Jotain positiivista palstan loanheiton sekaan..
Olen ihastunut Tammisaaren saaristoon.
Mikä on sinun maisemasi?
Olen ihastunut Tammisaaren saaristoon.
Mikä on sinun maisemasi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tällä hetkellä 360° pelkkää lähes tyyntä merta Ahvenanmerellä, omalla tavalla hauska, kun näkee maapallon pyöreyden.
Avomeren ja saariston reunalla. Tammisaaren saariston kohdilla tämä on erityisen hieno.
Saaristomeri ja erityisesti ulkosaaristo sopii minulle.
Karut kiviset rannat ja kirkas vesi.
Saaristomerellä hienoimpia seutuja Hiittisistä etelään, Högsårasta länteen, Nötöstä itään, Brunskäristä itään, Katanpäästä etelään, Aspöstä pohjoiseen jne.
Kyllä Saimaa on aina Saimaa!
Kohta taas lähdetään täältä pääkaupunkiseudulta, sujahdetaan kanavasta ja se on siinä, Suomen suvi.
Kanavalla on nyt kiva liikkua kun ei ole noita rahtialuksiakaan tukkeena ja tahtia määräämässä.
On se Tammisaaren saaristo hienoa seutua, esim Fladalandetin pohjoisrannan maisemat ovat jotain aivan muuta kuin eteläpuoli, vaihtelua löytyy. Lopulta aika pieni saaristo, mutta kaunis. Suunnitelmissa on suunnata sinne uudestaan kun ei muutamaan vuoteen ole tullut käytyä.
Kun nykyään asutaan ympäri vuoden Saaristomeren kansallispuiston laidalla ja reilussa tunnissa ollaan hyvän sään vallitessa moottoriveneellä missä päin Saaristomerta tahansa, ja samoissa vesissä melotaan ja purjehditaan (jokaisella kulkineella vähän eri näkövinkkelit samaan saaristoon), niin ollaan vähän piloille hemmoteltuja. On muuten heinäkuun ruuhkaan verrattuna aivan eri tunnelma viilettää Gullkronan eteläpuolista saaristoa retkiluistimilla silloin kun sitä harvinaista herkkua on tarjolla.
Kolmas mihin mihin olen tykästynyt on Ahvenanmaan luode-, pohjois- ja koillispuoli. Paljon rikkonaista karua saaristoa eikä merkittyjä väyliä paljoakaan. Esim. Lanto grunden - Väderskär - Rannörarna - Saggö ön on hienoa aluetta.
Ääni tälle. Olen lähes koko ikäni pitänyt venettä Helsingissä ja kulkenut monia kymmeniä kertoja Hangon ohi saaristomerelle. Helsinki-Hankoniemi -väli on ehdoton inhokkini. Siksi siirsin veneen pysyvästi Airistolle. Oma saaristoni alkaa Södra Skogskäristä Hankoniemen luoteispuolelta. Parasta itselleni on juuri Saaristomeren etelälaita ja Ahvenanmaan luoteisnurkka. Jurmo on hieno mutta veneen syväys 2m alkaa olla liikaa jollei pysty jäämään laiturin kärkipaikoille. Tammisaaren saaristo alkaa olla aika kansoitettua ja suojeltua, joten rantautuminen ei ole helppo homma.
Hienoja paikkoja ovat myös Utön luoteispuolella oleva Horsskär ja sen ympäristö sekä Katanpää ja Isokari.
Ruotsin puolella Höga kusten on myös näkemisen arvoinen. Vaikka onkin Ruåttissa.
Kunhan pääsee satamasta ulos, on jo ihan hyvä olla...
Etä, jos meet sitten luonno- / maksulliseen satamaan, niin alkaako ahistaa vai seilaatko vaan koko ajan...
Tuo retkiluistelun tulokulma on kyllä aivan mahtava.. joskin ei ihan "veneilyllinen"
Olisi varmaan elämys retkiluistella saarten seassa, mutta taitaa jäädä kokematta minulta.