Maksat vain kulutus- eli haittaveroa aiheuttamastasi ympäristöjäljestä

Lopulta jäljelle jää vain aito haittajälkeen perustuva kulutusvero!

Aiempi liikenneministeri Anne Berner oli julkaissut ennenkuulumattoman kulutukseen ja sen haittajälkeen perustuvan liikennekäyttäytymisveron eli ..

--- ”maksat siitä mitä käytät, kulutat ja jätät jälkeä ympäristöön ja tiestöön eli väylästöön” --- )

[ … kansalainen Erkki ajaa pienellä hybridillään vähän ja lataakin autoaan vesi- ja tuulisähköllä – ei edes käytä nastoja talvella, vaan kitkarenkaita – näin Erkki maksaa hyvin vähän kulutusveroaan, kun ei juuri jälkeäkään jätä …

… kansalainen Liisa taas Ilomantsissa ajaa vanhalla ja kolariturvallisella miesvainaan Volvolla, joka kuluttaa paljon – talvellakin nastat ovat tarpeen, sillä jäiseen sivutiehen ei kitkarengas juuri pure. Kauppaan on Liisalla pitkä matka puhumattakaan apteekista, joka on jo 80 kilometrin|0 päässä – näin kulutetaan ja Liisa maksaa kulutusveroa niin että eläkkeessä vinkuu … ]

|0 ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2013/09/maksat-vain-ajetuista-kilometreista.html -

__
HS-lukijan Vieraskynä ~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009531531.html -, otsikoituna näin:
"Terveys- ja ympäristöperusteinen verotus ei ole mahdoton tehtävä"
-kirjoittajana ravitsemustieteen professori Mikael Fogelholm.

__
Eikä vain ravinto ja teot ympäristöämme kohtaan - me ihmiset siitä kannamme vastuun ja erityisesti lapsemme ja heidän lapset - oletko valmis talkoisiin, siis vähentämään kulutustasi, ja onko siitä enää vähennettävää?


__
Lopulta meille jää vain todellinen haittajälkeen projisoituva kulutusvero |1.

Ehkä myöhemmin kaikki muut verot poistuvat eli saat tehdä työtä verotta, yrittää yritysvoittoja verotta, etkä maksa perintöveroja kuin muita nykyiseen solidaariseen heikompia huomioivaan tulontasausrahastoon.

|1 ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2007/01/ja-koko-kansa-oli-kulutusverolle.html

__
Palataan vähäksi aikaa takavuosille, kun Berner sääteli kulkemista!

Berner julkaisi jotain sellaista, joka muuttaa maailmaa, elleivät …

… perussuomalaiset heittäydy hankaliksi. Näinkö PS jytkytteli oppositioon?
[IL – 1.] ~ http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701192200056245_uu.shtml

Allekirjoittaneen kommentti yllä olevaan – ”Näinkö Perussuomalaiset jytkyttelivät oppositioon? On myös toinen vaihtoehto. Mikäli ei halua "mustaa laatikkoa", saa maksaa arviotienkäyttömaksua, esimerkiksi 750 euroa vuodessa. Jos taas ottaa "black boxin", saa maksaa todellisista kilometreistä vähemmän, koska kilometrihinta asetetaan siten, että vuosihinta jää alle 750 euron! Näin politikoidaan autoilijoita suopeiksi mustiin laatikoihin”

[IL – 2.] ~ http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701192200056262_uu.shtml

Allekirjoittaneen kommentti yllä olevaan – ”Kansanedustaja Vasemmistosta – Markus Mustajärvi on rock! Maakuntien teitä ajelee myös etelän lasketteluväki talvella Lappiin kuin pääkaupunkilaiset mökeilleen Itä-Suomeen, vähintään kesäisin”

[IL – 3.] ~ http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701192200056399_uu.shtml

Allekirjoittaneen kommentti yllä olevaan – ”Tätä taulukkoa tutkitaan nyt tarkoin ja projisoidaan omaan autoon ja kulkemiseen. Berner voisi junailla kansalaisten käyttöön todellisen laskentataulukon!”

[IL – 4.] ~ http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701192200056332_uu.shtml

Allekirjoittaneen kommentti yllä olevaan – ”Keskusta desentralisoi eli hajauttaa. Maakunnat saavat sitten omillaan korjata tiensä niillä rahoilla mitä autoilijat kuluttavat teitä ajaessaan Helsingistä laskettelemaan Lappiin. On varmaa, että ajetut tiekilometrit vähenevät”

[HS – 5.] ~ http://www.hs.fi/autot/art-2000005050959.html

Allekirjoittaneen kommentti yllä olevaan – ”Olemme jo nyt useiden eri tarkkailujärjestelmien alaisia, tieten ja tietämättä. Jopa siten, ettemme edes uskoisi, jos tietäisimme”

[IL – 6.] ~ http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701182200055679_uu.shtml

Allekirjoittaneen kommentti yllä olevaan – ”Lopulta siirrymme yhteen ja ainoaan veroon, kulutuksen määrään, haitta-asteeseen ja ympäristövaikutteeseen perustuvaan dynaamiseen kulutusveroon, joka on jopa myöhemmin reaaliaikainen. Muita veroja, kuten palkka- ja perintöveroja ei sitten olekaan. Päätät omalla käyttäytymiselläsi ja kulutuksellasi miten paljon veroa maksat. Entä miten hoidetaan tulontasaus ja heikkojen auttaminen solidaarisuutena? Saammeko myös henkilökohtaisen verotilin, joka kertoo olemmeko milläkin hetkellä yhteiskunnalle tulo- vai menoerä?”

[MTV – 7.] ~ http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/asiantuntija-autoilun-haittojen-ohjauksesta-ollaan-pitkalti-luopumassa/6269888

Allekirjoittaneen kommentti yllä olevaan – ”Tavoite on kirkkaasti kulutusvero, maksat sen mukaan minkä jäljen jätät niin kulkuväylästöön kuin ympäristöön ympäristöhaittana. Entä kitkarengastäyssähköautot, jotka käyttävät vesi- ja tuulienergiasta tehtyä sähköä ajoonsa? Sinällään nykyteknologia mahdollistaa moni parametrisen algoritmin seurantaohjelmistoihin - entä hakkerit ja vikaherkkyydet?”

__
114309

23

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös tämä öyhötys ole jo kertaalleen julkaistu noin viikko sitten?

      • Anonyymi

        On - samaa sontaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On - samaa sontaa.

        Kykenetkö perusteluun arviostasi? Olisi samalla kiva nähdä millaisia avauksia osaat tehdä, et ehkä ole tehnyt avauksia lainkaan? Olenko oikeassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kykenetkö perusteluun arviostasi? Olisi samalla kiva nähdä millaisia avauksia osaat tehdä, et ehkä ole tehnyt avauksia lainkaan? Olenko oikeassa?

        Lue sen toisen avauksesi lukijakommentit hitaasti ja kahteen kertaan. Ehkä asia avautuu sinulle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lue sen toisen avauksesi lukijakommentit hitaasti ja kahteen kertaan. Ehkä asia avautuu sinulle.

        Et siis kyennyt perustelemaan. Kuvastaako tämä sinun omaa epätoivoista elämään, kun kukaan ei sinua huomioi? Haluatko apua?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et siis kyennyt perustelemaan. Kuvastaako tämä sinun omaa epätoivoista elämään, kun kukaan ei sinua huomioi? Haluatko apua?

        Etkö ymmärrä luettua? Tuossahan oli selkeä kehote: "Lue sen toisen avauksesi lukijakommentit hitaasti ja kahteen kertaan. Ehkä asia avautuu sinulle."

        Luitko ne?


    • Anonyymi

      Ainoa vero, hyvä tavoite ja ympäristö joka meidät elättää -kiittää!

    • Anonyymi

      Ilmaston suurin kuluttava tuhohan on ihminen joten sen lopettaminen lie tärkein ja tehokkain keino . Miksi tyytyä näpertelyyn?

    • Anonyymi

      Haluatko kantaa ympäristövastuuta?

      • Anonyymi

        Kiinalaiset eivät halua.


    • Anonyymi

      Järkiavaus!

      • Anonyymi

        Noloa kehua omaa avaustaan.


    • Anonyymi

      Tämä on sitä aitoa ympäristövastuullisuutta!

      • Anonyymi

        Ai suolaton kaalisoppasi?


    • Anonyymi

      Kilometrivero

      Kyllä
      Ei

      • Anonyymi

        Siellä Venäjälläkö Ilkka?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellä Venäjälläkö Ilkka?

        Njet- Ziguli vietiin Krimille rynnäköintivaunuksi.


      • Anonyymi

        Kyllä! Muut autoon liittyvät verot pois.


    • Anonyymi

      Kannatatko ympäristövastuuveroa?

      • Anonyymi

        Ei sellaista ole kuin itätrollin synkissä yksinpuheluissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe