Leppävirtalainen mämmi

Anonyymi-ap

Leppävirtalainen mämmi

Ainekset:

3,5 litraa vettä
500 g mämmimaltaita
1000 g ruisjauhoja
3 appelsiinin raastettu kuori - pese ja huljuttele appelsiinit hyvin - noin 1/2 tuntia.
1 teelusikallista suolaa

Lisää pinnalle vettä 2-3 kertaa paistamisen aikana estämään kuorettumista.

Ohje:

Kuumenna vesi vähintään 6 litran kattilassa 70-75 asteiseksi. Sekoita veteen kaikki maltaat ja ruisjauhot vähitellen ja koko ajan sekoittaen, niin että saat puuromaisen mämmiseoksen. Seos notkistuu imeltymisen aikana. Laita kansi kattilaan.
Laita mämmiseoskattila noin 70-75 asteiseen uuniin. Anna mämmiseoksen imeltyä uunissa, ja välillä sekoittaen noin 5 tuntia.
Lisää imeltyneeseen mämmiseokseen appelsiinin raastettu kuori
Lisää suola ja sekoita hyvin.
Jos mämmiseos tuntuu liian sakealta niin voit lisätä tarvittaessa hiukan kuumaa vettä.

Jos haluat, niin tässä vaiheessa voit kuumentaa mämmin varovasti ja voit antaa sen kiehua kevyesti poreillen ja tehokkaasti sekoittaen noin 10-30 minuuttia. Kun toimit nopeasti, niin keittämisen voit unohtaa.

Laita imelletty mämmi kunnolliseen uunivuokaan. Paista aluksi noin 190 asteisessa uunissa noin 20-30 minuuttia ja alenna uunin lämpötila noin 130 asteeseen. Lisää paistamisen aikana mämmiseoksen pinnalle 2-3(4) kertaa vettä estämään korppuuntumista ja kuorettumista. Näin voit paistaa täysiä vuokia. Näin mämmi ei kuivu eikä korppuunnu eikä kuoretu ja saat erinomaisen mehevän mämmin.
Paista aidosti imellettyä mämmiä noin 4-5 tuntia.

Mämmi on parhaimmillaan, kun se on seisonut peitettynä viileässä 2-3 päivää

Tarjoile viileäna. Voit valmistaa annoskulhoon mämmiannoksen esimerkiksi vuodenajan mukaan, esimerkiksi kevätmämmiannos valmistuu näin: Laita annoskulhon pohjalle mämmikerros ja päälle kerros vihreää kermavaahtoa ja pinnalle jotain sopivaa koristeellista keltaista ja hiven vihreää.

1

526

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        113
        2341
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        30
        1157
      3. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        106
        953
      4. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        942
      5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        611
        912
      6. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        855
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        85
        790
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        680
      9. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        70
        666
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        31
        666
      Aihe