Ynnä sitä kautta repeilee myös hallitus. Sinänsä on mielenkiintoista nähdä, mitä henkilöt Tynkkynen ja Pelkokangas tekevät, kun huomaavat että ministerinposti ei sitten auennutkaan.?
Miten he selittävät hallituksen tekemisiä nettisivuillaan kannattajilleen? Tähän saakka se on ollut helppoa, kun on saanut vain haukkua hallitusta. Enää se ei käy ja leikkauslista paljastavat karun totuuden.
Tietysti aluksi voi haukkua edelleen Marinin hallitusta, että "tässä korjaillaan niiden tekemisiä". Mutta tuollakaan hommalla ei pääse eteenpäin kuin korkeintaan vuoden. Sitten tulee seinä vastaan, kun KELA-persujen kukkaro laihtuu edelleen.
Sipilän hallitus leikkasi kolme mdr, nyt leikkaussumma on kuusi mdr. Harva muistaa, nykypersujen johto ei eronnut hallituksesta leikkauksien vuoksi, vaan koska hallitus ei noudattunut Halla-ahon vaatimaa mamu-politiikkaan.
Kuitenkin Halla-aho & co ei tajunnut että puolueen syöksy kunnallisvaaleissa (8,8%) ei johtunut mamu-politiikasta vaan leikkauksista. Siksi Soini oli saada turpaansa. Nyt totuus valkenee PS:n johdolle taas seuraavissa kunnallisvaaleissa.
Sitä ennen Tynkkynen ja Peltokangas saavat selitellä. Eihän tässä näin pitänyt käydä. Yksi seuraus voi olla että persut hajoavat. Ei ole vaikea arvata kenen kelkkaa tuo parivaljakko hyppää? Kenties se jopa ohjaa kyseistä kelkkaa...
Persut repeilee...
9
216
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeistopopulismin mätäkupla odottaa puhkeamistaan.
- Anonyymi
Tuo demuhallituksen kupla jo puhkesi, tuolla sinun hallitus kamujasi kaikki.
https://yle.fi/a/74-20005960 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo demuhallituksen kupla jo puhkesi, tuolla sinun hallitus kamujasi kaikki.
https://yle.fi/a/74-20005960Linkkipersu unohtaa, minkä hallituksen ostoslistalla kyseinen kauppa oli? Kauppoja kun on hierottu jo vuoden 2016 puolella. Hallintarekisterilain kunniaksi kuin kirsikka kakun päälle!
- Anonyymi
Siivotaan.
- Anonyymi
Vasut huutaa hädissään ettei omat tekemiset/rikokset muistuisi mieleen.
https://yle.fi/a/74-20005960- Anonyymi
Vajakilla hätä, kun spämmää samaa linkkiä samaan ketjuun?
- Anonyymi
Ottavat neuvoa antavat.
- Anonyymi
PS neuvottelee kännissä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573451Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472816Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482630Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572321Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572053- 1561704
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241174