Englanti on tärkeää, ruotsi ei. Taas meni yksi pakkoruotsin perustelu 😂
"Yhdysvallat on ohittanut Ruotsin maamme merkittävimpänä kauppakumppanina. Elämme uutta aikaa, jossa suomalaisten on etsittävä leipänsä liittokunnan sisältä: EU:n ja Naton piiristä."
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/27da5e45-d788-431d-988b-444806ee10e7
Ruotsin merkitys vähenee kaupassa.
12
385
Vastaukset
- Anonyymi
Höpsö, norden on maailma muut peräkylää.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178697537
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Ruotsin kaupassa ei ole ennenkään ollut mitään hyötyä ruotsin kielen taidosta. Myös Ruotsissa myyntihenkilöt ovat entistä useammin maahanmuuttajataustaisia.
- Anonyymi
Eivätkö Ruotsin maahanmuuttajataustaiset osaa muka ruotsia? En ole koskaan puhunut yhdenkään kanssa mitään muuta kieltä kuin ruotsia. Sama koskee Suomea. Maahanmuuttajataustaiset puhuvat suomea (tai ruotsia). He ovat suomalaisia.
- Anonyymi
Kaupassakin ja muussa jo olematon
Suomi on kaksikielinen maa. Suomi ja englanti. Kerrotko vielä sen että mitä tekemistä pakkoruotsin opintojen kautta jääneillä muutamalla kymmenellä sanalla on kielen osaamisen kanssa? Jos siirrymme pois ruattinkielisestä reservaatista, milloin kuulet ruotsia? Eesti keel kuulee kyllä viikottain. Mitä hemmetin hyötyä ruotsista on vaikkapa saksassa, varmasti hyödyllinen taito jos lähdet vaikkapa alpoihiihtokisoja katsomaan keskieuroopoaan, itävallssa et selviä ilman hurrikieltä.
Kuinka hyin ruotsissa muute ymmärretään tätä kieltä mitä suomen puolella pari prosenttia kansalaisista uskonnollisella paatoksella väittää tarpeelliseksi kieleksi suomessa?
Esimerkiksi ssab hoitaa yhteydenpidon suomen yksiköihin englanniksi, koska ei siellä niin hölmöjä olla että luultaisiin että suomessa osattaisiin ruotsia muutaku ne tärkeimmät lauseet, eli ja kan inte tala svenska ja svenska taalare bättre volk. Itte osaan saksaakin paremmin kuin ruotsia, kun ei sitä ruotsia onneksi tartte yhtään mihinkään.
Koko mielipuolinen kieliongelma on vain statusongelma häviävän pienelle varakkaalle vähemmistölle rannikolla.- Anonyymi
Taas meni yksi pakkoruotsin pitkittämisen mukaperustelu.
- Anonyymi
Englanti on psitsi tieteen ja kansainvälisen yhteistyön myös kaupan kieli
- Anonyymi
Tällä palstalla on taivasteltu ihastellen tänään sitä, että Kiinassa englanti on pakollinen yo-kirjoituksissa.
Koskakohan kieliaktiivi oivaltaa, että ihan täällä meillä koto-Suomessa 95% alle 60-vuotiaista on kirjoittanut englannin yo:ssa pakollisena aineena (koska a1-kieli on pakollinen). - Anonyymi
Ruotsilla ei mitään merkitystä
- Anonyymi
Ruotsilla ei merkitystä, ei tarvetta
- Anonyymi
Ei siis edes kaupassa hyötyä ruotsista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä
Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod3311906Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty
niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul361775Voi minkä rikoksen teki
Kunnosti ihan pa..akuntoon päässeen tien ilman ELYn lupaa. Kyllähän se nyt viranhaltijaa kirpasee. Sellainen yritteliäis551207Torniolainen Tiiliä lukemaan
Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.21096- 761083
Mitä olen tehnyt
Mitä pahaa olen sinulle tehnyt? Rakastuin ja en pysty unohtamaan Miksi teet tämän minulle? Yritä ymmärtää, vaikka olet73987Tuon sinulle jännitystä
Siksi pidät minusta. Tiedämme molemmat, että meistä ei voi tulla mitään todellista.85866Kumpa kaikkeen vois palata
Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin7849Pitkään kestänyt ihastuminen
Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen78822Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.
Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain147772