Kun en asiasta mitään ymmärrä, niin täytyy kysyä, voiko samaan akustoon rakentaa sekä 12 voltin järjestelmän että ottaa ulos verkkovirtaa invertterillä. Valaistus ja jääkaappi tulisivat 12 voltin taakse.
Syy on ihan vain se, että ainakin kaverini Victron puhisee niin paljon, etten tahdo sellaista ruveta hiljaisessa mökissä kuuntelemaan. Kuinka helppo tuollainen järjestelmä on rakentaa?
12 voltin järjestelmä ja invertteri samalle akustolle
16
553
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitse rakentaa, voi ostaa valmiita laitteita
Esim. Victron MultiPlus 12V 500VA, 490€ - Anonyymi
Kiitos vinkistä. Onko tuo siis sellainen, että sillä voi käyttää myös pelkkää 12-volttista akkusähköä?
- Anonyymi
Kyllä niitä autokäyttöön / matkailukäyttöön on tosi paljon saatavilla.
Kytkemällä kaksi akku sarjaan saa 24V järjestelmän, jonka kanssa halvemmalla tehokkaampia invertterejä.
- Anonyymi
Aivan hyvin voi kytkeä akustoon invertterin ja ottaa sen lisäksi 12V ulos -on aivan yleistä että näin toimitaan.
- Anonyymi
Kiitos tiedoista. Täytyy selvittää.
- Anonyymi
Pää?
- Anonyymi
Tässäkään ketjussa kukaan ei kerro, miten kysytty tehdään. Jos kerran tiedätte, niin miksi ette laittaisi linkkiä kytkentään. Minuakin kiinnostaa, miten se toteutetaan.
- Anonyymi
Jos noin yksinkertainen kytkentä ei onnistu niin ei kyllä kannata alkaa itse tekemään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos noin yksinkertainen kytkentä ei onnistu niin ei kyllä kannata alkaa itse tekemään.
Näinhän se homma menee
Jos ei osaa niin ei tule kuin tulipalo
Muista sulake
Ai mikä se on
- Anonyymi
Aloittaja tässä. Alkoihan näitä löytymään, kun keksi hakusanat.
https://community.victronenergy.com/storage/attachments/28076-271448581-310303301145395-9168391965305989417-n.png- Anonyymi
Toivottavasti kukaan ei tuon risukasan mukaan lähde mitään kyhäämään.
- Anonyymi
Eihän tuo mikään risukasa ole . Siitä on vain jokaisen valittava omiin tarpeisiinsa. Eihän mökille tuollaista järjestelmää rakenneta, mutta kuvasta saa helposti selville, mitä mökkijärjestelmä vaatii.
- Anonyymi
Kuva oli varsin hyvä ja se ketä alkaa rakentelemaan tulee myös sitä osata lukea. Muuten ei kannata hommaan ryhtyä.
Vaikkei samanlaista tekisikkään, niin perusperiaatteen näkee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuva oli varsin hyvä ja se ketä alkaa rakentelemaan tulee myös sitä osata lukea. Muuten ei kannata hommaan ryhtyä.
Vaikkei samanlaista tekisikkään, niin perusperiaatteen näkee.KYLLÄ JÄRKEVÄMPIÄKIN RATKAISUJA VARMASTI TUOHON LÖYTYY, OLEN SIITÄ AIVAN VARMA.
TOIHAN ON ILMISELVÄSTI VIHREIDEN SATEENKAARILIPUSTA PIIRRETTY TEKOÄLYÄ KÄYTTÄEN.
LUOJA VARJELKOON RAKENTAJAA, ETTEI SAVUA. KÄY KUIN TOHTORIN HATULLE, ETTÄ MUSTAKSI KARHELLE PALAA.
TÄYDELLISTÄ, KOKONAISVALTAISTA.....EIKÖ VOISI OLLA TÄYDELLSEMPÄÄ. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
KYLLÄ JÄRKEVÄMPIÄKIN RATKAISUJA VARMASTI TUOHON LÖYTYY, OLEN SIITÄ AIVAN VARMA.
TOIHAN ON ILMISELVÄSTI VIHREIDEN SATEENKAARILIPUSTA PIIRRETTY TEKOÄLYÄ KÄYTTÄEN.
LUOJA VARJELKOON RAKENTAJAA, ETTEI SAVUA. KÄY KUIN TOHTORIN HATULLE, ETTÄ MUSTAKSI KARHELLE PALAA.
TÄYDELLISTÄ, KOKONAISVALTAISTA.....EIKÖ VOISI OLLA TÄYDELLSEMPÄÄ.Victronin periaatekuvat ovat yksiä parhaista ja ne ovat järkevästi suunniteltuja sekä kokeiltuja.
Et taida ymmärtää asiasta yhtään mitään?
- Anonyymi
Vastenmielistä tiedonpimittelyä aurinkosähkössä perustiedoista alkaen.
Halutaan pitää asennusfirmojen monopolina?
Linkitetyssä kuvassa paneelit 150W 6,35A viittaisi 24 volttiin, ei kerrota.
Ovatko kaikki paneelit 24-volttisia?
Lumme-Energian mukaan "invertteri herää 150 voltissa" eli mikä on paneelien nimellisjännite?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447276
- 324038
- 573565
- 483082
- 172786
- 372258
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482246- 432228
- 162226
- 482209