Ilmastoinnin paineita 'pikakorjaamossa' testattaessa paineet eivät lainkaan nousseet ja kului hyvin selkeä vuotosuhina keulamaskin takaa, edestä katsoen melko oikealla keskikorkeudella tai ehkä hieman keskikorkeutta alempana.
Nyt on sitten avoin kysymys onko kyse pelkistä liittimistä / liittimien tiivisteistä vai onko koko kenno vaihtokunnossa. Suomen suolaa ja vaativia rospuuttokelejä tuo auto ei ole nähnyt.
- https://www.motordoctor.fi/lauhdutin/mercedes-benz/c-klasse/c-sarja-w202/963-c-220-d-202-121
C W202 - 220D ja 220 tkm. Systeemin rakennekuvaa en löytänyt.
Hieman tenkkapoojuttu kun pitäisi homma tarkistaa ns. parkkipaikka-olosuhteissa.
Jos alkuun pelkät tiivisteet vaihtaisi ja sitten uudelleen paineen tarkistukseen, mutta tuossa systeemissä on kait erityisluokkaiset tiivisteet (?) kestämään "myrkkyjä" ja tulisi tietää niiden kootkin.
Mahtaneeko tiivisteitä mahtua vaihtamaan ilman syylärin pois ottamista tuossa automallissa. Lauhdutin on kait syylärin edessä (?). Siinä on yksi tuuletin muovikaukalossaan syylarin edessä.
Tuolta hieman lueskelin:
- http://mese.fi/forum/viewtopic.php?f=55&t=22469
ps. Ilmastointi on ollut vuosia pois pelistä, eli saa sitten nähdä josko kompura on edelleen kunnossa. Ennen nesteiden hiljalleen haihtumista kompura toimi ihan normalisti.
Pitäisi edetä homman tarkistuksessa pienin askelein kun noin vaanhaan rautaan ei viitsisi sen "arvoa" vastaava summaa laittaa ilmastoinnin korjaamiseen. Mutta kun siisti kulkine on toiminut ja edelleen toimii moitteetta.
W202 Ilmastoinnin lauhdutin?
5
349
Vastaukset 5
- Anonyymi
no täältä katsottuna ja kuunneltuna vaikuttais et tiivisteet vuotaa.
- Anonyymi
Hapettunut puhki ku on ohkasta alumiiniä laitettu!
- Anonyymi
Samallahan sen olisi voinut katsoa niin nähnyt mistä vuotaa koska vuosia pois pelistä, eli ollaan hyvillä lampuilla ja auton alla, mahdollisesti maski pois jossa todetaan. Keulaan lentää kiviä jos ajelee autojen perässä ja siellä on yksi paikka josta voi vuotaa.
Itse laitan juuri pienen "rahallisen" arvon auton kannattaa pitää kunnossa ja ostaa osia kun aika tulee koska autossa ei ole rahaa kiinni.
Auton ostossa palaa eniten ja hukkaa rahaa jota ei saa pois, mitä kalliimpi sitä enemmän vuosittain arvon sulamiseen.- Anonyymi
Tuolloin autoon laitettiin alle uudet renkaat ja tehtiin aurauskulmien tarkistus, sekä öljynvaihto.
Ilmastoinnin paineiden tarkistus oli taholtani ihan spontaani pyydetty extrajuttu juuri ennen firman sulkemisaikaa ja ilmastointihuollon (täytön) kiinteä piste on erillään nostureista.
Moottrisuoja tulee ruuvata pois jos alta koettaa tarkistella.
Ajattelin jos olisi oikeat tiivisteet hollilla kun lauhduttimen kuntoa sen kiinni ollessa koettaa ulkosesti tarkistaa (mutta sille taitaa olla kovin ahtaasti tilaa), niin voisi aloittaa joko tiivisteiden vaihdolla tai sitten jos lauhdutin olisi silminnähden rikki, niin kamat takaisin pakettiin ja osaa tilaamaan.
Tuo korjaus on vähän tenkkapoohommaa kun pitää osa ja edetä etappi etapilta eikä tiedä mitä kaikkea ehkä joutuisi vaihtamaan ja mikä olisi homman loppusumma.
Kuivaaja usein kehoitetaan vaihtamaan samaan aikaan kuin lauhdutin ja juuri ennen aineiden systeemiin laittamista, ettei ehdi vetää kosteuttaa itseensä.
Kompura saattaa edelleen olla iskussa tai sitten ei. Jos sen stefa vuotaa, niin joutuisi melkein uutta tai tehdaskorjattua etsimäänn kun kuulema useinkin sen akselin kaula on kulunut ja siksi uusikaan tiiviste ei välttämättä riitä. Kuulema kotikonstein tuon tiivisteen vaihto on hankalempi juttu.
Auton vaihto on suunnitteilla (johonkin pakuun), mutta olisihan se mukava jos sitä odotellessa ilmastointi toimisi, kun vaihto saattaa venyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811233- 42824
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga72719Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden240717Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35591- 46575
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77560- 37512
- 24505
- 26482