Elääkö Oulainen...?

Anonyymi-ap

Kyllä elää. Paikkakunnalle on tulossa uutta teollisuutta ja sen mukana ainakin jonkin verran uusia työpaikkoja, ehkä asukkaitakin.
Pahin uhkakuva on nyt terveyskeskuksen vuodeosaston lakkauttaminen. Se on järjetön asia. Jo nyt sairaansijoja joudutaan oulaistelaisillekin etsimään maakunnan äärirajoilta. Miten tilanne paranee siitä, että hyvä vuodeosasto lopetetaan?
Paikkakunnan väki on vähentynyt kymmenessä vuodessa tuhannella. Se on paha suonenisku elinkeinoelämään. Noiden uusien työpaikkojen ansiosta on mahdollista pysäyttää poismuutto. Muutakin pitäisi keksiä ja kehitellä. Kunhan saataisiin pidettyä nykyinen palvelutaso ja tehtäisiin siitä tarpeeksi helppo kaikille käyttäjille.
Paikkakunnalla on paljon ikäihmisiä. Se ei ole paha asia. Eläkeläiset eivät eksy etäälle, vaan käyttävät rahansa paikkakunnalla, ihan yhtä lailla kuin ansiotyössä käyvät oulaistelaiset.
S-Market, Halpa-Halli, K-Supermarket, Tokmanni ja Sale saavat heiltä toimeentulonsa. Niin myös muutamat erikoisliikkeet.
Nyt on päättäjien vain pidettävä huoli siitä, että Oulaista ei "kupata". Me tarvitsemme Oulaskankaan, rautatieaseman ja terveyskeskuksen.
Heiveröinen huutelu ei auta, paikkakunnan puolta on pidettävä vaikka karkeastikin. Pääasia, että meitä ei enää ryöstetä!

8

1406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oulaisten elinvoiman takaavat myös osaltaan naapurikuntien ostovoima, ei pidä unohtaa merijärvisiä, vihantilaisia sekä osin haapavetisiä jotka asioinnillaan täällä takaavat nämä peruspalvelut. Vaikka naapurikunnista käydään paljon töissä täällä ja verorahat menevät heidän kotikuntiin niin he myös tavallaan iso osa Oulaista. Mitä tulee ryöstämiseen, tämä ei nyt oikein auennut mutta jos tarkoitat sitä että naapurikunnat jotenkin asialla niin lue tarkkaan mitä yllä kirjoitin.
      Niin tai näin Oulainen pysyy kartalla ja vaikka väki vähenisikin niin ihan kelpo paikka asua, siinä missä muutkin pienet maalaispitäjät. Tuo kaupunki titteli kyllä turhan suurenteleva tälläiselle paikkakunnalle, Oulaisten kunta passais ihan hyvin. Ja keskustaa sanon kyllä kirkonkyläksi kuten oon aina tottunut oli kuntanimike mikä tahansa.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😍 ­N­y­­­m­­­f­­o­­­m­­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17871879s

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Aina puhutaan tulevista yrityksistä, miksi vuosittain moni olemassa oleva yritys muuttaa kotipaikan pois täältä? Miksi moni yritys on riidoissa kaupungin kanssa?
      Onko syy kaikissa muissa yrityksissä vai jossain muualla?

      • Anonyymi

        Siinä on kyllä molemmilla parantamisen varaa, mutta kyllä vahvasti näyttää tuli mitä tahansa hyvää tai pahaa, niin muutamat samat yrittäjät mustamaalaavat koko kaupunkia kaikissa asioissa. Siihen sitten päälle muutama nillittäjä, niin ei kyllä anna hyvää kuvaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä on kyllä molemmilla parantamisen varaa, mutta kyllä vahvasti näyttää tuli mitä tahansa hyvää tai pahaa, niin muutamat samat yrittäjät mustamaalaavat koko kaupunkia kaikissa asioissa. Siihen sitten päälle muutama nillittäjä, niin ei kyllä anna hyvää kuvaa.

        Oulaisissa on se paha tapa, virkamiehet ei tunnusta virheitä ja päättäjät ei puutu virheisiin. Montako käräjäoikeuden juttua kaupunki on voittanut?
        Aina se on yrittäjien syy jos lipsahtaa sinne harmaalle alueelle touhut, ei koskaan niiden jotka asiat sinne ohjailee.


    • Anonyymi

      Oulaisissa on iso ongelma se, että lapsia syntyy vähän ja kuolleisuus on suurta. Se syö osaltaan paikkakunnan elinvoimaa. Nytkin on monta vainajaa odottamassa hautaan siunaamista.

      • Anonyymi

        Minä tykkään ainakin pikkukaupungista,jos nykyiset palvelut pysyy,pieni on kaunista kauniimpaa kuin Oulu ja hirveät autojonot ja liikenne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä tykkään ainakin pikkukaupungista,jos nykyiset palvelut pysyy,pieni on kaunista kauniimpaa kuin Oulu ja hirveät autojonot ja liikenne.

        Oulaisissa on hienompi kirjasto kuin Ylivieskassa ja meillä kirjasto on kauniilla paikalla. Kierrätyskeskus on isompi kuin Ylivieskassa jne ollaan onnellisia niistä ja kauneimmista maisemista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe