Tuulivoimaa 2,3 miljardilla, joka tuottaa Suomen sähkönkulutuksesta reilut 5%.
Samaan aikaan Euroopan mittakaavassa suuria vetyinvestointeja!
https://www.hs.fi/talous/art-2000009620399.html
Vihreäsiirtymään investoidaan miljardeja!
32
378
Vastaukset
- Anonyymi
Vetytalous perustuu sähköön eli tuulivoimaan.
- Anonyymi
varastoinnin komponentti, joka soveltuu mm
lentämiseen ja raskaanliikenteen tarpeisiin. Sitä voi polttaa lähes kaikissa polttomoottoreissa. - Anonyymi
Tai ydinvoimaan tai tulva-aikoina tuotettuun vesivoimaan. Säätövoima!
- Anonyymi
Tuulee paljon: Energia varastoidaan vetyyn.
- Anonyymi
Uskomatonta. Rakennamme miljardeilla tuulivoimaa, jonka amerikkalainen yhtiö myy vetynä, jolloin Suomeen ei jää juuri mitään. Tuollainen vetytehdas ei nimittäin työllistä juuri ketään (muutenhan eivät olisi elinkustannuksiltaan ja siten palkkatasoltaan kalliiseen maahan investoineet) ja voitot siirretään verottajan ulottumattomiin tietenkin konsernilainoituksella, kuten tapana on.
Tuoko on nyt sitä kokoomuksen ja oikeiston talousosaamista? Ainakin infraan menee taas aika paljon veronmaksajien euroja ja saattaa olla, että tukiakin taas maksetaan. Millähän se budjetti aiotaan tasapainottaa? Tehtaan rakentaminen näyttäisi alkavan vasta muutaman vuoden päästä ja voi siis ajoittua juuri siihen aikaan, kun Ukrainassa jälleenrakennetaan ja Suomessakin on rakennusteollisuus elpynyt, joka tarkoittaa sitä, että työvoima tuollekin tehtaalle on tuotavat ties mistä. Kun amerikkalaisten maksamat palkat ovat mitä ovat, loput maksetaan tietenkin veroista.
Suomalaiset ovat täysin kusetettavaa porukkaa, aivan täysin. Amerikkalaiset myyvät meille kalliita hävittäjiä, ja vastakaupat ovat sitten sitä, että he sijoittavat tänne ja saavat vielä siitäkin mittavat tuotot, jotka me heille puoli-ilmaiseksi rahoitamme. Tuo taas aivan yhtä hienosti kuin meni Kemira Growhow:nkin kanssa.
Mitäs persut aikovat tuolle tehdä? Eivät tietenkään mitään.- Anonyymi
Aika epätoivoista. Investoinnit tuovat meille töitä ja verotuloja.
- Anonyymi
30% energiasta menee hukkalämmöksi, jos vetylaitoksia ei rakenneta kaupynkien keskustoihin.
- Anonyymi
1000 suoraa työpaikkaa ja 3000 epäsuoraa työpaikkaa.
Lisäksi auttaa saavuttamaan ilmastotavoitteet.- Anonyymi
Työllisyysaste oli huhtikuussa jo 78,6%.
- Anonyymi
Se on hyvä.
- Anonyymi
Ydinvoimalan viereen kannattaa tehdä vetyvoimala , jolla tuotetaan vetyä sähkön ollessa nollan lähellä .
- Anonyymi
vetyä säiliöön ja kahdenviikon kuluttua säiliö on tyhjä vedyn haihtumisen takia , menee kaikesta materiaalista läpi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vetyä säiliöön ja kahdenviikon kuluttua säiliö on tyhjä vedyn haihtumisen takia , menee kaikesta materiaalista läpi
Varsinainen persutieteilijä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vetyä säiliöön ja kahdenviikon kuluttua säiliö on tyhjä vedyn haihtumisen takia , menee kaikesta materiaalista läpi
Haihtumisen takia ilmalaivatkaan ei lennä vedyllä😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vetyä säiliöön ja kahdenviikon kuluttua säiliö on tyhjä vedyn haihtumisen takia , menee kaikesta materiaalista läpi
Nyt, on opiskeltu laaja oppimäärä Putinin vaihtoehtoisia "totuuksia".
- Anonyymi
.
>>>Halla-ahon kääntyminen vihreän siirtymän puolelle ilahduttaa vihreissä: “Viisas lausunto”
Ympäristö- ja ilmastoministeri Emma Kari kehuu Jussi Halla-ahoa tiistaisen ilmastokannanoton johdosta. Entinen perussuomalaisten puheenjohtaja julkaisi tiistaina Facebookissa tekstin, jossa hän asettuu pikaisen vihreän siirtymän puolelle.
<<< - Anonyymi
Persut ihmettelevät miksei osteta kaasua Putinilta.
Sehän on mukavaa, ja kunhan huolehditaan etteivät ne rahat ole veronmaksajien rahoja, kaikki on silloin hyvin ja asiat luistavat juuri niin kuin pitääkin.
- Anonyymi
Harmittaako sua Putinin öljybusinesten puolesta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harmittaako sua Putinin öljybusinesten puolesta?
Persuja vituttaa takuulla, kun ihailemansa Orbanin Unkari ostaa yhä halpaa venäläistä, mutta Suomi ei. Mielenkiinnolla odotan, koska alkaa öyhötys Trumpin puolesta USA:n presidentinvaalien lähestyessä. Sitähän odottaa myös Orban ja Putin.
Anonyymi kirjoitti:
Harmittaako sua Putinin öljybusinesten puolesta?
Taas kerran vähintäänkin outo kysymys. Aiheeton tietystikin mutta kuinkas muutenkaan, noinhan se aina kanssasi menee.
- Anonyymi
YES, sillä toisella kotimaisella
- Anonyymi
2,3 miljardin investoinnit joista suomi maksaa erilaisilla tuilla 110% 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Niin, persuhan tahtoo Suomesta pohjolan Albanian, joten kun ei muuta lihasta löydy kehitystä torppaamaan, turvaudutaan dystopiasatuihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, persuhan tahtoo Suomesta pohjolan Albanian, joten kun ei muuta lihasta löydy kehitystä torppaamaan, turvaudutaan dystopiasatuihin.
Orban, Trump, Putin ja Erdogan ovat persujen suuria ihanteita ja poliittisia esikuvia. Kertoo persujen arvomaailmasta kaiken.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orban, Trump, Putin ja Erdogan ovat persujen suuria ihanteita ja poliittisia esikuvia. Kertoo persujen arvomaailmasta kaiken.
Hyvin taipuu persujen poliittisiin ihanteisiin yhtä konservatiivinen Erdogankin vaikka muslimi onkin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17500943/perussuomalaisuudessa-ja-islamissa-paljon-yhteista
- Anonyymi
Upeaa !
- Anonyymi
Ei Suomea rakenneta vastustamalla.
- Anonyymi
Persuille pitäisi varata joku autio luoto saaristossa, jonne voisivat muuttaa asumaan. Ahvenanmaan kaltainen itsehallintoalue. Ja luonnollisesti muuri ympärille. Näin Suomen ja suomalaisten ei tarvitsisi kärsiä näiden taantumuksellisten änkyröiden älyttömyyksistä.
- Anonyymi
Eikä todellakaan myöskään myöntymällä kaikkeen, ja vielä maksamalla itse viulut.
- Anonyymi
EI PIDÄ PUHUA MISTÄÄN VIHREÄSTÄ SIIRTYMÄSTÄ, SEHÄN ON HULLUJEN JA VIHREIDEN PUHETTA.
--
TÄYTYY PUHUA TEKNILLISESTÄ KEHITYKSESTÄ, JOKA ON MYÖS PAKON SANELEMAA.
TEKNILLINEN KEHITYS MENEE ETEENPÄIN TUTKIMUS JA TUOTEKEHITYKSEN MYÖTÄ, TARPEIDEN SANELEMAAHAN SE ON.
--
VIHREÄT PUKUKOOT PASKAA JA MARSSIKOOT HOMO- JA LESPOINEEN.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san775685- 1182056
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo241950Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en301908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri571887Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a641334- 731256
- 391065
Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291039Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu
Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa601038