Oliko vaikea pääsykoe?

Anonyymi-ap

Tänään se sitten oli. Oliko pääsykoe mielestänne liian vaikea , vai kohtuullinen.? Miten meni ?
Minulle oli hyvinkin haastava, vaikka luin paljon.

7

2729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli haastava, olin aliarvioinut ne artikkelit joten... olisko puolet kysymyksistä koskeneet artikkeleita? Kirjojen kysymykset oli sentään hyvin hallinnassa. Ei tartte jännittää miten käy.

    • Anonyymi

      Minäkin luin paljon, mutta tuntui tosi vaikealta. Ja harmitti, että vaikka kirjat ja artikkelit oli täynnä olennaisia asioita (valmennuksessakin sellaiseksi todettua), jota jankkasin ja jankkasin, niin tosi vähän oli kuitenkaan niihin liittyviä kysymyksiä ainakaan monivalinnoissa. Ja 10 pisteen esseen aihe oli myös ihan hui, kun koko muun kirjan opettelin super tarkkaan, mutta tuosta aiheesta en saanut oikein mitään irti paitsi historian, josta sitten nimenomaisesti kiellettiin vastaamasta.

    • Anonyymi

      Luulen että valintakokeet yritetään tehdä sellaisiksi ettei pääsykoevalmennuksesta olisi ratkaisevaa hyötyä. Itsekin menin siihen ansaan että keskityin lukemaan asioita, joita valmennuskurssilla painotettiin.
      Koe tuntui näin ollen vaikealta. Ensi vuonna en mene enää valmennuskurssille vaan keskityn pelkästään kirjojen lukemiseen.

    • Anonyymi

      Valintakoekysymykset ovat vaikeat tarkoituksella. Nimittäin melkein kaikki hakijat ovat hyviä ja näistä on löydyttävä paras kärkijoukko. Helpoilla kysymyksillä ei eroja hakijoiden välillä synny.

    • Anonyymi

      Varsinaisesti ei tuntunut vaikealta, MUTTA, selvää on että luin tai keskityin vääriin asioihin. Ens vuonna toisenlaiselta lukutekniikalla...

    • Anonyymi

      Oli kyllä mielestäni äärimmäisen vaikea. Artikkelit olivatkin yllättävän keskeisessä osassa… No ensvuonna sitten taas fiksumpi tämän asian suhteen. Mahtoikohan kukaan kokea koetta kokonaisuudessaan helpoksi?

    • Anonyymi

      Oli ilmeisesti vaikea koe kaikkinensa, alin hyväksytty pistemäärä taisi olla 45. Onnea sisäänpäässeille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17173
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      42
      4962
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2778
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      149
      2085
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      133
      1634
    6. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      28
      1601
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      19
      1600
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      399
      1560
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1327
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      11
      1323
    Aihe