.

Toki se on se raha mitä länsimaisella eläkkeellä täällä saa. Asuminen hyvin, kuten olen kertonut, niin 140 euroa vuokra + sähkö kuussa. Onhan noita muitakin, jotka asuu Thaimaassa ja Filippiineillä tubella ja sieltä voi katsoa asioita ilman poliittista paskaa.

Itse en myöskään voi sairauden vuoksi asua edes kylmässä, kun on reumaan viittaavia sairauksia. Jalat nyt ei vain liiku kylmässä ja tulee kolotusta ja särkyä. Toisaalta ei ole mitään mielenkiintoa edes muuttaa Suomeen. Mitä minä siellä, kun siellä ei ole, kuin lapset ja nekin monesti ulkomailla, kun ovat vieraskielisiä. Espanjaan tahtoo myös ex-vaimo ja ei siellä Suomessa kukaan tahdo oikeasti asua. Miksi kärsiä siellä ja voivotella... Taas valtiota ja sen suuruutta ja olemusta. Verot voi siirtää myös Kreikkaan tai Espanjaan jos alkavat kiristää... Tai heti, kun se on järkevää. Me, kaikki kuollaan ja me kaikki ihmiset olemme saman arvoisia. Et voi syntyä uudestaan Suomeen jos sitä kuvittelet.

Näillä valtio ja pedon merkki leijonan pojilla ei ole edes mahdollista syntyä uudestaan, sillä Raamatun mukaan ne menee kadotukseen. Kyllä valtio on Raamatun Peto. Älä ihaile äläkä alista sillä muita äläkä vahingoita sillä ketään. Äläkä omi ja risti sen nimeä suomalainen. Toki, toivottomat turvautuvat siihen, koska heidän oma itsetunto ei kestä todellista asemaa yhteiskunnassa.

Minä olen omin silmin nähnyt, ketä sanovat ja huutavat suu vaahdossa olevansa suomalaisia. Ne on ne kaikki joilla ei ole mitään ja ovat kaikessa epäonnistuneet. Ei yksikään valtion johtaja sano olevansa suomalainen, sillä toinen alistaisi hänet välittömästi.

Muistakaa, että eläkkeellä olet vapaa ja voit toteuttaa unelmasi ja elämäsi ja Kristuksessa on toivo ja suoja ja elämä.

6

681

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

      💋 ­­N­y­­­m­­f­o­­m­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#178655805

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    • Anonyymi

      Miten saa Suomalainen eläkeläinen viisumin Kambotsaan vuodeksi?

      • Anonyymi

        Samalla tavalla kuin Virolainen, Hämäläinen, Karjalainen, Lappalainen jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samalla tavalla kuin Virolainen, Hämäläinen, Karjalainen, Lappalainen jne.

        Heh, mites sitte, Turkulainen, Savolainen, ja Lappalainen, 😊😊😊


    • Anonyymi

      Kambodzan vuoden viisumin saat, kun olet täyttänyt 55 vuotta tai sinulla on eläketodistus englanniksi omasta eläkeyhtiöstä.. printtaavat kyllä.

    • Anonyymi

      Hei! Kiitos asiallisesta vastauksesta. Haetaanko eläkeläisviisumi ennalta Suomesta käsin ja jos haetaan niin mistä ja miten? Vai haetaanko se Kambotzasta ja jos se haetaan Kambotzasta, niin millä viisumilla saavutaan maahan?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      408
      1757
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1141
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1083
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1081
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1014
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      143
      847
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      679
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe