Millainen on bussikuskin työpäivä

Anonyymi-ap

Kaupunkiliikenteessä? Koulutukseen tästä lähdössä, Länsilinjat työnantajana - kokemuksia?

7

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan villinä veikkauksen uskoisin sen olevan samaa junnaamista ja reitin ajoa päivästä toiseen eri kelloin aikoihin ja välillä muutaman tunnin tauko ja taas ajoon tai istua varalla varikolla.

    • Anonyymi

      Pysäkiltä pysäkille, valoista valoihin, päättäriltä päättärille. Pysähtelyä pysähtelyn perään. Ovet auki, katso ettei kukaan ole välissä, ovet kiinni. Valitusten kuuntelua. Muut tienkäyttäjät täysin kusipäisiä ja agressiivisia bussia kohtaan. Katsele tätä ihmisten kusipäisyyttä päivästä toiseen. Työsi on pelkkää monotonista saman toistoa. Toista päivästä, viikosta, kuukaudesta ja vuodesta toiseen. Menetä elämänilosi ja luovuutesi. Moni käy kokeilemassa ja lopettaa muutamassa kuukaudessa. Jos pää kestää em. asioita niin helppo ja siisti sisätyö.

    • Anonyymi

      Järjestäytymisaste on ainakin vähintäänkin hyvä, ellei paras muihin aloihin verrattuna.
      Lakkovalmius 100 % joka liikennöitsijällä ja lakkovahdeiksi enemmän vapaaehtoisia kun porteille mahtuu.
      Helpottaa meidän avustuspartioiden, kusiruuttapartioiden työtä huomattavasti lakkojen aikana. Kolme kirjainta täytyy muistaa : A K T !

      Talkoo-Taavetti

      • Anonyymi

        Niinpä. Viimeksikään lakon aikana ei ajanut kuin puolet kaikista kuskeista. Tosi hyvä järjestäytyminen kyllä 💪🏼


    • Anonyymi

      Nythän ei lakkoa tullut, mutta valmiudet oli rikkurien siankusella ruiskuttamiseksi vaikka olisi ollut puolet porukasta rikkureita.
      Viime lakkojen aikaan ei niitä kusiruuttapartioita riittänyt ehkä joka portille, mutta nyt oli varauduttu kaikkeen.
      Jopa Ari Kähärän eläkeukkorikkurointiin.

      Parta-Jugi

    • Anonyymi

      Ari Kähärälle ja myöskin toiselle eläkeukolle , Artsi A.lle, sekä vielä Koivarilla eläkeukkona työskentelevälle "Herra Kaasulle " ( R.K ) tarjoamme perjantaina Pub Parisissa klo 18 jälk. kaljat heidän pelastuessaan kusiruuttaukselta koska lakkoa ei tullutkaan ja eivät siis menneet rikkuroimaan .

      Parta-Jugi

    • Anonyymi

      " Kaasuherra " se vaan eläkeukkona ajelee Koivarilla eikä uskalla tulla vittuilun pelossa edes Itiksen taukotilaan käymään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      142
      8360
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7549
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      125
      5782
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5678
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4840
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      147
      2690
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      63
      2519
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1505
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1474
    10. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      222
      1369
    Aihe