Millä tuloilla veroprosentti on nolla?

Anonyymi-ap

Onko olemassa jokin tuloraja, jonka alle jääviä tuloja ei veroteta lainkaan?

Luin verotoimiston nettisivuilta esimerkin, että 10.000 euron vuosituloilla veroprosentti olisi nolla. En oikein ymmärtänyt lukemaani, joten pyydän neuvoja palstalta.

Onko siis niin, että mikäli hypoteettisesti saisin työtuloina alle 10.000 euroa vuodessa, en maksaisi veroja lainkaan?

Oletetaan siis, että minut palkattaisiin työhön, jossa kuukausipalkkani olisi vaikkapa 800 euroa – hyvin pieni summa – niin tuon kuukausipalkanko saisi sitten ns. puhtaana käteen eikä verottaja vaatisi mitään?

3

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mikähän siinä on, että pitää aukoa päätä, jos toinen esittää aivan asiallisen kysymyksen? Persoonallisuushäiriö? Ylemmyydentuntoisen kiusaajan elämänasenne?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikähän siinä on, että pitää aukoa päätä, jos toinen esittää aivan asiallisen kysymyksen? Persoonallisuushäiriö? Ylemmyydentuntoisen kiusaajan elämänasenne?

        Silkkaa ihmettelyä. Kun itsellä on tapana mennä pienimmän vaivan kautta tiedonhaussa, niin on vaikea keksiä syytä, miksi joku tahtoo nähdä vaivaa ja pyytää toisia näkemään vaivaa ja tuottamaan palstalle tietoa, joka on jo toisaalla olemassa ja helposti löydettävissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      78
      1303
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      931
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe