Oliko vaikea pääsykoe?

Anonyymi-ap

Tänään se sitten oli. Oliko pääsykoe mielestänne liian vaikea , vai kohtuullinen.? Miten meni ?
Minulle oli hyvinkin haastava, vaikka luin paljon.

7

3023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli haastava, olin aliarvioinut ne artikkelit joten... olisko puolet kysymyksistä koskeneet artikkeleita? Kirjojen kysymykset oli sentään hyvin hallinnassa. Ei tartte jännittää miten käy.

    • Anonyymi

      Minäkin luin paljon, mutta tuntui tosi vaikealta. Ja harmitti, että vaikka kirjat ja artikkelit oli täynnä olennaisia asioita (valmennuksessakin sellaiseksi todettua), jota jankkasin ja jankkasin, niin tosi vähän oli kuitenkaan niihin liittyviä kysymyksiä ainakaan monivalinnoissa. Ja 10 pisteen esseen aihe oli myös ihan hui, kun koko muun kirjan opettelin super tarkkaan, mutta tuosta aiheesta en saanut oikein mitään irti paitsi historian, josta sitten nimenomaisesti kiellettiin vastaamasta.

    • Anonyymi

      Luulen että valintakokeet yritetään tehdä sellaisiksi ettei pääsykoevalmennuksesta olisi ratkaisevaa hyötyä. Itsekin menin siihen ansaan että keskityin lukemaan asioita, joita valmennuskurssilla painotettiin.
      Koe tuntui näin ollen vaikealta. Ensi vuonna en mene enää valmennuskurssille vaan keskityn pelkästään kirjojen lukemiseen.

    • Anonyymi

      Valintakoekysymykset ovat vaikeat tarkoituksella. Nimittäin melkein kaikki hakijat ovat hyviä ja näistä on löydyttävä paras kärkijoukko. Helpoilla kysymyksillä ei eroja hakijoiden välillä synny.

    • Anonyymi

      Varsinaisesti ei tuntunut vaikealta, MUTTA, selvää on että luin tai keskityin vääriin asioihin. Ens vuonna toisenlaiselta lukutekniikalla...

    • Anonyymi

      Oli kyllä mielestäni äärimmäisen vaikea. Artikkelit olivatkin yllättävän keskeisessä osassa… No ensvuonna sitten taas fiksumpi tämän asian suhteen. Mahtoikohan kukaan kokea koetta kokonaisuudessaan helpoksi?

    • Anonyymi

      Oli ilmeisesti vaikea koe kaikkinensa, alin hyväksytty pistemäärä taisi olla 45. Onnea sisäänpäässeille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe