Vihreät paremmin toimeentulevia ja koulutetumpia kuin persut

Anonyymi-ap

Persuissa on eniten työttömiä. Jopa kolmannes persujen kannattajista on huonokuntoisia vanhuksia.

Vain todella harvat persut elättävät itsensä. Ja todella moni vihreä elättää persujen kannattajia, koska vihreät ovat korkeasti koulutettuja hyvätuloisia kansalaisia.

14

190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja vihreät koki murskatappion vaaleissa, sillä kansa ei pidä ilmastofanaatikoista.

      Demareissa eniten eläkeläisiä, vasureilla selvästi heikoimmat mediaanitulot.

      Ja tyhmä kelan elättihän sinä olet.

      • Anonyymi

        Osalla Suomen kansalaisista on erikoinen tapa purra ruokkivaa kättä. Persut ovat tästä malliesimerkki.


    • Kummalliselta kuulostaa, että Purra on valmis rajusti leikkaamaan pienituloisten saamia tukia, kun Perussuomalaisten kannattajien tulotaso on alhaisempi kuin minkään muun puolueen kannattajilla.

      Kun kannattajien enemmistö vielä asuu suurten kaupunkien ulkopuolella (ja maahanmuuttohan kohdistuu etupäässä kaupunkeihin), niin paraneeko pienituloisen taajaman ulkopuolella asuvan persun elämä sillä, että maahanmuuttoa rajoitetaan ja yhteiskunnan tukia ja palveluita leikataan?

      "perussuomalaiset jäsenet ja kannattajat ovat useimmin miehiä, he asuvat muualla kuin isoissa kaupungeissa, he ovat vähemmän koulutettuja, tulotason mediaani on alhaisin kaikista puolueista"
      https://politiikasta.fi/kirja-arvio-mika-perussuomalaisia-vaivaa/

      • Anonyymi

        Tietysti persun elämä paranee maahanmuuttoa leikkaamalla, koska tästä aiheutuu huikeat kulut,jonka takia veroja nostettava. Muistathan, että valtion velka on siirrettyä verotusta. Persujen verot siis nousee.
        Vantaalla ja Espoossa nuorisorikosepäilyt +60%/v. Kun kantaväestön rikollisuus tasaisesti laskenut jo todella pitkään, niin tiedämme ketkä asialla.
        Oletetaan että nuorisorikollisuuden lähtötaso 10 000/v ja kasvuvauhti siis 60%, niin heitäppä Exceliin luvut ja tsekkaa paljonko rikoksia on 5v kuluttua.... oikeastaan teinkin sen jo iloksesi itse.
        10000
        16000
        25600
        40960
        65536
        104857,6
        Eli ihan kivastihan tuo homma etenee. Vaikka se persu asuisikin maalla, niin sen lapset on saattaneet lähteä maailmalle, vaikkapa Vantaalle tai Espooseen...
        Eli vastaus kysymykseesi on on, että persun elämä paranee maahanmuuttoa leikkaamalla.


      • Anonyymi

        Höpö höpö.

        "Perussuomalaiset tasaisesti eri puolilla Suomea
        Kokonaistuloksissa perussuomalaiset oli ainoa selkeä voittaja. Vaikka perussuomalaisten vaalivoitto ei ollut odotetun suuruinen, puolueen kannatus kasvoi tasaisesti eri puolilla Suomea. Perussuomalaisten erityispiirre on, että se menestyi kuntavaaleissa tasaisesti kaupungeissa ja maaseudulla."

        https://www.sttinfo.fi/tiedote/kuntavaalianalyysi-perussuomalaisten-kannatus-puolueista-tasaisinta---keskusta-ja-vihreat-vastakohta?publisherId=69818007&releaseId=69912642


    • KAIKKIEN puolueiden kannattajat ovat paremmin toimeentulevia kuin Perussuomalaisten:
      "erussuomalaiset jäsenet ja kannattajat ovat useimmin miehiä, he asuvat muualla kuin isoissa kaupungeissa, he ovat vähemmän koulutettuja, tulotason mediaani on alhaisin kaikista puolueista "
      https://politiikasta.fi/kirja-arvio-mika-perussuomalaisia-vaivaa/

      • Anonyymi

        Perussuomalaiset sai suurimman osan (22 %) keskiasteen koulutuksen suorittaneiden äänestäjistä ja sai Kokoomuksen jälkeen toiseksi eniten ääniä (18 %) ammattikorkeakoulututkinnon suorittaneilta äänestäjiltä.

        Vähiten koulutettujen keskuudessa SDP on selkeästi suosituin puolue.

        https://www.vaalitutkimus.fi/report/raportti/puolueiden-aanestajat/

        Iltalehden teettämä tuore kyselytutkimus vahvistaa, että monet suurituloiset kannattavat kuntavaalien lähestyessä perussuomalaisia.

        Yli 5 800 euroa kuukaudessa ansaitsevista suomalaisista yli viidennes (21 %) kertoo äänestävänsä perussuomalaisia.

        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b5060d6b-e7ec-4198-9b66-24822fa539a4


    • Anonyymi

      Kyllä sen täällä maalla SEO:n baarissa huomaa.

    • Anonyymi

      Eli vihreät ovat porvareita.
      Mitäs vasemmisto sanoikaan porvareista ennenvanhaan ?

    • Persut on matalapalkattuja, pienyrittäjiä, maanviljeliöitä. Eli niitä mitkä äänestivät ennemmin kepua. Mutta kepu on nykyään vihervasemmisto puolue.

      Vihreiden kannattajat ovat tunnetusti loisia, jotka eivät ole koskaan omistaneet yhtään mitään, kaikkea kivaa pitäisi saada, mutta ei omasta selkänahasta revittynä, vaan rahaa saa pankista.

      • Anonyymi

        Suomen Yrittäjien Työelämägallupin mukaan perussuomalaisten kannatus on suurinta työelämässä olevien suomalaisten keskuudessa. Perussuomalaisilla on 18 prosentin kannatus ja kokoomus on toisena 17 prosentilla.


    • Anonyymi

      Vihreä puolueena pitäsi kieltää niin paljon ne yhteiskunnaliseti on aiheuttaneet vahinkoa ja aiheuttavat edelleen. Otan yhsen esimerkin. Petovahingot: ahmasta maksettiin tapporaha, nyt suojeltu ja aiheuttaa 10 000 poron kuoleman vuosittan. Kanta liian suuri. Atomivoiman vastustus. Metsien hakkuukielto kun pitäs hoitaa vamoin vesistöjä. Lukemattomia muita. Maailmanlaajuinen sosiaalitoimisto

    • Anonyymi

      Asiat voivat muuttua
      Vasta sitten, kun maaseudun
      Ja lähiöiden köyhä väki
      Yhdistää voimansa . Hallitsijat
      Eivät sitä halua, vaan haluavat
      Lyödä kiilaa maaseudun ja
      Kaupunkien välille propagandallaan,
      Jota on jo vuosia levitetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6724
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4542
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      29
      3446
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3037
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1915
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1616
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1610
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1543
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1399
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1350
    Aihe