Expat eläkeläiset

Anonyymi-ap

Expat eläkeläiset on kasvava joukko, joista monet maat kilpailevat. Pelkästään Kambodzassa on yli 100 tuhatta expattia. Thaimaassa tuli korona aikana ilmi, että maan bruttokansantuoteesta 20 % tuli turismista ja se on Suomessa suhteessa bruttokansantuotteesta sama, kuin koko tulovero palkoista.

Kreikka lupaa eläkeläis expateille 7 % veron ja Porttugali ja Espanja on myös expatteja suosiva. Aasiassa Malesia haluaa expatteja toinen koti ohjelmalla ja Vietnam on aikeissa houkutella eläkeläis expatteja. Kyllä maailma muuttuu juuri tähän suuntaan.

Eläkkeelle aikovat ja eläkkeellä olevan on nyt hyvä tarkkailla erilaisia mahdollisuuksia viettää antoisia ja rikkaita eläkepäiviä auringossa ja lämmössä. Monen maan edulliset hinnat houkuttelevat expatteja kaikkialta maailmasta ja lisäksi heille myönnetään erilaisia vero helpotuksia ja ohjelmia.

Miten olisi illallinen meren rannalla Karibian musiikin tahdissa ja viinit ja tanssit edulliseen hintaan. Näistä mukavuuksista voi nauttia vuoden ympäri. Esim Kambodzassa hyvä Illallinen juomineen maksaa keskimäärin noin 10 euroa, siis hyvä illallinen. Rapuja kilo lisukkeineen on alle 20 euroa ja siitä riittää kahdelle. Olut noin 1 euro ja viinipullo noin 7 - 10 euroa keskilaatuinen. Myydään toki talon viinejä lasissa.

Tällaisia erilaisia vaihtoehtoja on nyt tarjolla monessa maassa expateille ja expatit saavat myös alennuskortteja eri ravintoloihin yleensä - 10 %.

Expatit voivat nauttia talven lämpimässä ja heidän ei tarvitse huolehtia talven vaatteista ja talven muista kuluista. Myös naisille on tarjolla monen moisia hoitoja ja kauneus salonkeja todella edulliseen hintaan. Lääkkeet on pääsääntöisesti Kambodzassa ainakin puolet halvempia, kuin Suomessa ja lääkäripalvelut on myös edullisia.

Parasta Expattina oleminen on tietenkin hyvä olo ja se, että voi nauttia ansaitsemistaan rahoista hyvällä ostovoimalla. Expattien määrä kasvaa räjähdysmäisesti kaikkialla maailmassa. Internet kertoo missä ja miten saat parhaan elämän eläkkeellä.
Suosittelen katsomaan tubea ja Facen eri ryhmiä. Se on pieni askel ja suuri hyöty ainakin Suomeen nähden, sillä Suomessa on maailman toiseksi korkein kokonaisveroaste. Joten onni on mahdollista jos olet päässyt veloista ja ulosotosta... Tietenkään valtio ei päästä kansalaisen eläkkeellä lähtemään.. ja kiristävät näin ... Ennen se oli vuosi ja nyt puoli ja kohta mahdollisesti kuukausi ulkomailla.

1

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taas nuoren kuolema

        Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
        Lapua
        178
        7342
      2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

        Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
        Maailman menoa
        79
        3710
      3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

        Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
        Maailman menoa
        122
        3629
      4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

        Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
        Maailman menoa
        80
        2911
      5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

        Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
        Maailman menoa
        46
        2469
      6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

        sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
        Maailman menoa
        83
        2367
      7. Kuinka paljon teillä

        on ikäeroa?
        Ikävä
        136
        1982
      8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

        taito. Vaikuttavaa. ❤️
        Ikävä
        54
        1358
      9. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

        Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
        Maailman menoa
        377
        1319
      10. Miksi suorittamisesta tulee

        Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
        Sinkut
        59
        1300
      Aihe